Aktualności
Rafał Olbiński
fot. Jan Rolke


JAZZ ON THE COVER
Guest Speaker: Rafal Olbinski
17 stycznia 2013
godz. 18:30PM
Allen Library North Lobby, UW Campus
1900 NE Grant Lane, Seattle, WA 98195
Jazz on the Cover – wystawa okładek „Jazz Forum” w USA

Izabela GabrielsonWystawa okładek magazynu „Jazz Forum” autorstwa Rafała Olbińskiego prezentowana jest  przez cały styczeń w Seattle na campusie Washington University. 17 stycznia odbędzie się w Allen Library oficjalne otwarcie, wykład i spotkanie z autorem.

Zanim rozpoczęła się międzynarodowa kariera Rafała Olbińskiego, ten wybitny grafik, malarz i ilustrator przez 10 lat pracował w Warszawie dla magazynu „Jazz Forum”, tworząc okładki kolejnych numerów oraz ich szatę graficzną. W tym czasie spod jego ręki wyszło wiele wspaniałych prac, realizowanych różnymi technikami, które stworzyły unikalną oprawę plastyczną pisma. To właśnie ta współpraca przygotowała Olbińskiego do pracy dla amerykańskich magazynów i okazała się bezcenną podstawą, na bazie której stopniowo rozwijał i doskonalił swój warsztat. Wystawa „Jazz on the Cover” obejmuje wybrane okładki magazynu „Jazz Forum" powstałe w latach 1970 - 1981, które nie tylko są przykładami wspaniałych ilustracji Rafała Olbińskiego, lecz także odsłaniają kawałek historii jazzu za Żelazną Kurtyną.

Rafał Olbiński jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach 90. stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.
Kurator wystawy: Izabela Gabrielson
Organizator: UW Polish Studies Endowment Committee, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dodajmy, iż zeszłego lata, w lipcu i sierpniu 2012 roku, wystawa okładek JAZZ FORUM autorstwa Rafała Olbińskiego prezentowana była w warszawskim Parku Dreszera. Autor wystawy obecny był na wernisażu. Tę ekspozycję zorganizował Służewiecki Dom Kultury we współpracy z Galerią Po Prostu, Fundacją im. Zbigniewa Seiferta i redakcją JAZZ FORUM.


Galeria


JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Ostatni koncert Jarka Śmietany

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm