Aktualności

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal
Jazz na Starówce 2020
Leszek Możdżer
29.08.2020 (sobota), godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa

Wstęp wolny
Festiwal organizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych MKiDN, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Organizatorzy proszą o zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami (ew.zakrywanie twarzy).

Jazz na Starówce – Leszek Możdżer!Wirtuoz fortepianu będzie gwiazdą finału warszawskiego festiwalu w sobotę 29 sierpnia

Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych wielokrotnie nagradzany przez krytyków. To pianista światowej klasy, oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nieustannie poszukuje nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria. Jego gra wyróżnia się niepowtarzalnym stylem wykonawczym.

Możdżer koncertował i nagrywał z takimi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow.

Początkowo związany z yassową formacją Miłość, w kolejnych latach pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, do Marcusa Millera. Z wielkim sukcesem realizował się w solowych projektach („Piano”, „Komeda”).

Ogromne uznanie przyniosło mu jego autorski, międzynarodowy zespół Dream Team ze szwedzkim kontrabasista Larsem Danielssonem i izraelskim perkusjonistą Zoharem Fresco. Ich albumy „The Time” (osiągnął status Diamentowej Płyty), czy entuzjastycznie przyjęte albumy tria: „Beetween Us And The Light”, „Live” i „Polska”. Ostatnio z wielkim sukcesem koncertuje i nagrywa płyty z Holland Baroque.

Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami i kompozytorami (Johnem Scofieldem, Patem Methenym, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A.P. Kaczmarkiem).

Uznany twórca muzyki filmowej. Za najlepszą polską ścieżką dźwiękową muzykę do filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza otrzymał nagrodę na ubiegłorocznym, 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz statuetkę Orła Polskiej Akademii Filmowej.

Gloria Campaner – włoska pianistką znana m.in. z interpretacji wielkich kompozytorów, takich jak Schumann czy Rachmaninow. Artystka chętnie sięga również po tematy z muzyki kameralnej i współczesnej – w swoim dorobku ma współpracę z didżejami oraz jazzmanami. Campaner występowała z takimi orkiestrami jak English Chamber Orchestra, Baden-Baden Philharmonic, Süd-Deutsche Philharmonic, Seoul Philharmonic, AfiA Orchestra of Tokyo, Johannesburg Philharmonic Orchestra, RTSI Orchestra w Lugano, a także występowała w prestiżowych miejscach, takich jak londyński Cadogan Hall, Los Angeles, Disney Hall, Salzburg Mozarteum, NCPA Beijing, Kioi Hall Tokyo, Paris Salle Cortot, Warsaw & Krakow Philharmonie, Auditorium Parco della Musica w Rzymie.

Magdalena Kordylasińska-Pękala współpracowała z orkiestrą Sinfonia Baltica, The Royal String Quartet, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, oraz tak wybitnymi solistami, jak Marta Klimasara, John Beck, Emmanuel Sejourne, Steven Schick, Mathias Reumert. W 2004 wzięła udział – jako solistka – w prawykonaniu oraz nagraniu Koncertu na marimbę i orkiestrę Mikołaja Hertela.

Od 2002 Magdalena Kordylasińska-Pękla współpracuje z Miłoszem Pękalą, z którym tworzy duet perkusyjny Hob-beats –  jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce i jeden z niewielu na świecie. W jego repertuarze, oprócz kompozycji perkusyjnych, znajdują się również transkrypcje (m.in. Alborada del gracioso Maurice'a Ravela, Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha) oraz utwory specjalnie napisane dla zespołu (m.in. Passacaglia oraz Koncert na dwie perkusje i orkiestrę Anny Ignatowicz-Glińskiej, Retourning Sounds for Magda & Miłosz Miłosza Bembinowa). Zarówno solo, jak i w duecie brała udział w wielu prestiżowych festiwalach oraz koncertach, m.in. Festiwalu „Perkusja solo i w zespole” w Koszalinie, Crossdrumming Festival w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartesencja” w Warszawie, „Wieczory muzyczne w Starej Dziekance”, Portrety Kompozytorów w Warszawie, „Źródła i inspiracje” w Krakowie.

Miłosz Pękala jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod okiem prof. G. Mortensena. Od wielu lat jako solista bądź kameralista bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Na co dzień współpracuje z kwartetem Kwadrofonik, duetem perkusyjnym Hob-beats Percussion Duo, orkiestrą Sinfonia Varsovia, zespołem Mitch&Mitch, producentem i kompozytorem Andrzejem Smolikiem, grupą Ritmodelia.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm