Aktualności

24. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
30 czerwca - 25 sierpnia 2018
Rynek Starego Miasta
Warszawa


Jazz na Starówce 2018Paolo Fresu, David Murray, Richard Galliano wśród gwiazd warszawskiego festiwalu, 30.06 - 25.08

W sobotę 30 czerwca na Rynku Starego Miasta w Warszawie rusza 24. edycja 24. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. W tegorocznym programie  wystąpią czołowi artyści  z USA, Francji, Włoch,  Hiszpanii,  Austrii, Polski i Skandynawii.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i jednym z największym – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Trwa dwa miesiące wakacyjne, w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 23 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3-4 tysiące widzów, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców.

Program

30 czerwca
Paolo Fresu Devil Quartet
Premiera „Carpe Diem”

Gwiazda włoskiego jazzu uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych i wrażliwych współczesnych trębaczy. Jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzowych, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora.  Erudyta muzyczny o wielkiej muzycznejwyobraźni. Wielokrotnie nagradzany, m. in. jako Najlepszy Europejski Muzyk Jazzowy.  Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii. Wśród artystów z którymi współpracował znajdują się m.in. Gerry Mulligan, Steve Swallow, Michael Nyman, Evan Parker, Enrico Rava, John Taylor, Kenny Wheeler, Dave Holland. Jest cenionym kompozytorem i aranżerem, pisze  dla teatru, radia, telewizji, filmu.7 lipca
Gerardo Nunez Quartet

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych gitarzystów,  pionier flamenco nuevo. Nazywany „koronowanym następcą Paco de Lucii”. Jego techniką zachwycał się Paco de Lucia, mówiąc o Núñezie, że gra rzeczy niemożliwe do zagrania i prawdopodobnie dysponuje najlepszą techniką gitarową na świecie. Jego warsztat wyróżnia wirtuozeria i niezwykła umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, zwłaszcza z jazzu.  Koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Patitucci, Dave Holland, Paquito D’Rivera czy Plácido Domingo.14 lipca
ESJA Trio & Piotr Baron

Znakomici młodzi austriaccy muzycy, Jorg Leichtfried i Hubert Bründlmayer występują razem w różnych składach od blisko dziesięciu lat. Stefan „Pista” Bartus jest bardzo popularnym muzykiem międzynarodowej sceny jazzowej, który wnosi istotny wkład artystyczny do założonego w 2017 roku międzynarodowego Esja Trio. Bardzo ciekawy i oryginalny zespół  wyróżnia barwna wirtuozerska improwizacja . Zespół gra  energetycznie i lirycznie. Improwizuje bezkompromisowo i świeżo.W Warszawie trio po raz pierwszy zagra z Piotrem Baronem, jednym z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej.

21 lipca
Maciej Obara Quartet – Unloved

Saksofonista, kompozytor, improwizator, laureat wielu nagród, w tym Fryderyków. Od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vågan oraz perkusista Gard Nilssen. Najnowsza płyta zespołu, „Unloved”, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM.

28 lipca

David Murray Quartet

Legenda jazzu, innowator, słynny amerykański saksofonista tenorowy. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70.,  w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu.  Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.4 sierpnia
KK Pearls

Międzynarodowy projekt polsko-izraelsko-ukraińsko-kolumbijski Krzysztofa Kobylińskiego. Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej muzyce. Repertuar zespołu to autorskie kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego – pianisty, aranżera, kompozytora, twórcy projektu, który jest laureatem międzynarodowych konkursów fortepianowych i kompozytorskich. Autor kilkudziesięciu albumów muzycznych opartych o jazz, ethno, neoklasykę i elektronikę muzyczną.  Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej. Jego utwory był wykonywane przez wielu muzyków jazzowych, m.in. Branforda Marsalisa i Joeya Calderazzo. KK Pearls, w obecnym składzie, są aktywni od 2014 roku, zespół ma na koncie m. in. koncerty w radiowej Trójce,  na koncertach w Europie.

11 sierpnia
Richard Galliano „New Jazz Musette 4tet

Słynny francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji. Wirtuoz  akordeonu, bandoneonu oraz  niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzolli. Twórca charakterystycznego brzmienia określanym  jako „new tango musette”.  Współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek, Wynton Marsalis, Herbie Hancock.18 sierpnia
EABS & Adam Bałdych
Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)

Septet EABS przez krytykę i branżę muzyczna okrzyknięty nowym odkryciem polskiej sceny jazzowej i najlepszym elektryczny zespołem w Polsce. Projekt muzyczny Marka Pędziwiatra, to jazz nowej generacji, czerpiący inspirację z tradycji wielkich jazzowych nagrań ery Komedy oraz nowoczesnych brzmień.

Adam Bałdych, jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych, kompozytor, lider, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich muzyków jazzowych w Europie. Oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony za oryginalne brzmienie i kompozycje. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki.


25 sierpnia
Bireli Lagrene Quartet
Premiera – Remember Jaco Pastorius

Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia cygańskiego  o niezwykłej biografii.  „Cudowne dziecko”  jazzowej gitary, wielki cygański talent  i  „spadkobierca Django” – takim przydomkiem określa się tego niezwykłego muzyka.  Mając zaledwie 13 lat wydał pierwszy album, mając kilkanaście lat występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak: Stephane Grappelli, Jaco Pastorius, John McLaughlin,  Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Eric Clapton, Didier Lockwood. Dziś tworzy muzykę  swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością wielkiego Django Reinhardta. Na finał festiwalu usłyszymy premierowy projekt artysty poświęcony kultowemu amerykańskiemu muzykowi, multiinstrumentaliście, określanego jako Jimi Hendrix gitary basowej, Jaco Pastoriusowi.


Autor, Organizator:Fundacja Jazz Art – szefowie festiwalu: Krzysztof  Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury , Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Warszawa, Gazeta Wyborcza CJG24, AMS, Radio Rmf Classic, JAZZ FORUM
Szefowie festiwalu: Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk-Wojciechowska

Fundacja Jazz Art
www.jazznastarowce.pl


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm