Aktualności
Holly ColeHOLLY COLE – TRIBUTE TO TOM WAITS

JFEra Jazzu zapowiada już kolejne atrakcje: 18 maja br. w Filharmonii Narodowej śpiewać będzie Holly Cole, a 3 listopada w Sali Kongresowej Cassandra Wilson.

Urodzona w 1963 roku w Halifax w kanadyjskiej Nowej Szkocji, wychowała się w rodzinie muzyków. Absolwentka Berklee School Of Music, znana jest zarówno z pełnych finezji i smaku wykonań jazzowych standardów, jak i popularnych przebojów muzyki rozrywkowej. W jej śpiewie dostrzec można fascynację stylistyką wielkich wokalistek jazzu, jak  Dinah Washington, Sarah Vaughan i Betty Carter, ale Holly nie wzbrania się przed interpretacjami piosenek Joni Mitchell, The Beatles czy Toma Waitsa. Najnowszy projekt „Tribute to Tom Waits” przyniósł jej nagrodę Juno Award (kanadyjski odpowiednik amerykańskiej Grammy).

Holly Cole rozpoczęła karierę jazzową w połowie lat 80., a wypłynęła na szerokie wody takimi płytami jak „Girl Talk” (1990), „Blame It On My Youth” (1991), czy „Don”t Smoke In Bed” (1993). Sensacją był album „Temptation” (1995), na którym zaśpiewała wyłącznie piosenki Toma Waitsa. Kolejne nagrania umocniły jej pozycję czołowej wokalistki jazzowej w Kanadzie: „Dark Dear Heart” (1997), „Romantically Helpless” (2000) i „Baby It’s Cold Outside” (z kolędami). Jej najnowszy album zatytułowany jest po prostu „Holly Cole”.

Znaczący wpływ na jej sukcesy ma producent, basista Greg Cohen, znany wcześniej ze współpracy z takimi artystami jak David Byrne, Ornette Coleman, David Sanborn, Elvis Costello, Laurie Anderson, Lou Reed i Bob Dylan oraz Tom Waits (z którym grał ponad piętnaście lat). To Cohen namówił wokalistę do nagrania albumu z piosenkami Waitsa.

Koncert Holly Cole w warszawskiej  Filharmonii Narodowej będzie europejską premierą programu „Tribute to Tom Waits”.

www.jazz.pl

www.hollycole.com

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm