Aktualności

22. Urodziny Klubu Harris
Fred Wesley Generations
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków

Bilety: 75-85 
https://tiny.pl/ttxhw

Fred Wesley Generations w KrakowieW sobotę 16 marca legendarny puzonista Jamesa Browna zagra na 22. urodzinach klubu Harris.

Fred Wesley przyjedzie do Krakowa ze swoim najnowszym zespołem „Generations”, który współtworzą włoski organista Leonardo Corradi oraz perkusista Tony Match z Francji. Muzycy spotkali się przed kilkoma latami przy okazji projektu „Jimmy Smith Tribute”, dedykowanego twórczości amerykańskiego wirtuoza organów Hammonda. Od tego czasu regularnie koncertują, a na ich jazz-funkowy repertuar oprócz utworów Jimmy’ego Smitha składają się m.in. piosenki wykonywane przez Jamesa Browna (wiele spośród nich napisanych przez Wesleya) oraz autorskie kompozycje lidera.  Po koncercie after-party poprowadzi Mr Krime. 
Urodzony w Mobile w Alabamie Fred Wesley rozpoczynał swoją muzyczną karierę jako nastoletni puzonista grając z Ikiem i Tiną Turner. W latach 1968-75 był kierownikiem muzycznym, aranżerem, puzonistą i głównym kompozytorem Jamesa Browna. Później aranżował i grał z Parliament-Funkadelic oraz Bootsy’s Rubber Band.

Od czasu współpracy z Count Basie Orchestra (od 1978 roku) znalazł się w samym centrum jazzowego życia – pisał, grał i nagrywał zarówno z różnymi zespołami, jak i solowe albumy. Na początku lat 90. ubiegłego wieku, razem z kolegami z zespołu Jamesa Browna – Pee Wee Ellisem oraz Maceo Parkerem, występował pod nazwą JB Horns. Po odejściu Eblisa zespół zmienił nazwę na The Maceo Parker Band. Wesley grał w nim do czasu, gdy w 1996 roku tworzył własną formację The Fred Wesley Group, obecnie znaną jako Fred Wesley and the New JBs.

W czasie swojej kariery Wesley grał i aranżował utwory dla tak różnych wykonawców jak chociażby Ray Charles, Lionel Hampton, Randy Crawford, Vanessa Williams, The SOS Band, Cameo, Van Morrison, Socalled, Red Hot Chilli Peppers czy De La Soul.

Wesley wykładał na Wydziale Jazzu Uniwersytetu Północnej Karoliny. Obecnie pracuje z wieloma studentami, jako „visiting profesor” na wielu uczelniach na całym świecie, w tym na Berklee College of Music oraz Columbia College of Chicago.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm