Aktualności

Grażyna Augścik/Jarosław Bester
17.12.2015 g. 19.00
Koncert Świąteczny 
w cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich”
Podziemia Kamedulskie
ul. Dewajtis 3
Warszawa Bielany

wstęp wolny

Koncert organizowany jest przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Agencję Koncertową Pianoart.

Sponsorem koncertu jest Veolia Energia Warszawa S.A.

Patroni medialni: Dobre Miejsce, RadioJazz.FmGrażyna Auguścik & Jarek Bester w WarszawieKoncert świąteczny w czwartek 17 grudnia na warszawskich Bielanach

Grażyna Auguścik - śpiew
Jarosław Bester - akordeon
Maciej Adamczak - kontrabas (gościnnie)

Grażyna Auguścik - gwiazda wokalistyki jazzowej i Jarosław Bester - wirtuoz akordeonu to fuzja dwóch niezwykłych osobowości na światowym rynku muzycznym.  Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, folkowej i klasycznej tworzą subtelną, a zarazem sugestywną opowieść muzyczną.

W programie koncertu z cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” usłyszymy kolędy i piosenki świąteczne z różnych stron świata. 

Grażyna Auguścik – jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” z kompozycjami Artura Dutkiewicza, w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie, którą ukończyła z wyróżnieniem odbierając dyplom z rąk Philla Collinsa i Ala Jarreau. Od tego czasu mieszka w USA.

Jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. Nagrała do tej pory 16 płyt solowych, a drugie tyle jako „gość” w projektach innych artystów.

Występowała m.in. z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak, a także z takimi muzykami, jak Jim Hall, Michael Brecker i Randy Brecker, John Medeski, Paul Wertico czy Particia Barber. Występowała na wielu festiwalach w USA i na świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festivali wielu innych wydarzeniach muzycznych.

Jej koncert, z muzyką F. Chopina, który odbył się w Millennium Park Chicago w 2010 r., zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.
Kilkukrotnie uznana została za najlepszą polską wokalistkę jazzową w corocznych ankietach Jazz Forum.

W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.

Jarosław Bester – akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych.  Jest twórcą Bester Quartet ( dawniej The Cracow Klezmer Band ) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Jarosław Bester łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz dzięki zastosowaniu form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą wyjątkowe możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu.

Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w USA, Niemczech, Szwecji, Francji, Finlandii, a także w Polsce. Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych w większości krajów Europy, w USA , Kanadzie, na Tajwanie.

Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej, jazzowej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej. Są wśród nich m.in. John Zorn, Tomasz Stańko, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Kurt Rosenwinkel, Jerzy Maksymiuk, Waldemar Malicki, Vadim Brodsky, Jorgos Skolias, Vitold Rek i wielu innych.

Maciej Adamczak – znakomity kontrabasista jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Jest wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, Erykiem Kulmem, Krzysztofem Popkiem, Januszem Skowronem, Markiem Bałatą.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm