Aktualności

Premierowa prezentacja książki
„Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża”
13 lipca (środa), godz. 17.30
BibliotekaEuropejskiego Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
80-863 Gdańsk

Wstęp wolny





Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża



Premiera ostatniej książki ojca chrzestnego polskiego rocka, 13 lipca, Gdańsk

Pierwsza prezentacja książki na spotkaniu 13 lipca o godz. 17.30 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

Pola aktywności Franciszka Walickiego i jego zasługi dla polskiej kultury trudno zliczyć. Związany z Trójmiastem dziennikarz muzyczny „Głosu Wybrzeża” stał się w latach 50. inspiratorem muzycznych mód i „importerem” rock’n’rolla na polski grunt.

W kolejnych dekadach był m.in. założycielem i kierownikiem artystyczno-organizacyjnym (dziś powiedzielibyśmy po prostu: menedżerem) pierwszych zespołów bigbeatowych (Rhythm and Blues, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych), autorem tekstów (które pisał pod pseudonimem Jacek Grań), twórcą sopockiego Non-Stopu i dyskoteki Musicorama, odkrywcą talentu m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona, Michaja Burano, Wojciecha Kordy, Ady Rusowicz, Breakoutu i SBB. Nietrudno więc wytłumaczyć, czemu dorobił się statusu „ojca polskiego rocka”.

Za swoje osiągnięcia na polu polskiej kultury został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w październiku ubiegłego roku w wieku 95 lat, ale przed śmiercią zdążył ukończyć swoją ostatnią książkę pt. „Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża”, która ukazała się pod koniec czerwca.

Ostatnia książka jest kolejnym – po poczytnej autobiografii „Szukaj, Burz, Buduj” i jej wznowieniu z 2012 r. pt. „Epitafium na śmierć rock’n’rolla – podsumowaniem barwnego, wręcz „filmowego” życia pana Franciszka. Tym razem jednak skrótowym, lekkim i anegdotycznym (choć niepozbawionym nieznanych faktów), a przede wszystkim prowadzonym z perspektywy... opiekuna głównego bohatera, anioła stróża Euzebiusza. Narrator z przejęciem obserwuje kolejne etapy życia swojego „podopiecznego”: począwszy od dzieciństwa spędzonego w wielokulturowym Wilnie, przez czupurne lata szkolne i edukację w elitarnym „polskim Eton” w Rydzynie, ucieczkę z getta wileńskiego, służbę w marynarce, atlantycko-karaibski rejs „Darem Pomorza”, aż po ten najważniejszy w życiu Walickiego rejs – najpierw na fali jazzu, a potem big-beatu („mocnego uderzenia”) i rock’n’rolla.


Książkę wstępem poprzedził dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki, a posłowie, będące własną interpretacją życiorysu bohatera, napisał przyjaciel i współpracownik Franciszka Walickiego Wojciech Fułek. W książce można znaleźć także wybór tekstów piosenek napisanych przez Grania-Walickiego, wraz z autorskim komentarzem. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami z epoki, skomponowanymi w oryginalna oprawę graficzną przez Andrzeja Bareckiego.

Najnowsza książka będzie punktem wyjścia do wspomnień, rozmów i anegdot związanych z bogatym życiem i kulturalną aktywnością „ojca chrzestnego” polskiego rocka. W spotkaniu, które odbędzie się 13 lipca o godz. 17.30 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, wezmą udział: Wojciech Fułek – animator kultury, samorządowiec, pisarz, współautor filmów dokumentalnych, oraz Marcin Jacobson – producent i wydawca muzyczny, dziennikarz, menedżer i organizator koncertów. Spotkanie poprowadzi Marcin Mindykowski z Radia Gdańsk. Podczas spotkania będzie można nabyć najnowszą książkę (wraz z dołączonym do niej biograficznym filmem „...I nie żałuj tego”) w promocyjnej cenie.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm