Aktualności
Michał Urbaniak i Agnieszka Parzuchowska wręczają Złotego Fryderyka Henrykowi Miśkiewiczowi

LAUREACI FRYDERYKÓW 2022 – MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU – JAZZ
Marcin Wasilewski Trio
En Attendant
Wydawca: ECM Records, Universal Music Polska

ARTYSTA ROKU – JAZZ
Marcin Wasilewski

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU – JAZZ
Daniel Nosewicz

LAUREACI FRYDERYKÓW 2022 – MUZYKA ROZRYWKOWA

ALBUM ROKU POP
sanah
Irenka
Wydawca: Magic Records

ALBUM ROKU INDIE POP
Kaśka Sochacka
Ciche dni
Wydawca: Jazzboy Records

ALBUM ROKU HIP HOP
Mata
Młody Matczak
Wydawca: SBM Label

ALBUM ROKU ROCK/METAL
Muchy
Szaroróżowe
Wydawca: Kayax Production & Publishing

UTWÓR ROKU
Męskie Granie Orkiestra 2021 (Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino)
I Ciebie też, bardzo
Wydawca: Sony Music Entertainment Poland, Pur Pur, Def Jam Recording Poland, Live

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU
Kaśka Sochacka

ARTYSTKA ROKU
Daria Zawiałow

ARTYSTA ROKU
Ralph Kaminski

ZESPÓŁ / PROJEKT ARTYSTYCZNY
Fisz Emade Tworzywo

TELEDYSK ROKU
Monika Brodka i Przemek Dzienis
za teledysk:
Brodka, Game Change
Wydawca: [PIAS] Recordings

PRODUCENT / PRODUCENTKA / TEAM PRODUCENCKI ROKU
ex aequo: Hania Rani, Jakub Galiński

AUTOR / AUTORKA / TEAM AUTORSKI ROKU
Bartek „Fisz” Waglewski

KOMPOZYTOR / KOMPOZYTORKA / TEAM KOMPOZYTORKI ROKU
Daria Zawiałow, Michał Kush

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA
Rysy
4GET
Wydawca: Dyspensa Records

ALBUM ROKU ALTERNATYWA
Fisz Emade Tworzywo
Ballady i protesty
Wydawca: Grand Imperial, Dwa Ognie

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI / BLUES
Miuosh i Zespół Śląsk
Pieśni współczesne
Wydawca: Fandango Records, Narodowe Centrum Kultury

ALBUM ROKU PIOSENKA POETYCKA I LITERACKA
Ralph Kaminski
Kora
Wydawca: FONOBO Label

*
ZŁOTY FRYDERYK
Henryk Miśkiewicz
Republika
Jacek „Budyń" Szymkiewicz





Fryderyki 2022 jazzowe i rozrywkowe



Złoty Fryderyk dla Henryka Miśkiewicza, dublet Marcina Wasilewskiego, debiut roku – Daniel Nosewicz.

Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wieńcząca Fryderyk Festiwal 2022, odbyła się 29 kwietnia w stolicy Pomorza Zachodniego, w szczecińskiej Netto Arenie. Statuetki rozdano w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.



W jazzie triumfował Marcin Wasilewski, który nagrodzony został w kategorii Jazzowy Artysta Roku, a jego MWTrio (Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz Michał Miśkiewicz) za płytę „En attendant” otrzymało Fryderyka w kategorii Album Roku Jazz. Tym samym Marcin Wasilewski został rekordzistą w kategoriach muzyki jazzowej z 11 statuetkami na koncie.



Pod nieobecność Marcina Wasilewskiego i członków jego Tria statuetki w ich imieniu odbierała szefowa Działu Jazzu wytwórni Universal – Karolina Majewska. Za Album Roku statuetkę wręczyli saksofonista Sylwester Ostrowski i marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Statuetkę dla Marcina Wasilewskiego w kategorii Artysta Roku – Jazz wręczyła wokalistka Agnieszka Wilczyńska.



Tytuł najlepszego jazzowego debiutu fonograficznego przypadł  w udziale Danielowi Nosewiczowi – kompozytorowi, dyrygentowi i gitarzyście. Statuetkę wręczyła laureatowi wokalistka Anna Gadt.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – nagród specjalnych przyznawanych za całokształt osiągnieć artystycznych.



Henryk Miśkiewicz – wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer odebrał tę nagrodę z rąk innego legendarnego muzyka jazzowego Michała Urbaniaka oraz Agnieszki Parzuchowskiej, dyrektor stowarzyszenia STOART.

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, w towarzystwie sanah wręczył Złotego Fryderyka członkom zespołu Republika oraz rodzinie Grzegorza Ciechowskiego. W kwietniu ubiegłego roku minęło 40 lat od pierwszego koncertu tej grupy, a jej twórczość wciąż wzbudza emocje, będąc częścią historii polskiej muzyki rozrywkowej i świadectwem zmieniającej się polskiej rzeczywistości.

Trzecim laureatem Złotego Fryderyka został Jacek „Budyń” Szymkiewicz – twórca, który zarażał innych artystyczną niepokornością i odwagą. Kiedy zmarł nagle 12 kwietnia br. świat muzyczny zrobił to, co należy zrobić. Złotą statuetkę wręczyli jego rodzinie Monika Brodka i Krzysztof Zalewski. Jeśli nie znacie tekstów Budynia, jego wierszy i piosenek, zazdroszczę wam. Czeka was wiele olśnień – powiedział wzruszony triumfator ubiegłorocznych Fryderyków.



W kategoriach muzyki rozrywkowej w tym roku triumfatorkami okazały się kobiety! Daria Zawiałow odebrała aż trzy uskrzydlone statuetki, w tym dla Artystki Roku. Fryderyka w tej kategorii wręczała jej przyjaciółka Natalia Schroeder oraz Mateusz Smółka, szef teamu muzycznego Spotify, na Polskę i Europę Wschodnią, który podkreślił rolę projektu Spotify Egual wspierającego utalentowane artystki i wyrównanie szans kobiet w przemyśle muzycznym. Kolejnego Fryderyka Daria odebrała w teamie z Michałem Kushem jako Kompozytorka Roku, a trzeciego w kategorii Utwór Roku za piosenkę I Ciebie też, bardzo, wykonywaną wspólnie z Vito Bambino i Dawidem Podsiadło w ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2021.

Debiutantka Kaśka Sochacka wyjechała ze Szczecina z dwoma statuetkami: w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za płytę Ciche dni.

Monika Brodka wspólnie z Przemkiem Dzienisem odebrała Fryderyka za reżyserię teledysku do utworu Game Change, a Hania Rani ex aequo z Jakubem Galińskim zwyciężyła w kategorii Producent / Producentka / Team Producencki Roku. Wyróżniona aż sześcioma nominacjami sanah otrzymała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop za płytę Irenka.

Gdyby tylko Bartek „Fisz” Waglewski był tego dnia w Szczecinie, mógłby świętować „urodziny, imieniny i Dzień Dziecka”, bo zszedłby ze sceny aż z trzema Fryderykami za płytę Ballady i protesty w kategorii Album Roku Alternatywa, dla autora roku oraz zespołu Fisz Emade Tworzywo.

Ralph Kaminski jeszcze dzień przed galą podczas spotkania z fanami zapewniał, że tylko po cichu liczy na statuetkę, a tymczasem odbierał dwie jako laureat w kategoriach Album Roku Muzyka Poetycka i Literacka za album Kora oraz Artysta Roku.

Grupa Rysy i ich płyta „4GET” dostała Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika. Muchy wyjechały ze Szczecina ze statuetką w kategorii Album Roku Rock/Metal za płytę Szaroróżowe, a wydawnictwo Maty Młody Matczak zostało wyróżnione w kategorii Album Roku Hip Hop.

Zespół Śląsk zwyciężyli w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni / Blues z albumem Pieśni współczesne,

Podczas gali została także wręczona nagroda ZAIKSu za Sprzyjanie Wyobraźni, która z rąk Rafała Bryndala – dziennikarza, tekściarza, członka zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odebrał Wojciech „Sokół” Sosnowski.

W ten wyjątkowy dla polskiej muzyki wieczór muzycy nie pozostali obojętni na tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Artyści wielokrotnie kierowali ze sceny słowa wsparcia i solidarności dla walczącej Ukrainy. Najdobitniej wątek ten wybrzmiał w słowach Liudmyli Tsymbal z ukraińskiej organizacji NGO UACRR, która podziękowała za pomoc udzielaną ukraińskim twórcom. Od początku wojny ZAiKS daje schronienie uciekinierom wojennym w swoim Domu Pracy Twórczej. Z inicjatywy stowarzyszenia powstał też międzynarodowy fundusz pomocowy Creators for Ukraine (creatorsforukraine.org), na którym zebrano już 1,2 mln euro na rzecz ukraińskich artystów i ich rodzin. „Proszę, nie zapominajcie o nas” – zaapelowała Liudmyla.

Na scenie Netto Areny zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką, Rosalie i Króla, Natalię Szroeder w duecie z Vitem Bambino, zespół Anieli i Katarzynę Nosowską, Brodkę i Tymka, Mery Spolsky, Kwiat Jabłoni, Muchy, grupę Dezerter, Szczyla i Piotra Roguckiego, a także Mroza, Ralpha Kaminskiego i szczecińską formację Jazz Brigade Sylwestera Ostrowskiego.

Ceremonia wręczenia Fryderyków była transmitowana przez TVN, Player, Onet.pl oraz profil facebookowy Radia Zet. Galę prowadzili: Gabi Drzewiecka, Agnieszka Woźniak-Starak, Damian Michałowski i Agnieszka Kołodziejska.  Uroczystość nadal można obejrzeć w serwisie Player. 

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.
Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.
Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna, ŠKODA.

Opr. na podstawie materiałów Festiwal Fryderyk. 





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm