Aktualności

Orbita Jazzu
Grupa w Składzie
9.11.2018 (piątek), godz. 19.00
Centrum Nauki Kopernik
Planetarium Niebo Kopernika
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Warszawa

Bilety: 30 zł 

Grupa w Składzie w PlanetariumZespół Milo Kurtisa zagra 9 listopada w ramach cyklu Orbita Jazzu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje nieba na kopule planetarium. Obrazy nieba, kosmosu oraz najodleglejszych zakątków Wszechświata staną się inspiracją dla wykonawców, którzy stworzą dla nich muzyczną ilustrację w czasie realnym. Motywy kosmiczne wygenerują dźwięki różnych instrumentów, ale i sami muzycy wpłyną również na to, co widzowie będą mogli zaobserwować na ekranie.

Grupa w Składzie powstała na przełomie lat 60. i 70. Milo Kurtis namówił kolegę z technikum, saksofonistę Andrzeja Kasprzyka, by pojechali razem do komuny hipisowskiej w Ożarowie. Tam spotkali się z grającym na gitarze Jackiem Malickim („Krokodylem”). Po wymianie pierwszych dźwięków postanowili, że będą grać razem. Zadomowili się w klubie Sigma Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia nazwy Grupa w Składzie wiąże się z treścią formularza nadesłanego przez organizatorów II Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Jedna z linijek tekstu zawierała zwrot „zgłaszamy do konkursu grupę w składzie:”. Pamiętny moment, kiedy Milo Kurtis powiedział „wpiszmy to po prostu jako nazwę zespołu”, powinien przejść do historii konceptualizmu.

W roku 2008 Milo Kurtis reaktywował zespół. W pierwszym po latach koncercie, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego w reżyserii Irka Dobrowolskiego „Spalony”, wystąpili: Jacek Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel.

W Planetarium Grupa w Składzie zagra w składzie:

Milo Kurtis - klarnet, klawisze, instrumenty różne
Jerzy Mazzoll - klarnet basowy i metalowy, instrumenty różne
Miłosz Oleniecki - klawisze, moog, instrumenty różne

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm