Aktualności




Grand Prix Komeda 2019



Laureatem głównej nagrody tegorocznego festiwalu filmowego im. Krzysztofa Komedy został Marcin Stańczyk.

8 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się Gala Grand Prix Komeda 2019, festiwalu filmowego im. Krzysztofa Komedy, który nagradza kompozytorów muzyki filmowej i poświęcony jest dziedzictwu Krzysztofa Komedy. Festiwal zgromadził światowe sławy kina oraz muzyki filmowej.

O Grand Prix walczyło siedmiu kompozytorów muzyki filmowej: Filip Míšek („Fuga”, reż. Agnieszka Smoczyńska), Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Kamerdyner”, reż. Filip Bajon), Mikołaj Trzaska („Kler”, reż. Wojciech Smarzowski), Marcin Stańczyk („Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, reż. Borys Lankosz), Jerzy Rogiewicz („Krew Boga”, reż. Bartosz Konopka), Smolik („Nina”, reż. Olga Chajdas) oraz Daniel Bloom („Słodki koniec dnia”, reż. Jacek Borcuch).

Jury w składzie Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Mazolewski, Magdalena Grzebałkowska, Sonia Bohosiewicz, Misia Furtak, Bartosz Chajdecki, Tomasz Lach – przewodniczący przyznało Grand Prix Komeda 2019 oraz 30 tys. zł Marcinowi Stańczykowi za muzykę do filmu ,,Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” w reż. Borysa Lankosza.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Jan A.P. Kaczmarek. Nagroda Publiczności, decyzją widzów powędrowała do twórców filmu ,,Powrót” – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Natomiast nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla Młodego Artysty, której pomysłodawczynią była Wanda Ziembicka-Has, otrzymał Bartosz Konopka, reżyser, który na festiwalu pokazał przedproemierowo swój najnowszy film – ,,Krew Boga”. Galę uświetnił koncert L.U.C. and Rebel Babel Film Orchestra.



Film Kobro / Strzemiński powstał w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, łódzkim muzeum MS2 i towarzyszył wystawie K.Kobro i W. Strzemińskiego w Centre Pompidou w Paryżu. Następnie, wraz z wystawą, objechał Europę, aktualnie jest w Hadze. Obraz był też pokazywany na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, odbywającym się w maju w różnych miastach Europy Środkowej.  Na jesieni tego roku planowana jest premiera telewizyjna filmu.

Jak wskazuje tytuł filmu, przedstawione wydarzenia nie są rzeczywistością, ale tworzą historię łódzkiej najsłynniejszej artystycznej pary międzywojnia. Występują Łukasz Simlat i Agata Buzek, którzy wcielają się nie tylko w tytułowe role, grają również postaci, których artyści nigdy nie spotkali, jak np. Włodzimierza Lenina i Fanny Kaplan, która targnęła się na jego życie, czy twórcę broni chemicznej, laureata Nagrody Nobla - Fritza Habera. 





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm