Aktualności

Program Festiwalu Jazz Juniors 2020:
 
1 października 2020 / Cricoteka
Przesłuchania konkursowe
 
2 października 2020 / Cricoteka
Adam Pierończyk - tenor & soprano saxophones, electronics
Dominik Wania - piano, synthesizers
Sławomir Kurkiewicz - bass
Dawid Fortuna - drums
DJ Eprom - turntables, electronics

3 października 2020 / Cricoteka
Natalia Kordiak - vocal
Marta Wajdzik - sax
Andrzej Święs - bass
Jakub Paulski - guitar
Rafał Sarnecki - guitar
Alan Wykpisz - bass
Grzegorz Pałka - drums
Mateusz Kołakowski - piano
Grzegorz Nagórski - trombone

4 października 2020 / Cricoteka
Kamila Drabek - bass
Kasia Pietrzko - piano
Marek Napiórkowski - guitar
Jakub Mizeracki - guitar
Joaquin Sosa - tenor sax
Mateusz Smoczyński - violin
Kacper Smoliński - harmonica
Max Olszewski -  drums
Bartek Prucnal – sax

Jazz Juniors 2020Na tegorocznym festiwalu wystąpią w Krakowie wyłącznie polscy muzycy, 1 - 4 października


Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Juniors będzie wyjątkowa. Między 1 a 4 października w Krakowie wystąpią wyłącznie polscy muzycy. Co więcej, nie będą to konkretne zespoły, ale wybrane grupy muzyków, którzy w tych konstelacjach spotkają się w dniu występu po raz pierwszy.

 
Aktem solidarności i wsparcia dla rodzimych twórców jest decyzja dyrektora artystycznego Adama Pierończyka i organizatorów Jazz Juniors, by to właśnie im dedykować tegoroczną edycję festiwalu. Jak co roku, czterodniowe święto jazzu w Krakowie otworzą 1 października przesłuchania konkursowe, których kontynuacją będą koncertowe wieczory. Tym razem nie usłyszymy znanych nam zespołów, ale zupełnie nowe składy.

Nad Festiwalem unosi się w tym roku wyjątkowy duch kreatywności – mówi Adam Pierończyk i dodaje: –  A skoro nie musimy się liczyć z aspektami komercyjnymi z powodu pandemii, która w dużym stopniu rzutuje na tego typu wydarzenia artystyczne, to trochę inaczej możemy podejść do programu. Pomyślałem więc, że to idealny moment, aby poeksperymentować – tłumaczy dyrektor artystyczny.


fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pierończyk: dyrektor artystyczny i artysta rezydent

– W tym roku nie zaprosiłem konkretnych zespołów, lecz grupę wybranych muzyków, których rozdzieliłem na dwa dni festiwalu. Zachęciłem ich, by spotkali się w dniu koncertu, zrobili kilkugodzinne próby i od razu wieczorem wyszli na scenę. Chodzi o to, by wydarzyło się coś spontanicznego, co będzie oparte głównie na improwizacji, a więc na tym, co w muzyce jazzowej najważniejsze. Będzie to coś w rodzaju pracy twórczej rozgrywającej się na naszych oczach. Co więcej, namawiam muzyków, by w miarę możliwości dobrali się w takie konstelacje, które wcześniej nie istniały. Koncerty składać się będą z dwóch setów: najpierw muzycy będą grali w różnych, stworzonych przez siebie konfiguracjach, na zakończenie natomiast wszyscy wyjdą na scenę, by improwizować w pełnym 9-osobowym składzie. Dzięki takiej koncepcji z pewnością powstanie coś nowego i świeżego. Jeśli chodzi o wybranych przeze mnie artystów, początkową ideą był gest i chęć oddania głównej sceny przede wszystkim młodzieży, później jednak stwierdziłem, że fajnie będzie zaprosić też kilka starszych i bardziej doświadczonych osób, by te generacje się ze sobą wymieszały i wzajemnie zainspirowały. A ponieważ wszyscy ci muzycy to otwarci, kreatywni artyści, możemy się spodziewać ciekawych efektów – wyjaśnia Pierończyk.

To jednak nie wszystko, gdyż festiwalowe koncerty otworzy sam Adam Pierończyk z zaproszonymi gośćmi. – W związku z tym, że jestem nie tylko dyrektorem artystycznym Jazz Juniors, ale też artystą rezydentem, spoczywa na mnie coroczny obowiązek opracowania premierowego programu – tłumaczy Pierończyk. –  Wszystko jest jeszcze w fazie przygotowań, jednak w swoim koncercie obrałem podobną strategię – dużo będzie tu improwizacji. Mam zamiar wystąpić zarówno solo, jak też w premierowym duecie ze Sławkiem Kurkiewiczem, później natomiast dołączą do nas Dominik Wania, Dawid Fortuna oraz DJ Eprom.  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm