Aktualności

15.03.2015, godz.20.00
Piotr Orzechowski / 15 Studies for the Oberek
Piotr Orzechowski - piano

20.03.2015, godz. 20.00
Vijay Iyer Trio / Break Stuff (polska premiera / jedyny koncert w Polsce)
Vijay Iyer – piano, Stephan Crump – bass, Marcus Gilmore - drums

www.jazzjantar.pl 

Iyer i Pianohooligan na Jazz Jantar 2015

Karolina MajewskaW gdańskim klubie Żak 15 marca zagra Piotr Orzechowski, 20 marca Vijay Iyer Trio.

Na finał zimowej odsłony Festiwalu Jazz Jantar w Sali Suwnicowej Gdańskiego Klubu Żak na jedynym koncercie w Polsce wystąpi Vijay Iyewr Trio. Będzie to jego trzecia wizyta amerykańskiego pianisty w Żaku i czwarty koncert na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Vijay Iyer jest pianistą o rzadko spotykanym talencie, za sprawą którego wzbudza zainteresowanie wśród różnorodnej publiczności, a także wśród mediów o bardzo odmiennych zakresach zainteresowań. John Fordham z „The Guardian” napisał: „Świat pełen jest wspaniałych jazzowych triów, ale Iyer jest na szczycie listy A.” Z kolei Joe Tangari z portalu Pitchfork (rzadko kojarzonym z muzyką jazzową) uznał Vijaya za jednego z najbardziej interesujących i najważniejszych młodych pianistów współczesnego jazzu.

Vijay Iyer Trio zagra materiał ze swojej najnowszej płyty „Break Stuff”, która ukazała się w pierwszej połowie lutego i od razu wywołała poruszenie w świecie fanów jazzu i krytyków, przyznających wysokie noty. „The New York Times”: „the third and best record by Mr. Iyer’s trio... The trio makes sense in a physical way, moving together as one unit. „The Rolling Stone”, „Billboard” przyznały płycie „Break Stuff” najwyższe noty. Polski portal uwolnijmuzyke.pl pisze o „wzorze na jazz doskonałym”.

15 marca o godz. 20.00 w ramach Festiwalu Jazz Jantar 2015 klubie Żak wystąpi Piotr Orzechowski – znakomity pianista ze swoim solowym projektem „15 Studies for the Oberek”


fot. Adam Golec


Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar od połowy lat 70. jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie koncerty odbędą się Żaku, w Gdańsku, przy ul. Grunwaldzkiej 195/197.

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm