Aktualności

Jazz na Starówce
Denys Baptiste Quartet 
30.07.2022 (sobota), godz. 19:00
Rynek Starego Miasta
Warszawa

Wstęp wolny

Jazz na Starówce – Denys Baptiste QuartetZespół brytyjskiego saksofonisty zagra w sobotę 30 lipca na Rynku Starego Miasta.

W tę sobotę na festiwalu Jazz na Starówce wystąpi gigant brytyjskiej sceny jazzowej – saksofonista, nazwany przez Time Magazine „ikoną brytyjskiego jazzu” o najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniu – Denys Baptiste. W Warszawie wraz ze swoim kwartetem zaprezentuje projekt „The Late Trane”.  Zagra w składzie:

Denys Baptiste - saksofon
Nikki Yeoh - keyboard
Larry Bartley - kontrabas
Rod Youngs - perkusja

„..Denys podbija Europę jak burza, stając się ikoną brytyjskiego jazzu..” – Time Magazine

Denys Baptiste bywa porównywany do Sonnny’ego Rollinsa, Wayne’a Shortera i Branforda Marsalisa. Jest wielokrotnie nagradzanym artystą jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Grał i nagrywał z  największymi artystami jazzu. Jest niezwykle wszechstronnym muzykiem. Jego korzenie sięgają tradycji jazzowej,  ale oryginalnie łączy inne gatunki  tworząc muzykę, która jest współczesna i wielowarstwowa. 

Urodzony w Londynie, Baptiste ukończył Guildhall School of Music w latach 90., gdzie studiował pod kierunkiem Jeana Toussainta. Dostrzeżony  przez weterana Jazz Messengers, Gary’ego Crosby’ego, został  zaproszony do dołączenia do jego nowego zespołu Nu Troop. Jego kariera nabrała tempa. Już jego debiutancki album Baptiste „Be Where You Are” (1999) otrzymał Mercury Prize, brytyjskiego Fryderyka. Wśród jego wielu nagród warto wymienić: British Jazz Award  Rising Star, Mercury Music Prize, MOBO Awards, dwukrotnie nominowany do nagrody BBC Jazz i Jazz Fm Award.

Jako solista, Denys grał i nagrywał z największymi nazwiskami w jazzie oraz innych gatunkach, m. in.: McCoy Tyner, Andrew Hill, Marvin „Smitt” Smith,  Courtney Pine, Manu Dibango, Gary Crosby, Steve Williamson, Martin Taylor, Lonnie Plaxico, Billy Higgins, Sean Oliver, i wielu innych.

Denys ma na koncie pięć cenionych albumów, w tym „Let Freedom Ring”, upamiętniający 40. rocznicę historycznej oracji „I Have A Dream” dr Martina Luthera Kinga. Album był nominowany do najlepszego albumu i najlepszego nowego dzieła w BBC Jazz Awards i otrzymał  MOBO (Music Of Black Origin) Awards oraz nagrodę dla najlepszego albumu  UK Parliamentary Jazz Awards.

W sobotę usłyszy jego ostatni, przyjęty z wielkim uznaniem w prasie międzynarodowej „The Late Trane”, na którym artysta składa hołd i wyraz fascynacji wielkiej ikonie jazzu. Będą to późne kompozycje J. Coltrane’a (1963-1967), mniej znane a przełomowe w historii gatunku, na których saksofonista tworzy oryginalne interpretacje „doskonale równoważy wizję artystyczną, łącząc nowe style, wprowadzając muzykę ikony jazzu w XXI wiek”.

(Denys Baptiste był kuratorem „Coltrane Culture” w Londynie, festiwalu celebrującego życie, muzykę i duchową podróż J. Coltrane'a).

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Leszek Możdżer

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm