Aktualności
Janusz Cedro
fot. Adam „Junior” Szczurowski i Grzegorz Antkowicz

III Karnawałowy Bal Jazzowy

Janusz CedroW sobotnią noc 10 lutego w Klubie Muzycznym Liverpool we Wrocławiu królował jazz tradycyjny.

Motywem przewodnim III Karnawałowego Balu Jazzowego był klimat Nowego Orleanu z lat 20. i 30., a za patrona przyjęliśmy Louisa „Satchmo” Armstronga. Idea Balu Jazzowego: Nowy Orlean, klimat epoki i małych klubów jazzowych, zespoły z czołówki polskiego dixielandu i goście Balu w strojach z tamtych la. Punkt kulminacyjny imprezy to wybór Króla i Królowej Balu. A cała noc karnawałowa przetańczona w rytmach dixielandu, bo przecież jazz tradycyjny to radość i żywioł i trudno usiedzieć w miejscu, jak się słyszy standardy tej muzyki jak chociażby Sweet Georgia Brown, On the Sunny Side of the Street, czy Basin’ Street Blues.


Asocjacja Hagaw fot. Adam „Junior” Szczurowski i Grzegorz Antkowicz

W tym roku gościliśmy: wrocławskie Dreaming Ukulele (gościnnie Jan Młynarczyk) i legendę jazzu tradycyjnego w Polsce – warszawski zespół Asocjacja Hagaw. Szczególne podziękowania za wspaniały występ kieruję do wokalistek w/w zespołów tj. Marzeny Słowik (Dreaming Ukulele) i Kaji Tyzenhauz (Asocjacja Hagaw). Tradycją Balów jest to, iż zaczynamy Bal tak, jak się zaczyna większość Festiwali Jazzowych, standardem Swanee River, a już naszą tradycją wrocławskiego Balu Jazzowego jest, że kończymy Bal innym standardem – When the Saints Go Marching In, a do wykonania tego utworu na scenę wychodzą oba zespoły. Tak było w tym roku temat zagrał Stanisław Piwowarski (Asocjacja Hagaw), potem zaśpiewała Marzena Słowik, chwilę później zaśpiewała Kaja Tyzenhauz, a potem już grali swoje improwizacje muzycy z Dreaming Ukulele, na zmianę z muzykami z Asocjacji Hagaw. 

Asocjacja Hagaw wystąpił w składzie: 
Stanisław Piwowarski – leader, trąbka
Kaja Tyzenhauz - wokal 
Stanisław Jonak - klarnet, sax alt 
Stanisław Pietrzyk - perkusja
Wiktor Zydroń - banjo
Dymitr Markiewicz - puzon
Jan Gonciarczyk - bas

Dreaming Ukulele wystąpili :
Robert Gawron leader - ukulele
Marzena Słowik - wokal
Tomasz Wilczyński - kontrabas  
Artur Mickiewicz - perkusja
oraz gościnnie Jan Młynarczyk - puzon


Marzena Słowik i zespół Dreaming Ukulele fot. Adam „Junior” Szczurowski i Grzegorz Antkowicz

Naszym zamierzeniem już od pierwszej edycji była integracja środowisk twórczych Wrocławia i Dolnego Śląska: muzyków jazzowych, artystów plastyków, dziennikarzy, literatów... Dedykowaliśmy ten Bal wszystkim, którzy pamiętają miejsca, których już nie ma na mapie Wrocławia, takich jak: Klub Jazzowy „Rura”, Klub Związków Twórczych, czy Klub Dziennikarza. Cieszymy się, że frekwencja była wyśmienita. Z wielką radością odnotowaliśmy, że w tym roku większość gości przyszła na Bal przebrana w stroje z epoki lat 20. i 30.Goście III Karnawałowego Balu Jazzowego

Gratulacje dla Króla i Królowej Balu, którzy zostali wybrani w głosowaniu tajnym i będą nam królować, aż do następnego Balu. Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że Królową III Karnawałowego Balu Jazzowego została wybrana Pani Katarzyna Dembowska-Król, a Królem – Pan Wojciech Bogacki. Koronacji dokonał legendarny barman z dawnej „Rury” – Andiamo, zaś całą imprezę poprowadził piszący te słowa, któremu przyszło do głowy, że jeżeli tam za Oceanem jest Nowy Orlean, a po Missisipi pływają parowce, to na jedną noc dzięki swingującym jazzowo bandom Wrocław może zamienić się w Nowy Orlean, a Odra w Missisipi – stąd u konferansjera strój kapitański z oryginalną czapką kapitana Żeglugi Śródlądowej.

Dziękujemy organizatorom, którymi byli – tak jak przy poprzednich edycjach – Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Dziękujemy za patronat medialny: Telewizji Wrocław, Radiu Wrocław, DTV24, Gazecie Wrocławskiej, a w szczególności JAZZ FORUM, bo to dzięki mediom o Karnawałowym Balu Jazzowym mogli się dowiedzieć mieszkańcy Wrocławia, Dolnego Śląska i całego kraju.

Dziękujemy Włodkowi Krakusowi (szefowi Klubu Muzycznego Liverpool) za udostępnienie Klubu na nasz Bal już po raz trzeci, z nadzieją, że jego IV edycja również tam się odbędzie.

Zapraszamy wszystkich do obserwowania naszego profilu: Karnawałowy Bal Jazzowy, gdyż publikujemy i będziemy nadal publikować zdjęcia i filmy z Balu, można też obejrzeć relacje z poprzednich edycji Balów, a w okolicach października będziemy umieszczać posty o tym, kto zagra na IV Karnawałowym Balu Jazzowym. Tu składamy należne podziękowania dla Adama „Juniora” Szczurowskiego, który od pierwszej edycji Balu pracuje w jego Biurze Organizacyjnym i wypełnia zadania jako grafik (m.in. jego autorstwa są plakaty, banery, zaproszenia), a jednocześnie jest Administratorem na Facebooku Oficjalnego Profilu Karnawałowego Balu Jazzowego. 

Janusz Cedro
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm