Aktualności




Jazz na Starówce – Antonio Serrano

Iwona Strzelczyk-Wojciechowska



Hiszpański wirtuoz harmonijki uświetni finał warszawskiego festiwalu, w sobotę 27 sierpnia

Na zakończenie 22. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce wystąpi formacja Antonio Serrano Flame & Co:

Antonio Serrano -harmonijka ustna
Antonio Sanchez - klasyczna gitara hiszpańska
Jose Miguel Garzon - kontrabas
Jose Manuel  Ruiz Motos „Bandolero” - perkusja

Na jedynym koncercie w Polsce, po raz pierwszy ze swoim zespołem – z najnowszym projektem wystąpi Antonio Serrano, wirtuoz harmonijki ustnej, jedna z „największych obietnic współczesnego hiszpańskiego jazzu”. To laureat nagrody Latin Grammy 2015 (za album „A La Música de Paco De Lucía”) i jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków Półwyspu Iberyjskiego. Dziesięć lat współpracy z Paco de Lucíąoraz z takimi gwiazdami jak: Barbara Hendricks, Placido Domingo, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy –podkreśla jego artystyczną pozycję.  Miłośnikom X Muzy znany jest jako muzyk , który pracował przy powstaniu ścieżki filmowej do „Drżącego ciała”Pedra Almodovara.


Serrano porusza się z niebywałą pewnością w tak różnych gatunkach jak jazz, flamenco, pop czy muzyka klasyczna. Jego najnowszy projekt„Flame & Co” to pierwszy album jazz flamenco, w którym główną rolę gra harmonijka ustna. 

Edukację muzyczną rozpoczął jako siedmiolatek pod okiem ojca. Uczył się gry na pianinie, skrzypcach i perkusji w konserwatoriach w Alicante i Madrycie, które ukończył ze świetnymi ocenami. Doskonalił grę na harmonijce jako podopieczny Larry’ego Adlera w Londynie. Perfekcyjna technika gry pozwoliła na pracę w najrozmaitszych kontekstach muzycznych: od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, tango aż do muzyki popularnej.

Mając trzynaście lat zadebiutował na arenie międzynarodowej w duecie z Larrym Adlerem w Paryżu. Ten koncert był początkiem wieloletniej współpracy dwójki harmonijkarzy.

Współpracował z wielkimi artystami jak : Barbara Hendricks, Placido Domingo; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, Wyntonem Marsalisem, Lou Bennetem, czy gwiazdami takimi jak m.in. Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent oraz przez 10 lat  z Paco de Lucíą.

Jako profesor pracował w wielu europejskich konserwatoriach, gdzie prowadził zajęcia z improwizacji muzycznej oraz w Berklee College of Music, gdzie nauczał flamenco. Wydał setki płyt , jego dyskografia jako lidera grupy liczy jedenaście albumów.

Zawrotna kariera Serrana zaowocowała szeregiem wyróżnień, m.in. Masters of Mediterranean Music w kategorii jazz flamenco przyznaną mu przez Berklee Mediterranean Music Institute w 2014 roku za niezwykły wkład w rozwój tego gatunku oraz statuetką Latin Grammy ufundowaną przez Latin Academy of Recording Arts & Sciences, którą zdobył w 2015 roku za udział w nagraniu albumu „Entre 20 Aguas: A la música de Paco de Lucía.”

W swoim najnowszym projekcie z udziałem wielkich hiszpańskich muzyków jazzowych, Serrano pokaże nowe oblicze jazz flamenco.  Album „Flame & Co” (jazz flamenco) ma ukazać się jesienią 2016. Będzie to pierwszy album jazzu flamenco, w którym główną rolę odgrywa harmonijka ustna.


22. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal  Jazz na Starówce dobiega końca. Wśród tegorocznych gwiazd wystąpili byli m.in. Stefano Bollani, Bireli Lagrene,Ulf  Wakenius, New York Jazz Masters (pod wodzą Grega Osby’ego), Cyrus Chestnut Trio & Buster Williams,Lenny White, Adam Bałdych & Helge Lien Trio.Podczas  tegorocznej, 22 edycji  wystąpili artyści z  USA, Włoch, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii,  Szwecji, Austrii,  Polski i Hiszpanii.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule.  Należy do najpopularniejszych i największych – pod względem ilości gromadzonej publiczności festiwalem jazzowym w Polsce.

Od lat jest  latem kulturalną wizytówką Warszawy . To festiwal  który kreuje nowe fakty artystyczne. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to znaki rozpoznawcze festiwalu. Przez 22 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie (warszawiacy, jazzfani, turyści z Polski i zagranicy).

Krzysztof Wojciechowski 
Iwona Strzelczyk Wojciechowska

Szefowie festiwalu
Fundacja Jazz Art
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury , Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury, Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa
www.jazznastarowce.pl





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm