Aktualności

4 lipca
Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko

11 lipca
Krzysztof Herdzin Quartet - The Book of Secrets

18 lipca
Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych Directions In Music: Weather Report 

25 lipca
Krzysztof Ścierański Special Band Edition – Pandemia

1 sierpnia    
Piotr Baron Quintet  - Wodecki Jazz

8 sierpnia   
EABS -  Slavic Spirits

15 sierpnia
MIchał Urbaniak Urbanator

22 sierpnia
Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk – Arctic Riff

29 sierpnia
Leszek Możdżer Polish Trio 

Jazz na Starówce 2020 – Polish Edition!26. edycja warszawskiego festiwalu odbywać się będzie na Rynku Starego Miasta w dn. 4 lipca - 29 sierpnia

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce będzie w tym roku upływać pod znakiem polskich wykonawców – na znak solidarności  i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii. Na sobotnich koncertach wystąpią gwiazdy polskiego jazzu, będą premiery i jazzowe odkrycia.

4 lipca
Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko
Piotr Schmidt - trąbka
Wojciech Niedziela - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Projekt „Tribute To Tomasz Stańko” został nagrany na jedenastej płycie Piotra Schmidta. To hołd i podziękowanie złożone zmarłemu w lipcu 2018 roku wybitnemu trębaczowi za ogromną inspirację i doznania, których muzyka Tomasza Stańki dostarczała przez wiele lat.„To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie.” (Wulf Muller (Okeh Records - Sony Music Germany) 

Piotr Schmidt – trębacz jazzowy, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach.  Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród, od wielu lat uważany  przez czytelników JAZZ FORUM za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce. Gał na liczących się festiwali jazzowych w Polsce i Europie. Współpracował z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

11 lipca 
Krzysztof Herdzin Quartet - The Book of SecretsKrzysztof Herdzin - fortepian
Marek Podkowa - saksofon tenorowy
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad - perkusja

Krzysztof Herdzin, wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer oraz dyrygent, wystąpi ze swoim kwartetem z utworami ze swojego najnowszego albumu „The Book Of Secrets” (Polish Jazz). Album kontynuuje tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej. To płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty.

Tak o swoim nowym dziele pisze  Krzysztof Herdzin: „Skomponowałem siedem utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki”.

Lider współpracował  z  największymi gwiazdami polskiej muzyki. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, od  wielu lat  współpracuje z Anną Marią Jopek. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne (Herdzin/Kubiszyn/Konrad) i własny Big Band. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 20 autorskich, jest posiadaczem 18 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera.Ośmiokrotnie był uznawany za Aranżera Roku wg ankiety Jazz Top czytelników JAZZ FORUM,  laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku.

18 lipca
Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych Directions In Music: Weather Report Paweł Kaczmarczyk - instrumenty klawiszowe
Adam Bałdych - skrzypce elektryczne
Michał Barański - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja 

„Directions In Music: Weather Report” to projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej grupy jazz-rocka i i fusion. Supergupa działała w latach 70. i 80. XX wieku, i powstała z inicjatywy muzyków grupy Milesa Davisa. Członkami-załozycielami oprócz Joego Zawinula i Wayne’a Shortera byli Miroslav Vitous (gitara basowa), Alphonse Mouzon (perkusja) oraz Airto Moreira (instrumenty perkusyjne), dołączył później m.in. geniusz gitary basowej Jaco Pastorius.

Paweł Kaczmarczyk to koncertujący na całym świecie jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów, autor  znakomitych  albumów nagranych dla prestiżowej europejskiej wytwórni ACT Music. Ceniony za wirtuozerię i kreatywność muzyczną. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i w wielu plebiscytach krajowych w kategoriach Pianista Roku i Album Roku. Nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki i  przedsięwzięć artystycznych.

Adam Bałdych – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider . Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wybitnych artystów europejskich, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Jest laureatem wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Laureat ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody w niemieckim przemyśle muzycznym przyznawanej artystom z całego świata, zdobywca Grand Prix Jazz Melomani 2011 oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Należy do artystów związanych z prestiżową niemiecką wytwórnię ACT Music, dla której nagrał pięć swoich autorskich albumów: „Imaginary Room”, „The New Tradition”, „Bridges”, „Brothers” oraz ostatni „Sacrum Profanum”.

25 lipca
Krzysztof Ścierański Special Band Edition - Pandemia 
Krzysztof Ścierański - gitara basowa, gitara
Waldemar Gołębski - EWI
Grzegorz Górkiewicz - keyboard
Marcin Ścierański - perkusja

Legenda polskiego jazz-rocka, czołowy reprezentant stylu fusion, zaprezentuje najnowszy projekt zatytułowany „Pandemia”.

W wieku 22 lat został basistą Laboratorium, z którym to kultowym zespołem nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za „żelazną kurtyną.  W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection. Po zawieszeniu działalności przez grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich.

Na swoim koncie  ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, znajdują się wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Republika, Marek Wilczyński, zespół Wilki . Brał udział w nagraniu 30 albumów studyjnych.

Jest autorytetem dla wielu muzyków, nie tylko polskich. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw oraz inspirują do ćwiczeń i poszukiwań.

1 sierpnia   
Piotr Baron Quintet  - Wodecki Jazz
Piotr Baron - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet basowy
Robert Majewski - trąbka, flugelhorn
Piotr Wyleżoł - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

Najnowszy projekt naszego wybitnego saksofonisty z udziałem czołówki polskich muzyków jazzowych. Usłyszymy popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego – wszechstronne i ponadczasowe – tym razem w uwspółcześnionej wersji, w jazzowych aranżacjach Piotra Barona.

Piotr Baron – saksofonista jazzowy (tenor, sopran, baryton), kompozytor, aranżer, lider, pedagog, publicysta. Nagrał osiem albumów autorskich, wziął udział w ponad 60 projektach znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu jak: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks,  czy Victor Lewis.


Laureat Grand Prix na festiwalu San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii (1984).  Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie Jazz Top pisma JAZZ FORUM w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego, wysoko notowany jako alcista i barytonista. Współzałożyciel kultowego Traveling Birds Quintet (Baron, Wojtasik, Oleszkiewicz, Stankiewicz, Konrad).

8 sierpnia   
EABS -  Slavic Spirits
Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Jakub Kurek - trąbka
Olaf Węgier - saksofon tenorowy
Marcin Rak (Spisek Jednego) - sample &  perkusjonalia

EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions) – wrocławska supergrupa, najlepszy zespół elektryczny w Polsce w ankiecie Jazz Top 2019. W bardzo oryginalny  i  kreatywny sposób  czerpie z  muzycznej tradycji i nowoczesności.Kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom.

Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród, a Komedowski repertuar zespół zagrał podczas blisko stu koncertów, m.in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na festiwalu BuSH  na Węgrzech, a także w Chinach .

W najnowszym projekcie „Slavic Spirits” muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA.  To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie dokładnie zbadana.

15 sierpnia
Michał Urbaniak ORGANATOR 
Michael Patches Stewart - trąbka
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Gabriel Niedziela - gitara
Frank Parker -  perkusja

Michał Urbaniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie jazzu. Międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Jeden pionierów fuzji jazzu i rocka, a także fuzji jazzu i rapu. 

Zasłynął nagrywając skrzypcowe solo w jednym z utworów na płycie „Tutu” Milesa Davisa. Występował w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego Krzysztofa Komedy. Współpracował ze sławami światowego jazzu  jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Kenny Kirkland

Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko pojawiało się wielokrotnie w prestiżowej ankiecie amerykańskiego miesięcznika „Down Beat”. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt.

22 sierpnia
Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk – Arctic Riff
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławek Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Adam Pierończyk - saksofon tenorowy 

Premiera. Najnowszy projekt  zespołu nagrany z amerykańskim saksofonistą Joe’em Lovano dla słynnej wytwórni ECM Records. Zamiast Joe Lovano wystąpi wybitny polski saksofonista Adam Pierończyk.

Najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Niezwykle twórczo łączą  tradycję z nowoczesnością tworząc swój rozpoznawalny styl. Przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Muzycy tria  współpracowali z  gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson.

Wszyscy członkowie tria to laureaci wielu nagród, trzykrotnie nagrody Fryderyka, pierwszej nagrody na konkursie jazzowym w Getxo oraz na Leverkusen Jazz Festival.

Adam Pierończyk – jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W roku 2015 po raz jedenasty został uznany za najlepszego saksofonistę sopranowego w dorocznej ankiecie magazynu JAZZ FORUM. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody Fryderyk, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo.

29 sierpnia
Leszek Możdżer Polish Trio   
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych wielokrotnie nagradzany przez krytyków, to pianista światowej klasy i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nieustannie poszukuje nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria. Jego gra wyróżnia się niepowtarzalnym stylem wykonawczym.

Początkowo związany z yassową formacją Miłość, w kolejnych latach pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, do Marcusa Millera. Z wielkim sukcesem realizował się w solowych projektach („Piano”, „Komeda”) .
Ogromne uznanie przyniosło mu jego autorski, międzynarodowy zespół Dream Team ze szwedzkim kontrabasista Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusjonistą, Zoharem Fresco.
Ostatnio z sukcesem koncertuje i nagrywa płyty z Holland Baroque.

Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami i kompozytorami (Johnem Scofieldem, Patem Mathenyem, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A.P. Kaczmarkiem).

Uznany twórca muzyki filmowej. Za najlepszą polską ścieżką dźwiękową muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”,otrzymał nagrodęna ubiegłorocznym, 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę „Orła” Polskiej Akademii Filmowej.Organizatorzy:
Fundacja Jazz Art.
Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk-Wojciechowska
www.jazznastarowce.pl
festiwal@jazznastarowce.pl 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm