Aktualności

Jazz na Starówce
Grzegorz Turnau TurBikon
12.08.2017, godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Wstęp wolny

Pozostały jeszcze koncerty:
19.08 Christian Bakanic Trio
26.08 Josemi Carmona & Javier Colina Group

Jazz na Starówce – Grzegorz Turnau TurBikon

Iwona Strzelczyk-WojciechowskaW sobotę 12 sierpnia wystąpi Grzegorz Turnau, a razem z nim Robert Kubiszyn i Cezary Konrad

Kolejny, drugi polski akcent w programie 23. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. W tę sobotę na Rynku Starego Miasta w Warszawie wystąpi zespół TurBikon w składzie:

Grzegorz Turnau - fortepian, wokal
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Czarek Konrad - perkusja

Znane przeboje Grzegorza Turnaua, jak „Bracka”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Między ciszą a ciszą”, najnowsze utwory artysty oraz niespodzianki muzyczne z repertuaru m.in. Stinga, Paula McCartneya, Billy’ego Joela, usłyszymy w nowych, jazzowych aranżacjach z udziałem znakomitych muzyków jazzowych, Roberta Kubiszyna na gitarze basowej i Czarka Konrada na perkusji.

Grzegorz Turnau,  wybitny krakowski artysta –wokalista,  pianista, aranżer, autor tekstów, kompozytor, przez wiele lat związany z Piwnicą pod Baranami. Stworzył swój  indywidualny, niepowtarzalny styl muzyczny i kompozycyjny charakteryzujący się precyzją kompozycyjną i nienagannym, eleganckim wykonawstwem. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu, nagrody Mateusza radiowej Trójki. Współpracował z takimi artystami jak Ewa Małas- Godlewska, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Magda Umer.

Grzegorz Turnau jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na  XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu Turnau wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Poza własnymi zespołami, współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Stanisławem Soyką.

Turnau komponuje muzykę dla filmu i teatru, jest autor muzyki do ponad 20 spektakli.

www.grzegorzturnau.pl 

Robert Kubiszyn – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent  Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach u prof. Jacka Niedzieli. W swojej dyskografii posiada ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem (od roku 1997); Anną Marią Jopek (od roku 2002); Dorotą Miśkiewicz (od roku 2002); Henrykiem Miśkiewiczem (od roku 2003 - zespół „Full Drive”); Markiem Napiórkowskim (od roku 2003).
Wśród muzyków, z którymi współpracował są m.in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk ,Dean Brown,  Gregoire Maret, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Jacek Królik, Krzysztof Herdzin, Maria Schneider (z orkiestrą Krzysztofa Herdzina), Michał Tokaj, Gary Husband, Cezary Konrad,  Walk Away, Ewa Bem, Urszula Dudziak.
Wziął udział w szeregu projektów z Anną Marią Jopek: w 2001 roku Pat Metheny & Anna Maria Jopek , rok 2006 trasa („Niebo”) z gościnnym udziałem Mino Cinelu, w tym samym roku koncert z Oscarem Castronevesem, w roku 2007 trasa („ID”) z udziałem Mino Cinelu i Dhafera Youseffa,  2008 – koncert „African Moods” z udziałem Richarda Bony i Dhafera Youseffa.

Zajmuje się również produkcją muzyczną oraz aranżacją. Jedna z jego ostatnich produkcji to album wybitnego trębacza Michela „Patchesa” Stewarta „On Fire” gdzie występują m.in. tacy artyści jak Kenny Garett, George Duke, Raul Midon, Poogie Bell, Paul Jackson Jr.  Jest współproducentem czterech albumów  Marka Napiórkowskiego „NAP”, „Wolno”, „Konkubinap” nagranych dla Universal Music i „UP” V-Records.

W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album zatytułowany „Before Sunrise” wydany przez Proa Records i Universal Music, który po nominacji w czterech kategoriach zdobywa nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. S. Skoczyńskiego. Według rankingu Jazz Top  czytelników Jazz Forum, uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego nieprzerwanie od 1992 roku.

Już pod koniec studiów  zaczął odnosić znaczące sukcesy jako współtwórca grupy Central Heating Trio (z pianistą Filipem Wojciechowskim), z którą zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie oraz I nagrodę na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz do kariery w 1990 roku. Central Heating było również finalistą międzynarodowych konkursów jazzowych – 9. European Jazz Competition w Leverkusen (Niemcy) oraz Europe Jazz Contest Hoeliard (Belgia).

W 1995 roku nagrywa  płytę wraz z Susan Weinert: „Meeting in Kraków” i zakłada swoją pierwszą grupę Cezary Konrad Quartet, z którą w 1999 roku nagrywa pierwszą autorską płytę „One mirror… many reflections” (z udziałem Piotra Żaczka, Darka Krupy, Marka Podkowy, Leszka Możdżera i Zbigniewa Jakubka). Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek trwającej od 1998 roku, w 2005 roku powstaje nowy autorski projekt Cezary Konrad the New Band (pierwszy skład tworzyli: Krzysztof Herdzin, Paweł Pańta, Marek Podkowa).  Przez wile lat 9 od 2007 roku współpracował z Andrzejem Kurylewiczem i jego Trio. W ostatnich latach  Czarek współpracuje z takimi formacjami jak: Włodek Pawlik Trio, Krzysztof Herdzin Trio. Występował i nagrywał z wieloma znakomitościami polskiej  i zagranicznej sceny jazzowej  jak: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Gary Guthman, Randy Brecker, Pat Metheny, Mino Cinelu, Joey de Franceso.

Jako pedagog i wykładowca od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne w Polsce i Europie.

Wśród wielu nagród i wyróżnień artysty, na uwagę zasługują: Nagroda „Mateusza”  III PR Polskiego Radia,  Najlepszy perkusista od 2006 do 2009 roku w kategorii Jazz/Latin/Funk wg ankiety czytelników Top Drummer. W roku 2014 płyta z jego udziałem „Night In Calisia” (Włodka Pawlika & Randy Breckera &Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej) zdobyła nagrodę Grammy.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Należy do najdłuższych festiwali jazzowych w kraju i najdłuższych w Europie, trwa dwa miesiące wakacyjne, w każdą sobotę lipca i sierpnia.

www.jazznastarowce.com

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm