Aktualności
Janusz Skowron w PR Jazz Archives!Niepublikowane nagrania wybitnego pianisty na płycie wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

13 maja 2022 roku wchodzi do sprzedaży już 35. płyta z serii Polish Radio Jazz Archives wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Zmarły w 2019 roku Janusz Skowron był w polskim jazzie postacią wyjątkową. Niewidomy pianista z Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, który tuż po maturze w połowie lat 70. ubiegłego wieku trafił na jazzowe warsztaty w Chodzieży, a stamtąd do… panteonu polskiej muzyki jazzowej.

Janusz Skowron był jednym z najbardziej poszukiwanych tzw. sidemanów w Polsce. Przez cztery dekady swojej działalności wziął udział w nagraniu ponad 70. płyt nie tylko jazzowych, w tym na 14 także jako kompozytor / aranżer. Był człowiekiem zafascynowanym nowymi technologiami, z których skrzętnie korzystał. Znany był też z nieprzeciętnego poczucia humoru i skłonności do czynienia kolegom-muzykom psikusów.

Janusz Skowron grał i nagrywał w najistotniejszych dla polskiego jazzu przełomu XX i XXI wieku składach: Kwartecie Kazimierza Jonkisza, String Connection, Freelectronic Tomasza Stańki, Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował z tuzami polskiego jazzu: Zbigniewem Lewandowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Maciejem Strzelczykiem, Piotrem Rodowiczem, Zbigniewem Jaremką, czy Zbigniewem Wegehauptem, ale także wybitnym performerem Andrzejem Mitanem. Skowron nagrywał też z przedstawicielkami muzyki rozrywkowej jak Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Łucja Prus, Ewa Bem, a nawet rockowymi grupami Lady Pank i Perfect.

Nagrania umieszczone na płycie „Janusz Skowron Polish Radio Jazz Archives 35” pochodzą z lat 1981-1998 i jak wszystkie inne w serii zostały wydobyte z radiowych archiwów. W większości dotychczas nie były publikowanych na płytach. Każdy z utworów został opisany barwnie przez Tomasza Tłuczkiewicza w towarzyszącym albumowi tekście, a opisy uzupełniają cytaty z wypowiedzi o Januszu kolegów muzyków: Kazimierza Jonkisza, Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Tomasza Stańki, Witolda Szczurka, Cezarego Konrada i Piotra Wojtasika.

Ten album, to w istocie wyjątkowe podsumowanie działalności Janusza Skowrona w ostatnich dwu dekadach XX wieku.

W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

https://sklep.polskieradio.pl/pl/p/Polish-Radio-Jazz-Archives-vol.35-Janusz-Skowron-CD/1348

Tracklista:

1. Ascendant (Kazimierz Jonkisz Qurtet) 

2. Kill the Raven (String Connection)

3. Z mojej strony (Janusz Skowron Band)   

4. Do ciebie szłam  (Tomasz Stańko Quartet)

5. Ha, ha, ha  (Freelectronic) 

6. Bez gadania (Zbigniew Namysłowski Quartet)

7. Five in One (Zbigniew Namysłowski Quartet)

8. Doin’ the Thing (Piotr Wojtasik Quartet) 

9. Here’s That Rainy Day (Piotr Wojtasik Quartet)

10. Cicho sza (String Connection)

11. Sleep Safe and Warm (Rosemary’s Baby)
(Tomasz Stańko trumpet, Janusz Skowron keyboard)

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm