Aktualności

HoTS feat. Aga Derlak
21.05.2017 (niedziela), godz. 19.00
Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7
Warszawa

HoTS feat. Aga Derlak w Studiu A. Osieckiej21 maja w Studiu Polskiego Radia z kwintetem HoTS gościnnie wystąpi pianistka Aga Derlak

Koncert w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej będzie wyjątkowym wydarzeniem i artystycznym wyzwaniem dla zespołu. W programie koncertu znajdą się utwory z pierwszej i drugiej płyty, jak też zupełnie nowe, skomponowane specjalnie na ten koncert.

Na scenie pojawi się wyjątkowy gość: Agnieszka Derlak, pianistka, liderka Aga Derlak Trio, które w 2015 wyróżnione zostało nagrodą Fryderyka. To wspólne muzyczne spotkanie zwieńczone zostanie wydaniem płyty. Nagrana na żywo, w poszerzonym składzie, oddająca energię i emocje tego koncertu będzie stanowiła zwieńczenie dotychczasowej pracy zespołu, ale również wskaże kierunki w którym zespół będzie podążać w najbliższej przyszłości.

Kwintet HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół ten jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych - jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają w ich wspólnej muzyce.

Tytuł pierwszego albumu „Harmony of the Spheres” (V Records 2015) odnosi się, podobnie jak jego skrót w nazwie zespołu, do pitagorejskiej harmonii ciał niebieskich. To właśnie harmonia jest kluczem do opisania tej płyty, która skupia się przede wszystkim na melodii i brzmieniu. Każdy z utworów, które charakteryzuje zmieniająca się rytmika, liryczność tematów i oryginalna harmonia, opowiada o prostych rzeczach - miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości.

Druga płyta zespołu, pt. „Numbers” (Multikulti Project 2016) zawiera kompozycje bardziej złożone, o otwartej formie i z dużą dawką improwizacji. Pomiędzy utworami, których tytuły to symbole liczbowe, są improwizowane podczas sesji nagraniowej interludia. Jest to album koncepcyjny, pełen charakterystycznej melodyki i dyscypliny wykonawczej wypracowanej przez wiele lat wspólnych prób i koncertów.

Na obu płytach znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu - Mikołaja Poncyljusza. Unikalny styl muzyczny kwintetu został zauważony przez krytyków muzycznych i doceniony przez międzynarodową publiczność – zespół zagrał już ponad 70 koncertów w Polsce i za granicą. Autorska muzyka HoTS jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie.

Zespół aktywnie uczestniczy w różnych projektach i wydarzeniach muzycznych. Na festiwalu Fama, pod dyrekcją Włodka Pawlika, tworzyli projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”, z którym zaprezentowali się również w 2012 na festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. W czerwcu 2015 wygrali konkurs na „Młodą Scenę Jazzową” którego nagrodą był występ w listopadzie 2015 na festiwalu Jazz Jantar. W Styczniu 2016 wyruszyli na pierwszą zagraniczną trasę koncertową obejmującą 12 koncertów w Czechach. Zwieńczeniem trasy był występ na 18th International Music Festival Jazziniec, który otworzyli. W sierpniu 2016 wystąpili na 12 Międzynarodowym Festiwalu Jazz W Ruinach, a w październiku na II Festiwalu Jazz & Literatura w Chorzowie. Zespół zajął 3 miejsce w plebiscycie czasopisma JazzPress na rok 2016 w kategorii: Polski jazzowy wykonawca roku i Polska Jazzowa płyta roku.

Mikołaj Poncyljusz - gitara
Radosław Nowak - trąbka
Bartosz Tkacz - saksofon tenorowy
Adam Prokopowicz - kontrabas
Maciej Wojcieszuk - perkusja
+ gość specjalny
Agnieszka Derlak - fortepian

http://hotsband.pl/
https://www.agaderlaktrio.com/

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm