Aktualności

Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu
11.06. 2017 (niedziela), godz. 20.00
20. Urodziny Białołęckiego Ośrodka Kultury
Park Picassa
ul. Van Gogha 1
Warszawa

Wstęp wolny!

Jan Garbarek Group w Warszawie!Światowej sławy saksofonista zagra 11 czerwca na warszawskiej Białołęce.

Jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych Europy – Jan Garbarek wystąpi na 20. urodzinach Białołęckiego Ośrodka Kultury w Warszawie.

Koncert Jana Garbarka odbędzie się 11 czerwca 2017 (niedziela) o godz. 20.00 jako zwieńczenie dwudniowych obchodów 20. urodzin Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Janowi Garbarkowi towarzyszyć będzie jego wieloletni partner, niemiecki klawiszowiec Rainer Brüninghaus, basista z Brazylii Yuri Daniel, grający na basie elektrycznym oraz hinduski mistrz perkusji Trilok Gurtu. Wstęp na to niezwykłe wydarzenie będzie wolny.

Nikt nie gra na saksofonie tak jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się jego niewątpliwym znakiem firmowym, które od pewnego już czasu przybiera inny wymiar, niż to, co jest powszechnie rozumiane jako jazz.

Za sprawą niezliczonych nagrań, występów w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wieloletniej współpracy z Keithem Jarrettem, a także bezprecedensowej współpracy z Hilliard Ensemble popularność tego wyjątkowego saksofonisty sięga przestrzeni wszystkich gatunków muzycznych oraz granic.

Od początku istnienia kultowej wytwórni jazzowej ECM z Monachium Garbarek jest jednym z jej najbardziej popularnych artystów. Nigdy nie przejmował się tym, że krytycy – pisząc o jego muzyce – starają się znaleźć wygodne etykietki, służące szeregowaniu artystów według kategorii gatunkowych. Garbarek od lat wymyka się ich staraniom.

Jego twórczość można odnaleźć zarówno w muzyce jazzowej, klasycznej, tzw. muzyce świata, czy też w utworach znanych z list przebojów. Nagrywał z takimi artystami jak m.in. Keith Jarrett, Palle Danielsson oraz Jonem Cristensen jako tzw. Kwartet Europejski, Kenny Wheeler, David Darling, L. Shankar, Trilok Gurtu, Zakir Hussain, Anouar Brahem, czy The Hilliard Ensemble.

Sam dźwięk z pewnością nie tworzy muzyki. W swoich kompozycjach i improwizacjach Garbarek objawia się jako wirtuoz niewiarygodnie melodyjnej muzyki, która wprost wdziera się w dusze słuchaczy. Ekspansywna przestrzeń dźwiękowa rozciąga się od absolutnego ukojenia do ekspresywnej ekstazy, promieniując zdumiewającym uczuciem spokoju, które jednak nie pozwala na odrobinę nudy.

Koncerty Garbarka należą do tych wydarzeń, które długo pozostają w pamięci. Ta muzyka oddycha i daje przestrzeń do oddychania. Ma proste, ale jednocześnie złożone brzmienie. Z jednej strony jest skomplikowana jak hymn, a z drugiej skąpa, zabawna, czasem też poważna, pogrążona w zadumie, a przy tym wyjątkowo otwarta.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm