Aktualności

Jazz na Starówce
James Carter Quartet  „The Flying Partners”
29.07.2017, godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa

Wstęp wolny


Pozostałe koncerty:

5 sierpnia – Marek Napiórkowski Sextet
12 sierpnia – Grzegorz Turnau – TurBikon
19 sierpnia – Christian Bakanic Trio
26 sierpnia – Josemi Carmona & Javier Colina Group
Jazz na Starówce – James Carter Quartet

Iwona Strzelczyk-WojciechowskaWybitny amerykański saksofonista wystąpi na warszawskiej Starówce w sobotę 29 lipca. 

Na jedynym koncercie w Polsce James Carter zaprezentuje project „The Flying Partners”. Zespół wystąpi w składzie:

James Carter - saksofon
Eric Niceberg - fortepian
Hans Glawischnig - kontrabas
Justin Faulkner - perkusja

Tak rekomendują ten koncert organizatorzy, Krzysztof Wojciechowski i Iwona-Strzelczyk-Wojciechowska z Fundacji Jazz Art:

Jeden z najbardziej ekscytujących wirtuozów saksofonu we współczesnym jazzie” w/g magazynu „Jazz Times”. Wielokrotnie wybierany jako nr 1 na świecie w kategorii saksofon barytonowy magazynu „Down Beat”.

Lider własnych zespołów, autor wielu wysoko cenionych płyt oraz współpracownik wielu gwiazd współczesnego jazzu. Już w młodości grał w formacjach kierowanych przez słynnych liderów: Wyntona Marsalisa (Lincoln Center Jazz Orchestra), Lestera Bowie (New York Organ Ensemble). Wirtuoz saksofonów i klarnetów,  jest wpływowym muzykiem i jednym z najbardziej podziwianych saksofonistów  swojej generacji. Artysta odgrywa dużą rolę w propagowaniu i tworzeniu przyszłości muzyki jazzowej. Jego muzykę napędza szacunek dla jazzu i głęboka wiedza dla jego tradycji oraz potrzeba przekraczania granic muzycznych.

James Carter urodził się w Detroit  w 1969 roku w bardzo muzykalnej rodzinie. Grę na saksofonie rozpoczął w wieku 11 lat, mając siedemnaście lat koncertował z bandem Marsalisa. Chwilę później, po przeprowadzce do Nowego Jorku stał się członkiem słynnej grupy samego Lestera Bowie. Postacie Marsalisa i Bowie’ego, z którymi występował w młodości, pozostaną symboliczne dla całej kariery Cartera. Z jednej strony mówią o ogromnym szacunku dla wykształcenia i tradycji jazzowej (W. Marsalis),  z drugiej o potrzebie przekraczania granic (L. Bowie).   

Już pierwsza autorska płyta  artysty , „JC on The Set” z 1993 roku została  uznana  przez  najważniejsze media za jeden z najgłośniejszych od dziesięcioleci debiutów.  Jego drugi  album „Jurassic Classics” (1994) wprowadził Cartera na listę notowań Top Jazz Albums. Wyczyn ten powtórzyły kolejne albumy: „The Real Quiet Storm” (1995r ), „Conversin With The Elders” (1996), „In Carterian Fashion” (1998) oraz „Chasin’ The Gypsy” (2000).  

Artysta ma na swoim koncie kilkanaście autorskich płyt (m.in.” Chasin' the Gypsy” z 2000 roku, dedykowany Django Reinhardtowi, czy wydany trzy lata później „Gardenias For Lady Day”, poświęcony Billie Holiday ( współtworzony przez światowej klasy skrzypaczkę Reginę Carter – kuzynkę saksofonisty).

W 2011 roku  Carter nagrał „Caribbean Rhapsody; Concerto for Saxophones and Orchestra” (napisaną specjalnie dla niego przez  Roberto Sierrę) nagrany pod batutą światowej sławy dyrygenta  Giancarlo Guerrero z udziałem  wyśmienitej polskiej orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jego imponujące CV zawiera długą listę artystów, z którymi współpracował i albumów, do których powstania się przyczynił. Występował i nagrywał wieloma tuzami jazzu jak m.in.  Charles Mingus Big Band, Art Ensemble of Chicago , Lincoln Center Jazz Orchestra, Aretha Franklin, Kathleen Battle, Dee Dee Bridgewater , David Murray, Sonny Rollins, Herbie Hancock, Christian McBride, Cyrus Chesnut.

Carter ma też w karierze epizod aktorski , w słynnym filmie Roberta Altmana „Kansas City” zagrał legendarnego saksofonistę Bena Webstera.

www.jamescarterlive.com

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Należy do najdłuższych festiwali jazzowych w kraju i najdłuższych w Europie, trwa dwa miesiące wakacyjne, w każdą sobotę lipca i sierpnia.

www.jazznastarowce.com

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm