Aktualności

23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
1 lipca – 26 sierpnia 2017,Warszawa, Rynek Starego Miasta

www.jazznastarowce.pl

Autor, Organizator: Fundacja Jazz Art., szefowie festiwalu: Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP3, Radio Tok Fm, Gazeta Wyborcza CJG, The Warsaw Voice, Przegląd, Jazz Forum

Partnerzy: Ambasada USA, Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa,

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz


Jazz na Starówce 2017

Iwona Strzelczyk-Wojciechowska23. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, od 1 lipca do 26 sierpnia na Rynku Starego Miasta w Warszawie

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Należy do najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, trwa dwa miesiące wakacyjne, w każdą sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest letnią wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 22 lat istnienia zgromadził imponujące około miliona publiczności. Podczas jednej edycji gromadzi około 40 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie (warszawiacy, jazzfani, melomani, turyści z Polski i zagranicy).

PROGRAM 

1 lipca – Francesco Cafiso Quartet (Włochy)
Włoski wirtuoz saksofonu. Jako „cudowne dziecko saksofonu” i  wielka nadzieja włoskiego jazzu, mając zaledwie 14 lat odbył trasę koncertową po Europie z Wyntonem Marsalisem który odkrył talent  chłopca z  sycylijskiego miasteczka Vittoria. W USA grał  największymi jazzmanami w USA, jak Hank Jones, Dave Brubeck, Cedar Walton, Joe Lovano, Ben Riley, George Mraz. Grał dla prezydenta Obamy w Białym Domu. Dziś jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Urbani Massimo, Eurojazz, Międzynarodowej Organizacji festiwali jazzowych w Nowym Jorku, World Saxophone Competition w Londynie, d'Or Django w Rzymie. Jest dyrektorem festiwalu jazzowego w rodzinnej Vittorii. Zachwyca mistrzowską grą a jego koncerty są porywające.

8 lipca – John Pizzarelli & Daniel Jobim Band (USA- Brazylia)
Słynny amerykański muzyk nominowany do Grammy i wnuk Antonio Carlosa Jobima,laureat Grammy, Daniel Jobim po raz pierwszy w Polsce!
John Pizzarelli to gwiazdor gitary jazzowej, wokalista, kompozytor i lider własnych zespołów. Na koncie ma 24 albumy autorskie oraz ponad 40 albumów nagranych z takimi artystami jak Paul McCartney, James Taylor, Buddy DeFranco, Christian McBride  oraz znanymi orkiestrami, m.in. Boston Pops Orchestra, Clayton-Hamilton Jazz Orchestra. Sensacją koncertu będzie udział wnuka legendy bossa novy, Antonio Carlosa Jobima, Daniela Jobima. Pianista, wokalista, kompozytor, producent, jest laureatem nagrody Grammy w kategorii Latin Jazz Performance, współpracował z czołówką artystów, jak João GilbertoCaetano Veloso, Tom JobimJohn PizzarelliMichael SembelloGilberto GilMilto NascimentoStevie WonderSting.

15 lipca – Oregon (USA)
Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji, grających muzykę improwizowaną, łączących muzykę hinduską, etniczną i zachodnią muzykę klasyczną z jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy. Zespół jest prekursorem etno-jazzu . To ewenement formalny i stylistyczny w historii muzyki jazzowej, ale także dowód na wierność artystyczną projektu. Grupę tworzą gitarzysta Ralph Towner, perkusista, Colin Walcott, basista Glen Moore oraz saksofonista Paul McCandless. W dyskografii kwartetu znajduje się m.in. najważniejszy dla polskiego jazzu  album „Violin” nagrany w 1987 roku wraz z polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem. Ciekawostka. Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu („Icarus” i „Ghost Beads”).

22 lipca – Nicholas Payton  Quartet (USA)
Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jeden z tzw. młodych lwów nowoorleańskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych, związany z tradycją tego miasta, jak i rodzinnym umiłowaniem do lokalnej muzyki. Nowoczesnym jazzem i potęgą improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym wiele koncertował w Nowym Orleanie. Pracował także w zespołach Clarka Terry’ego, Ellisa Marsalisa, Arta Blakeya, Elvina Jonesa. Koncertował z  legendarnymi artystami, jak m.in  Ray Brown, Ray Charles, Art. Blakey, Herbie Hancock, Roy Haynes, Clark Terry, Joe Henderson.  Związany z Lincoln Center Jazz Orchestra Wyntona Marsalisa, prowadzi własne autorskie zespoły. Wystąpił w znanym filmie „Kansas City” Roberta Altmana. Współpracuje także z gwiazdami wokalistyki, jak Casandra Wilson, Esperanza Spalding, Jane Monheit.

29 lipca – James Carter Trio (USA)
Magazyn „Jazz Times” okrzyknął go „jednym z najbardziej ekscytujących wirtuozów saksofonu we współczesnym jazzie”. Wielokrotnie wybierany jako nr 1 na świecie w kategorii saksofon barytonowy w  magazynu „Down Beat”. Lider własnych zespołów, autor wielu wysoko cenionych płyt oraz współpracownik wielu gwiazd współczesnego jazzu . Już w młodości grał w formacjach kierowanych przez słynnych liderów: Wyntona Marsalisa (Lincoln Center Jazz Orchestra) i Lestera Bowie (New York Organ Ensemble), Arethą Franklin, Davidem Murrayem, Sonnym Rollinsem, Art Ensemble of Chicago oraz ze słynną sopranistką Kathleen Battle. W filmie Roberta Altmana „Kansas City” zagrał legendarnego saksofonistę Bena Webstera. Jego muzykę cechuje z jednej strony ogromny szacunek dla tradycji  oraz potrzeba przekraczania granic.

5 sierpnia – Marek Napiórkowski Sextet
Znakomity gitarzysta jazzowy i kompozytor, lider własnych zespołów i jeden z najbardziej cenionych w Polsce muzyków sesyjnych. Gra i tworzy znakomitą muzykę pełną kompozytorskiego rozmachu, wyrafinowanych harmonii i niespotykanych współbrzmień. Spełnienie marzeń o muzyce, która wymyka się gatunkowym klasyfikacjom. W jego autorskich projektach uczestniczyli m. in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław SoykaiAnna Maria Jopek. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów jak: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski.

Gitarzysta Jazzowy roku 2012, 2013 i 2014 w/g Jazz Forum, sześciokrotnie  nominowany do na­grody Fryderyka.

12 sierpnia – Grzegorz Turnau – TurBikon
Usłyszymy specjalny program jazzowy z udziałem uznanych muzyków jazzowych –Roberta Kubiszyna na gitarze basowej i Czarka Konrada na perkusji.
Aranżer, pianista, kompozytor, wokalista, poeta, wykonawca piosenki poetyckiej. Laureat  wielu prestiżowych nagród m.in. dziewięciu Fryderyków, dwóch Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, nagrody Mateusza radiowej Trójki.
Stworzył swój własny, niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Współpracował z takimi artystami jak Ewa Małas-Godlewska, Anna Maria Jopek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Magda Umer . Artysta jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in. do filmu „Zakochany Anioł”).

19 sierpnia – Christian Bakanic Trio (Austria)
Christian Bakanic jest znakomitym austriackim akordeonistą i kompozytorem. Studiował muzykę tradycyjną w Johann Joseph Fux Konservatorium oraz akordeon klasyczny na Musikuniversität w Graz. Jego grupa ma niewiele wspólnego z klasycznym triem akordowym – bardzo ciekawie łączy spontaniczność jazzu, temperament i pasję tango nuevo z dyscypliną europejskiej klasyki, różnorodnością europejskiej tradycji muzyki ludowej  oraz z nowoczesnymi rytmami sceny klubowej.
Wynikiem ich artystycznych poszukiwań jest kreatywna muzyka pełna pasji i wirtuozerii która zjednuje trio szerokie grona słuchaczy.

26 sierpnia – Josemi Carmona & Javier Colina Group (Hiszpania)
Mistrzowie i innowatorzy jazz flamenco dwóch pokoleń wystąpią na finał festiwalu na jedynym koncercie w Polsce. Carmona  jest jedną z  najważniejszych postaci w najnowszej historii muzyki hiszpańskiej, flamenco i gitary. Syn maestro Pepe Habichuela, Josemi jest spadkobiercą istotnego dziedzictwa czterech generacji  artystów z Granady. Dwukrotnie nominowany do nagrody Latin Grammy; wystąpił w filmie „Flamenco, Flamenco” Carlosa Saury.

Już w wieku 14 lat dołączył do Ketamy, jednego z najbardziej wpływowych i rewolucyjnych zespołów hiszpańskiej muzyki, sprzedając ponad milion ich 14 albumów. Współpracował z artystami światowej klasy, takimi jak Paco de Lucía, Alejandro Sanz i Jorge Pardo. Colina  należy do grona najlepszych i utytułowanych  kontrabasistów hiszpańskich o  bogatej karierze muzycznej. Grał i występował z legendami jazzu Jak Dizzy Gillespie, Hank Jones , Gary Bartz, George Benson oraz z największymi gwiazdami flamenco i latin jazzu jak Tete Montoliu, Chucho Valdez, Jerry Gonzales, Perico Sambeat.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm