Aktualności
Al JarreauJAZZ JAMBOREE 2008

JF„Co będziemy dziś robić w warszawskiej Stodole? Będziemy słuchać jazzu.” Takie pytanie zadał sobie Leopold Tyrmand i od razu udzielił odpowiedzi w pierwszym zdaniu swojego felietonu w programie do „Jazz 58”. To było pierwsze Jazz Jamboree, które odbywało się w dwóch miastach – w dn. 18 - 21 września 1958 roku w Warszawie i 22 - 24 września w Krakowie.

Występowały zespoły tradycyjne i nowoczesne, m.in. Trio Andrzeja Kurylewicza, Trio Komedy, grupa Janusza Zabieglińskiego, Modern Combo, Sekstet Witolda Krotochwila (ze Zbyszkiem Namysłowskim), Jazz Believers (z Wojtkiem Karolakiem na saksofonie altowym!), New Orleans Stompers. Z zagranicy gościliśmy tylko jeden zespół, z Danii, i to nie w kompletnym składzie.

To Tyrmand wymyślił nazwę festiwalu, który zdobył międzynarodowy rozgłos i przetrwał pół wieku – do dziś. Organizowany przez Fundację Jazz Jamboree, jubileuszowy festiwal startuje w środę 29 października w Sali Kongresowej koncertem gwiazdy amerykańskiej wokalistyki Ala Jarreau. W tym samy miejscu w sobotę 15 listopada naszym gościem będzie Michel Legrand, wielki francuski kompozytor muzyki filmowej, dyrygent, aranżer, autor wielu przebojów, laureat trzech Oscarów i ośmiu nagród Grammy, ale przecież także pianista jazzowy.

17 listopada w warszawskiej Stodole odbędzie się „Turniej Jazzu”, w którym rozegrana zostanie bitwa dwóch naszych najlepszych zespołów jazzu tradycyjnego: Jazz Band Ball Orchestra (Kraków) i Old Timers (Warszawa). Będzie to zarazem benefis 50-lecia Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego, którzy swoją radiową karierę rozpoczynali 50 lat temu prowadząc audycje jazzowe w Rozgłośni Harcerskiej.

18 listopada w Klubie Palladium grać będzie dawno w Polsce niesłyszany kubański wirtuoz trąbki Arturo Sandoval (w pierwszej części nasza złota młodzież –  Mid West Quartet Krzysztofa Urbańskiego), 10 dni później na swoim pierwszym w Polsce występie pokaże się niezwykle popularny kanadyjski wokalista Matt Dusk. Przed nim swój benefis będzie miał Wojtek Karolak (50 lat na scenie, licząc od występu na Jazz ’58), mistrz Hammonda, grający z zespołem współfirmowanym przez Jarka Śmietanę.

Uroczysty charakter będzie miał specjalny koncert jubileuszowy 7 grudnia w Filharmonii Narodowej pod hasłem „Jazz i klasyka” (m.in. Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Grażyna Auguścik, Jadwiga Kotnowska, Henryk Miśkiewicz).

Od października do grudnia w kinie Muranów, odbywać się będą spotkania z muzyką jazzową, na których nasi jazzmani ilustrować będą animowane filmy dla dzieci. W tym samym kinie w grudniu będzie miał miejsce premierowy pokaz epopei dokumentalnej Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polski”.

Obejrzeć też będzie można wystawę nestora polskiej fotografii Marka Karewicza, który nie opuścił ani jednej edycji Jazz Jamboree minionego półwiecza.

A więc co będziemy robić na jubileuszowym festiwalu? Będziemy słuchać jazzu!
 

 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Foto Wystawa

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm