Aktualności
Harmonia Polonica NovaPremiera albumu Krzysztofa Herdzina, Pawła Łukaszewskiego i Dariusza Przybielskiego

„Harmonia Polonica Nova” to tytuł płyty nagranej przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży prowadzoną przez Jana Miłosza Zarzyckiego. Krążek ten, wydany przez wytwórnię DUX, zawiera utwory trzech polskich współczesnych kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina. Ten ostatni napisał Concerto for Harmonica and String Orchestra, w którym improwizującym solistą jest wirtuoz harmonijki ustnej Kacper Smoliński.

„Do tej pory nikt w Polsce takiego utworu nie napisał, miałem więc bardzo trudny orzech do zgryzienia – powiedział Herdzin. – Oczywiście od razu wyobraziłem sobie, jak to napisać, miałem wstępną strukturę tej kompozycji, ale co umieścić w środku? I wpadłem na świetny pomysł, bo miałem przecież do czynienia z Kacprem Smolińskim, który gra również jazz, jest świetnym improwizatorem, dlatego postanowiłem wykorzystać jego umiejętności improwizatorskie.” (cytat pochodzi z tekstu „Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników” autorstwa Wojciecha Chamryka)

Smoliński jest jedynym polskim jazzmanem-wirtuozem, który ukończył studia harmonijki chromatycznej w Universität der Künste Berlin oraz klasę kompozycji Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm