Aktualności

Jazz na Starówce
David Murray Quartet
28.07.2018 (sobota), godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Wstęp wolny!

4 sierpnia
KK Pearls

11 sierpnia
Richard Galliano „New Jazz Musette 4tet”

18 sierpnia
EABS & Adam BałdychRepetitions
(Letters To Krzysztof Komeda)

25 sierpnia
Bireli Lagrene Quartet
Premiera – Remember Jaco Pastorius

Jazz na Starówce – David MurrayAmerykański saksofonista zagra ze swoim kwartetem w Warszawie w sobotę 28 lipca

David Murray Quartet
David Murray - saksofon tenorowy, klarnet basowy
David Bryant - fortepian
Jaribu Shahid - kontrabas
Hamid Drake - perkusja

David Murray, legenda jazzu, innowator, słynny amerykański  saksofonista tenorowy , jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70. W swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu. Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie. Każdy jego koncert jest oczekiwanym wydarzeniem muzycznym.

David Murray Quartet gromadzi wokół  siebie najlepszych współczesnych muzyków jazzowych. Na festiwalu , w kwartecie  Murraya usłyszymy po raz pierwszy znakomitego pianistę, Davida Bryanta.

Wybitny amerykański saksofonista tenorowy, klarnecista, kompozytor i aranżer to dziś obok Sama Riversa, Arthura Blythe’a i Anthony’ego Braxtona najważniejszy muzyk swojej generacji, mocno związanej z tradycją The Loft Jazz Scene, bardzo ciekawej kulturowo sceny artystycznej, która wykształciła się w Nowym Jorku w połowie lat 70-tych.

David Murray (ur. 1955 r., w Oakland), dorastał w Berkeley i studiował pod okiem matki, Catherine Murray (organistki), Bobby’ego Bradforda, Arthura Blythe’a, Stanleya Croucha i wielu innych. W 1975 roku, opuścił Ponoma College w Los Angeles i udał się do Nowym Jorku, który uczynił swoją bazą.  Poznał tam wielu nowych muzyków – Anthony’ego Braxtona, Dona Cherry’ego, Lestera Bowie i różne style muzyczne. W 1976 roku, po pierwszej europejskiej trasie David Murray założył jedną ze swoich mitycznych grup, the World Saxophone Quartet. Murray ma na swoim koncie tak wiele nagrań od połowy lat 70., że został przez pewnego krytyka nazwany „Joyce Carol Oates jazzu”.  Porównanie do tej pisarki miało podkreślać obfitość oraz wysoki poziom twórczości Murraya.

Murray uważany za jednego z czołowych przedstawicieli tzw. New Black Music, wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70., ale w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także złotej epoki swingu. Zrealizował ponad 140 autorskich albumów i wziął udział w niezliczonej ilości muzycznych sesji. W opinii krytyków muzycznych najlepszą część jego dorobku znajdziemy na płytach nagranych w latach 80. dla wytwórni Black Saint – właśnie do tego okresu saksofonista powraca teraz z zespołem Black Saint Quartet.

Przez ponad czterdzieści lat na scenie grał oraz nagrywał z tuzami i gwiazdami jazzu m. in.: McCoy Tyner, Elvin Jones, James Blood Ulmer, Butch Morris, Lester Bowie, Macy Gray, Cassandra Wilson. Wspaniały projekt z Macy Gray w wykonaniu David Murray Big Band, podbił widownię słynnych festiwali jak: North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival, Jazz A La Villette London Jazz Festival, Lugano Jazz Festival

Postały o nim filmy dokumentalne: „Speaking in Tongues”, „Jazzman”, „Saxophone Man”. W 2012 roku Davida Murray otrzymał tytuł honorowego doktora honoris causa z Pomona College w Claremont w Kalifornii.

David Bryant – pianista , kompozytor. Łączy w sobie rozległą wiedzę o tradycji jazzowej i zróżnicowanych idiomach muzycznych,  cechuje go także indywidualne  podejście do jazzu i brzmienia. Urodzony i wychowany na Brooklynie zaczął grać na fortepianie w wieku 4 lat. W wieku 8 lat rywalizował i plasował się w najbardziej prestiżowych konkursach klasycznego pianistyki młodych w Nowym Jorku, takich jak BACA i konkurs Queens Music Music Festival . Cztery lata później David zaczął grać na wiolonczeli i trąbce, występując z symfoniami młodzieżowymi i programami kameralnymi na wszystkich trzech instrumentach. W wyniku jego poświęcenia został przyjęty do prestiżowej LaGuardia High School of Music and Arts w Nowym Jorku. To tutaj David zainteresował się jazzem.

Zdobył nagrodę „Wybitny Solista” w konkursie Essentiallly Ellington w Lincoln Center, a także został zaproszony do udziału w Monterey Jazz Festival i North Sea Jazz Festival. W tym samym roku został wybrany do All-American Jazz Combo Fundacji Grammy. W 2001 r. Otrzymał stypendium na studia w New England Conservatory. Grał  w Boston Jazz Reparatory Orchestra (BJRO),

Pianista  wrócił do Nowego Jorku i szybko ugruntował swoją pozycję na scenie muzycznej, występując z takimi  osobistościami  jazzowej sceny  jak: Roy Haynes, Dave Holland, Christian McBride, Jimmy Heath, Steve Coleman, Kenny Wheeler, Wynton Marsalis, Eddie Henderson,  Ravi Coltrane, Christian Scott, Esperanza Spalding. Występuje na płytach Steve’a Colemana, Steve’a Davisa, Myrona Waldena, Jen Shyu, Marcusa Stricklanda, Jeremy’ego Pelta, a także na ścieżce dźwiękowej filmu Leatherheads Georgea Clooneya.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm