Aktualności
fot. Jan Rolke

Jazz na Starówce
Bireli Lagrene Quartet
25.08.2018, godz. 19.00
Rynek Starego Miasta 
Warszawa

Wstęp wolny

Jazz na Starówce – Bireli Lagrene!Hołd dla Jaco Pastoriusa na koncercie finałowym warszawskiego festiwalu w sobotę 25 sierpnia

Biréli Lagrene - gitara basowa
Benoit Sourisse - klawisze
André Charlier - perkusja
Franck Wolf - saksofon

Remember Jaco Pastorius – premierowy projekt dedykowany legendarnemu gitarzyście basowemu, z którym Bireli koncertował na europejskiej trasie w połowie lat 80. W tym specjalnym projekcie Bireli gra na gitarze basowej!

Bireli Lagrene, słynny francuski gitarzysta jazzowy romskiego pochodzenia, spadkobierca Django Reinhardta, nagrał debiutancki album mając zaledwie 13 lat. Już na początku kariery występował i nagrywał z takimi  gwiazdami światowego jazzu jak Stephane Grappelli, Jaco Pastorius, John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Didier Lockwood.

Bireli Lagrene urodził się w 1966 r. we francuskiej Alzacji w rodzinie i społeczności romskiej. Ojciec Langrene’a występował jako gitarzysta i cieszył się dużą popularnością. Jego syn od najmłodszych lat olśniewał techniką i wyrazistym warsztatem, kontynuując styl Django Reinhardta. W wieku ośmiu lat biegle opanował już cały repertuar Django, a mając lat 12 występował na festiwalu kultury cygańskiej w Strasburgu, na którym otrzymał nagrodę specjalną. Swój pierwszy album nagrał mając zaledwie 13 lata („Routes To Django”). Jako nastolatek Bireli Lagrene miał już na koncie występy i nagrania z gwiazdami światowego jazzu, współpracował z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephane’em Grappellim, Nielsem Henningiem Orstedem Pedersenem.

Momentem zwrotnym jego kariery było rozpoczęcie współpracy z jednym z najbardziej twórczych i niekonwencjonalnych muzyków w naszych czasów, amerykańskiemu mistrzowi gitary basowej – Jaco Pastoriusem. Odbyli razem trasę koncertową po Europie (na fortepianie elektrycznym grał Adzik Sendecki!). Pod wpływem Pastoriusa, Lagrene nagrał dla wytwórni Blue Note albumy „Inferno” oraz „Foreign Affairs”.

Pod koniec lat 80. poświęcił swoją uwagę jazz-rockowi i estetyce fusion. Lata 90. to wielki powrót w stylu gypsy, Lagrene nagrywa wówczas „Gypsy Project” oraz „Gypsy Project & Friends”, które są powrotem cygańskiego stylu Django. W 1991 roku na festiwalu w Sevilli pojawił się obok gwiazd gitary jak Eric Clapton, John McLaughlin.

Dużym zainteresowaniem przyjęto projekt „The Super Guitar Trio” (Al Di Meola, Larry Coryell, Bireli Lagrene) oraz autorskie trio z Larry Corryellem i Billy Cobhamem. Po latach powrócił do korzeni, nagrywając kolejne płyty z serii Gypsy Project.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm