Aktualności
fot. Paweł BrodowskiFryderyki 2019 rozdane!

ZPAV/Jazz ForumMarcin Wasilewski laureatem dwóch Fryderyków – jako Jazzowy Artysta Roku i za Jazzowy Album Roku ("Live"), Emil Miszk – Jazzowy Debiut Roku, Marek Napiórkowski wraz z Natalią Kukulską otrzymał Fryderyka w kategorii Album Roku – Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa. Gala rozdania odbyła się w Katowicach.

Najwięcej statuetek otrzymał Dawid Podsiadło, który triumfował aż w 4 kategoriach.  Dodatkowo jego album „Małomiasteczkowy” został wyróżniony za Najlepszą Oprawę Graficzną, a klip do utworu „Początek” otrzymał Fryderyka za teledysk roku. W kilkugodzinnej ceremonii  uczestniczyło ponad 5 tys. widzów! Galę na żywo transmitowała stacja TVN. W niedzielę drugi dzień wydarzenia, FRYDERYK. Festiwal!

FRYDERYK zmienia swoje oblicze. Jubileuszowa, 25. edycja Gali po raz pierwszy w historii odbyła się w Katowicach. Multimedialny show zorganizowano w futurystycznej przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a wydarzenie – również po raz pierwszy – miało charakter otwarty i zgromadziło tysiące fanów polskiej muzyki rozrywkowej. Zjawiskowe wnętrze MCK pulsowało brzmieniem krajowych hitów.

Tego wieczoru Akademia Fonograficzna ZPAV przyznała nagrody artystom nominowanym w 23 kategoriach Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Poznaliśmy m.in. autora roku, którym został Dawid Podsiadło, a także albumy roku w takich kategoriach jak Pop Alternatywny (Mela Koteluk „Migawka”, producent: Marek Dziedzic), Rock (LaoChe „Wiedza o społeczeństwie”, producenci: Piotr "Emade" Waglewski i Filip "Wieża" Różański), Alternatywa (Nosowska „Basta”, producent: Michał Fox Król),Pop (Dawid Podsiadło „Małomiasteczkowy”, producent: Bartosz Dziedzic).UtworemRoku został „Początek” w wykonaniu Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski). Właśnie ta piosenka elektryzowała w ostatnich miesiącach fanów w całej Polsce, podbijając serca nie tylko fanów, ale i krytyków muzycznych. Z kolei za najlepszy Fonograficzny Debiut Roku uznano zespół Tulia. Publiczność z entuzjazmem zareagowała także na nagrodę w kategorii „Nowe wykonanie”, którą otrzymał Krzysztof Zalewski za album „Zalewski Śpiewa Niemena”.


Andrzej Zieliński ze Złotym Fryderykiem dla Skaldów 
fot. Anna Laskowska

Oprócz 23 statuetek w kategoriach Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Akademia Fonograficzna ZPAV przyznała także 2 Złote Fryderyki. Ich laureaci to artyści niezwykle zasłużeni dla polskiej muzyki. Skaldowie to weterani polskiego rocka, a takie utwory, jak „Prześliczna wiolonczelistka”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Nie domykajmy drzwi” to melodie, które zna większość osób w naszym kraju. Środowisko upamiętniło także przedwcześnie zmarłego, pioniera polskiego punka, reggae i muzyki alternatywnej Roberta Brylewskiego.

Złoty Fryderyk w kategorii muzyki jazzowej przyznany Wandzie Warskiej zostanie wręczony we wtorek 12 marca podczas gali muzyki poważnej w NOSPR.

W trakcie kilkugodzinnej ceremonii zaśpiewali Agnieszka Chylińska, Kayah, Nosowska, Edyta Górniak, Artur Rojek, Brodka, Krzysztof Zalewski, Kortez, Ørganek, Reni Jusis, Skaldowie i Lanberry. Nie mogło zabraknąć także występu Dawida Podsiadło, którego charyzma rozgrzała katowicką publiczność.

Od reakcji Jazz Forum:
Zwieńczeniem gali był rewelacyjny set tria Marcina Wasilewskiego (grającego na pianie elektrycznym) ze Sławkiem Kurkiewiczem na gitarze basowej i Robertem Lutym na perkusji (Michał Miśkiewicz przebywa aktualnie w Ekwadorze). Wasilewski i jego koledzy zagrali „Actual Proof” Herbie’ego Hancocka. Niestety za względu na problemy techniczne podczas wcześniejszego występu Artura Rojka i opóźnienie w transmisji, set Wasilewskiego nie został pokazany na antenie TVN, a publiczność w Centrum Kongresowym zaczęła opuszczać widownię. Wielka szkoda, bo naszym zdaniem był to najlepszy muzycznie punkt całej gali.


Zbigniew Namysłowski wręcza Marcinowi Wasilewskiemu statuetkę Fryderyka za Jazzowy Album Roku. Po lewej Sławek Kurkiewicz
fot. Paweł Brodowski 

Oto laureaci nagród we wszystkich 23 kategoriach przyznanych w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu:

Album Roku Jazz:
„LIVE”
Marcin Wasilewski Trio 

Debiut Roku Jazz:
Emil Miszk

Artysta roku Jazz:
Marcin Wasilewski

Album Roku – Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa:
„Szukaj w snach”
Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski
Producent: Marek Napiórkowski

Album Roku –  Pop Alternatywny:
Mela Koteluk „Migawka”
Producent: Marek Dziedzic 

Album Roku –  Blues / Country:
Robert Cichy „Smack”
Producent: Robert Cichy

Album Roku – Folk Muzyka Świata:
„Sto lat Panie Staśku!”
Warszawskie Combo Taneczne
Producenci: Jan Emil Młynarski, Piotr Zabrodzki 

Album Roku –  Hip Hop:
ex aequo
„Ground Zero Mixtape”
PRO8L3M
Producent: Art  Brut

„Soma 0,5 mg”
Taconafide
Producenci: Różni

„W drodze po szczęście”
O.S.T.R.
Producent: Killing Skills

Album Roku –  Pop:
„Małomiasteczkowy”
Dawid Podsiadło
Producent: Bartosz Dziedzic 

Album Roku –  Rock:
„Wiedza o społeczeństwie”
LaoChe
Producenci: Piotr „Emade” Waglewski i Filip „Wieża” Różański

Album Roku –  Metal:
„I lovedyouatyourdarkest”
Behemoth
Producent: Daniel Bergstrand 

Album Roku – Elektronika:
„Gradient”
Xxanaxx
Producent: Michał Wasilewski

Album Roku –  Alternatywa:
„Basta”
Nosowska
Producent: Michał FOX Król 

Album Roku – Muz. Ilustracyjna:
„Kamerdyner” – muzyka z filmu
(komp. Antoni Komasa-Łazrkiewicz)
Kortez, Mary Komasa, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Karol Marianowski, Piotr Komorowski, Polska Orkiestra Radiowa

Album Roku –  Muzyka Poetycka:
„Malinowa…”
Stanisława Celińska
Producent: Maciej Muraszko  

Najlepszy Album Zagraniczny:
„Anthem of the Peaceful Army”

Nowe wykonanie:
„Zalewski Śpiewa Niemena” (Album)
Krzysztof Zalewski 

Fonograficzny Debiut Roku:
Tulia 

Autor Roku:
Dawid  Posiadło

Kompozytor Roku:
Team kompozytorski:
Dawid Podsiadło / Bartosz Dziedzic  

Najlepsza Oprawa Graficzna:
„Małomiasteczkowy”
Dawid Podsiadło
Autor oprawy graficznej : Bartłomiej Walczuk

Utwór Roku:
„Początek”
Męskie Granie Orkiestra 2018
(Kortez, Podsiadło, Zalewski) 

Teledysk Roku:
„Początek”
Męskie Granie Orkiestra 2018
(Kortez, Podsiadło, Zalewski)
Reżyser: Tadeusz Śliwa

To jeszcze nie koniec tegorocznych emocji. Rozdanie nagród FRYDERYK 2019 zwieńczy wtorkowa Gala Muzyki Poważnej, która odbędzie się w zjawiskowej siedzibie NOSPR. Natomiast już w niedzielę 10 marca wydarzenie dopełni jednodniowy festiwal muzyczny FRYDERYK Festiwal. W przestrzeni MCK ponownie wystąpią najlepsi polscy artyści. Gwoździem programu będzie koncert Męskie Granie Orkiestra pod kierownictwem Ørganka z utytułowanymi gośćmi (Miuosh, Mela Koteluk, Rogucki, Kowalonek, Ostrowska, Kobra, Tomek Lipiński). Koncerty zagrają także Dawid Podsiadło, Brodka, Mela Koteluk, Łąki Łan i The Dumplings. Szykuje się znakomite uwieńczenie muzycznego święta!

Partnerem ZPAV przy organizacji tegorocznych Gal FRYDERYK jest Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współgospodarzem wydarzenia jest miasto Katowice. Za produkcję wydarzenia odpowiadają agencje: LIVE oraz Festival Group.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm