Aktualności

Jazz na Starówce
Richard Galliano New Jazz Musette 4tet
11.08.2018 (sobota), godz. 19.00
Rynek Starego Miasta
Warszawa
Wstęp wolny!

18 sierpnia
EABS & Adam BałdychRepetitions 
(Letters To Krzysztof Komeda)

25 sierpnia
Bireli Lagrene Quartet
Premiera – Remember Jaco Pastorius

Jazz na Starówce – Richard GallianoWirtuoz akordeonu zagra ze swoim New Jazz Musette 4tet w Warszawie w sobotę 11 sierpnia

Richard Galliano New Jazz Musette 4tet
Richard Galliano - akordeon
Jean-Marie Écay - gitara
Yaron Stavi - kontrabas
Jean-Christophe Galliano - perkusja

Słynny francuski muzyk należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji. Wirtuoz  akordeonu i bandoneonu,  interpretator muzyki Astora Piazzolli. Twórca charakterystycznego brzmienia określanego  jako „new tango musette”.  Współpracował  z wieloma wybitnymi artystami, jak Juliette Gréco, Charles Aznavour, Chet Baker, Charlie Haden,Wynton Marsalis czy Herbie Hancock.

Richard Galliano.
Wirtuoz akordeonu i bandoneonu, kompozytor. W europejskich i amerykańskich ankietach krytyków Galliano uchodzi za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzolli. Krytycy i słuchacze rozkochali się w charakterystycznym dla niego brzmieniu określanym jako „new tango musette”.

Urodził się w 1950 roku w Cannes, we Francji. W wieku czterech lat rozpoczął swoją muzyczną edukację (studiował grę na fortepianie i akordeon w wieku 4 lat wraz z ojcem Lucienem Galliano, akordeonistą i pedagogiem). Już jako 12-letni akordeonista wygrał międzynarodowy konkurs w Cannes, by natychmiast stać się wirtuozem, o którego względy zabiegać poczęły prestiżowe estrady i akademie muzyczne. Pojawiał się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yyesa Montanda i Claude’a Nougaro, ale coraz częściej koncertował także z jazzmanami: trębaczem Chetem Bakerem, gitarzystą Philipem Catherine’em oraz basistą Ronem Carterem. Zauroczony jazzem Galliano porzucał często akordeon, improwizując na pianinie, organach, a nawet na gitarze. Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą, Astorem Piazzollą. Piazzolla zachęcił go do stworzenia francuskiego „Nowego Tanga”). Jego „tango mussette” zaczęło łączyć jazzową improwizację Jarretta, Parkera i Coltrane’a z impresjami Ravela i Debussy’ego.

W 1982 r. Richard Galliano otrzymał „Django Reinhardt Prix”, jedno z najważniejszych wyróżnień francuskiej Academie du Jazz (wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. pianista Michel Petrucciani oraz skrzypek Stéphane Grappelli). Jego album: „New York Tango” z 1996 r., z udziałem kontrabasisty George’a Mraza, perkusisty Al Fostera i gitarzysty Birélego Lagrene’a. Płyta została wyróżniona francuską nagrodą „Victoire de la Musique”.

Wśród jego wielu innych znakomitych, autorskich płyt, które zyskały wspaniałe rekomendacje, recenzje, znalazły się albumy zrealizowane wspólnie z Tootsem Thielemansem („Laurita”), z wirtuozami syntezatorów: Herbie’m Hancockiem i Joe’em Zawinulem, operowy projekt z Enrico Ravą („L’Opera Va”), koncerty z Michelem Petruccianim i Stéphane’em Grappellim oraz album „New York Tango” zrealizowany z gitarzystą Birelim Lagrene’em. Jego album „Bach” z 2011 r. nagrany dla Deutsche Grammophon, osiągnął rekordy sprzedaży, które przekroczyły 70,000 sprzedanych egzemplarzy.

Podczas swojej niezwykle płodnej kariery Richard Galliano nagrał ponad 50 albumów pod swoim nazwiskiem. Współpracował z imponującą liczbą prestiżowych artystów i muzyków: Chet Baker, Carter Ron, Wynton Marsalis, Charlie Haden, Enrico Rava, Charlie Haden, Paolo Fresu, Gary Burton, Michel Portal, Toots Thielemans, Kurt Elling, Claude Nougaro, Juliette Greco, Charles Aznavour, Serge Gainsbourg.

Podczas swoich tournee po świecie występuje w najbardziej prestiżowych teatrach: Lincoln Center of New York, Victoria Hall of Geneva, Accademia Santa Cecilia of Rome, theatre des Champs-Élysées w Paryżu, teatrze Marinsky w Sankt-Petersburgu, filharmoniach w Hamburgu, Paryżu.

Za swoje zasługi został – mianowany Oficerem Order of Arts and Letters. W 2011 roku wygrywa w Victoire de la Musique Classique, w 2014 roku otrzymuje nagrodę dla najlepszego kompozytora.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm