Aktualności

Gramy dla Wojciesława Kamińskiego
27.01.2019, godz. 19.00
Filharmonia Częstochowska
Wilsona 16
Częstochowa

Bilety: 50 zł
dostępne w kasie Filharmonii Częstochowskiej oraz on-line
KUP BILET

Gramy dla Wojciesława KamińskiegoKoncert charytatywny na rzecz legendarnego pianisty, 27 stycznia w Filharmonii Częstochowskiej

Polskie Stowarzyszanie Jazzu Tradycyjnego zaprasza na wyjątkowy koncert w Filharmonii Częstochowskiej, z którego dochód zostanie przekazany na leczenie legendy polskiego jazzu Wojtka „Wojciesława” Kamińskiego – pianisty jazzowego, kompozytora, pedagoga. Wojciesław od wielu lat związany jest z Częstochową. Ten znakomity muzyk przez wiele lat koncertował z zespołem Five O’Clock Orchestra. To miasto Częstochowa jest dla niego drugim po rodzinnej Warszawie domem.

27 stycznia w Filharmonii Częstochowskiej wystąpią Five O’Clock Orchestra oraz Andrzej Jagodziński Trio z Agnieszką Wilczyńską. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony ma pomoc w leczeniu wybitnego artysty.
Wojtek „Wojciesław” Kamiński – pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Urodził się 31 października 1946 roku w Warszawie. Na fortepianie gra od trzeciego roku życia, a do szkoły muzycznej został przyjęty w wieku pięciu lat. Będąc uczniem Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, zainteresował się już muzyką jazzową słuchając Radia Luxemburg.

Swój pierwszy zespół jazzowy założył jeszcze w czasach szkolnych, co nie spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony władz szkoły. Wspólnie z bandżystą Alfredem Baranowskim założył zespół, którego nazwa oddawała ich preferencje muzyczne. Ragtime Jazz Band zadebiutował w roku 1961, a już w 1965 zdobył główną nagrodę – Złotą Tarkę, przyznaną po raz pierwszy w historii naszego festiwalu. Warszawscy Stompersi to był kolejny zespół, z którym współpracował Wojciech Kamiński. W roku 1965 założył Old Timers. Kolejne zespoły, z którymi współpracował, to Royal Rag, Big Band „Stodoła”, Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi. W roku 1978 założył własną grupę Swing Workshop.

Aktywność muzyczna Wojciecha Kamińskiego nie ograniczała się tylko do jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi, jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. W zespole Alka Bema gra muzykę rockową. Współpracował również z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską.

Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Był muzykiem studyjnym i współpracował ze Studiem M-3.Wśród wielu nagranych płyt, należy wymienić: płytę z serii Polish Jazz vol. 66 „Open Piano”, nagrania autorskie pod własnym nazwiskiem „Warsztaty nr 1” i „Warsztaty nr 2” (nagrana wspólnie z nieżyjącym już Henrykiem Majewskim) oraz nagrane solo „Ragtime i Standardy przy kominku”. Brał również udział w sesjach nagraniowych Krzysztofa Zgrai i Maryli Rodowicz.

Przejawem działalności pedagogicznej Wojciecha Kamińskiego było prowadzenie warsztatów jazzowych w Chodzieży i Bolesławcu oraz pełnienie funkcji Szefa Szkolenia w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. Jest obecnie profesorem w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ulicy Bednarskiej, od 14 lat uczy w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Za całokształt z okazji 50-lecia pracy na scenie i 65 urodzin otrzymał w roku 2011 nagrodę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do niedawna dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.

Bilety: 50 zł
dostępne w kasie Filharmonii Częstochowskiej oraz on-line: https://bilety.filharmonia.com.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=3328

Każdemu chcącemu wspomóc Wojciecha Kamińskiego w jego trudnej sytuacji życiowej sugerujemy wpłatę na konto bankowe Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego, jeżeli nie może uczestniczyć w koncercie. Wszystkie przekazane w ten sposób pieniądze przekażemy artyście.

Konto bankowe w Banku Ochrony Środowiska w Częstochowie:
IBAN: PL03 1540 1014 2101 7321 6474 0001,
BIC:EBOSPLPWXXX
lub po prostu numer konta: 03 1540 1014 2101 7321 6474 0001
Koniecznie z dopiskiem!: Dla Wojciesława

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm