Aktualności
Jan Garbarek Group:
ostatni ukłon we Wrocławiu
Od lewej: Yuri Daniel, Rainer Brüninghaus, Garbarek, Manu Katché
fot. Piotr GuzekGARBAREK WRACA

JFPrawdziwego saksofonistę i lidera poznajemy po tym, jak kończy. Jan Garbarek dokończy przerwaną trasę. Jak poinformowała Agencja Paradam, oba koncerty, które były planowane na 1 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim i 2 czerwca w Warszawie, ale ze względu na chorobę pianisty zostały odwołane, odbędą się w nowych terminach. Jan Garbarek Group wystąpi w Ostrowie Wielkopolskim 23 czerwca (Kino Komeda, godz. 19.00) i w Warszawie 24 czerwca (Sala Kongresowa, godz. 20.00). Wykupione bilety zachowują ważność, ale są jeszcze wolne miejsca.Niemiecki pianista Rainer Brüninghaus po pobycie w szpitalu wrócił do zdrowia. W składzie zespołu nastąpiła jedna zmiana – zamiast Manu Katché, pojawi się inny mistrz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu. Na gitarze basowej grać będzie Brazylijczyk Yuri Daniel Souza, który rok temu zajął miejsce Eberharda Webera.

Ze względu na nowego perkusjonistę Jan Garbarek zaprezentuje trochę inny program. W repertuarze wykonywanym na ostatnich koncertach była m.in. kompozycja Once I Dreamt a Tree Upside Down, nagrana przez Garbarka na płycie Triloka Gurtu „Living Magic”, umieszczona również na kompilacji

„The Definitive Trilok Gurtu – Twenty Years Of Talking Tabla”. Trilok i Garbarek grali też m.in. na płycie hinduskiego skrzypka Shankara „Song For Everyone” (ECM, 1984).

Hinduski wirtuoz tabli i innych instrumentów perkusyjnych występował w Polsce wielokrotnie – m.in. w pierwszej połowie lat 90. na Warsaw Summer Jazz Days w triu Johna McLaughlina, na Jazz Jamboree ’99 z własnym zespołem (gościnnie śpiewała Angelique Kidjo), na Gdynia Summer Jazz Days z Larrym Coryellem, czy we wrześniu zeszłego roku w Warszawie na festiwalu Skrzyżowanie Kultur z Arké String Quartet.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm