Aktualności




JAZZ JAMBOREE – JUBILEUSZOWE ODZNACZENIA

Mikołaj Ł. Lipowski



7 grudnia br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się Koncert Jubileuszowy tegorocznego 50. festiwalu Jazz Jamboree zatytułowany „Klasyka i Jazz”. Liczne grono  czołowych polskich muzyków jazzowych, w szczelnie wypełnionej publicznością Sali Koncertowej, na jazzowo wykonało utwory wybitnych polskich kompozytorów muzyki poważnej, od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, a także Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego. W programie tego koncertu znalazły się również, po jednej kompozycji, utwory Igora Strawińskiego i Astora Piazzolli.

Po koncercie w foyer Sali Kameralnej FN odbyła się okolicznościowa uroczystość, podczas której uhonorowano liczną grupę współtwórców polskiej kultury jazzowej. Unikatową miniaturą jubileuszowego plakatu JJ z imienną dedykacją zostali uhonorowani:

1. Pośmiertnie: Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski i Krzysztof Komeda-Trzciński – muzycy, którzy grali na pierwszym festiwalu Jazz ’58.

2. Muzycy, którzy grali na pierwszym warszawskim festiwalu i nadal czynnie biorą udział w budowaniu wizerunku polskiego jazzu – Jan Byrczek, Jerzy Duduś Matuszkiewicz i Jan Ptaszyn Wróblewski. Osobiście mógł odebrać to wyróżnienie jedynie Jerzy Matuszkiewicz.

Podczas tej uroczystości zostały wręczone, nadane przez Ministra Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego, medale i odznaki honorowe.

1. Medalami Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” zostali odznaczeni:
Srebrnymi: Jan Borkowski, Tadeusz Federowski i Stanisław Fiałkowski;
Brązowymi: Jerzy Bartz, Zbigniew Jaremko, Andrzej Wasylewski i Grzegorz Gałuszka.

2. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Piotr Cieślikowski, Andrzej Kapkowski, Wojciech Konikiewicz, Winicjusz Chróst, Adam Lewandowski, Krzysztof Potocki, Piotr Biskupski, Eryk Kulm i Michał Kulenty.

W środowisku jazzowym dobrze znamy osiągnięcia twórcze i zasługi tych znakomitych muzyków, oraz wyróżniających się działaczy i organizatorów życia jazzowego. Odznaczenia państwowe wręczał z osobistego upoważnienia Ministra Bogdana Zdrojewskiego – Jarosław Czuba – Dyrektor Departamentu w MKiDN. Po części oficjalnej tego spotkania jego uczestnicy wznieśli szampański toast i mogli zjeść kawałek smacznego i lekkostrawnego tortu w kształcie fortepianu udekorowanego Jubileuszowym Plakatem 50. Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Jamboree.

Nowy symbol festiwalowy, który towarzyszy tej imprezie od zeszłego roku, zaprojektował znany grafik i artysta fotografik – Rosław Szaybo. Ten polski twórca o międzynarodowej renomie kocha jazz prawie od urodzenia. Między innymi projektował, jeszcze jako student (uczeń wielkiego Henryka Tomaszewskiego) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pierwsze polskie plakaty jazzowe, a później szereg okładek do serii płytowej Polskich Nagrań Muza „Polish Jazz”, a także dla wytwórni płytowej CBS. W jego pokaźnym dorobku znajduje się spora liczba graficznych i graficzno-fotograficznych impresji muzycznych.

Przed 50 laty Leopold Tyrmand sprezentował Festiwalowi jego nazwę. Obecnie Jazz Jamboree otrzymało od Rosława Szaybo uniwersalny rozpoznawalny znak. Mamy nadzieję, że będzie on szczęśliwie zapowiadał po wszechczasy festiwale Jazz Jamboree – największe polskie narodowe jazzowe święto, które w społecznym zrywie ustanowili Polacy kochający jazz i wolność obywatelską. Tradycyjne „Sto lat” dla 50-letniego Jubilata.

Mikołaj Ł. Lipowski        

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm