Aktualności

Jazz Po Polsku On Tour
„Live In China 2015”

Pink Freud
contemporary jazz

15.10 Guangzhou, T-union | 20:00
The first floor of Dongfang Huayuan, 361-365, Guangzhou Grand Road, Yuexiu District, Guangzhou

16.10  Zhongshan, Sun Livehouse | 20:00
Hubin Road, Shiqi District, Zhongshan

17.10 Shenzhen, Oct-Loft Festival, B-10 Club | 20:00
North side of C2 Building, OCT-LOFT, Overseas Chinese Town, Shenzhen

18.10 Hong Kong, 9 O’clock Livehouse | 20:00
Tba


Jazzpospolita
jazz/post-rock/electro

9.10 Pekin, Nine Gates Festival, National Library Concert Hall | 19:30
No. 33 Zhongguancun South Ave, Haidian, Beijing

11.10 Pekin, Contemporary Music Academy, music workshop | 16:00
No. 68, Yunjing South Road, Tongzhou District, Beijing

12.10 Nankin, Zebra Livehouse | 20:00
Level 2 of Mandu Cultural Square, 9 Yang Jiangjun Xiang, Beiting Xiang, Nanjing

13.10 Xiamen, Real Livehouse | 20:00
60 Sha Powei, Daxue Road, Si Ming District, Xiamen

15.10 Zhongshan, Sun Livehouse | 20:00
Hubin Road, Shiqi District, Zhongshan

16.10 Zhuhai, JHC Livehouse | 20:00
Qianshan south road no.202,1 JinJia creative park, Zhuhai

17.10 Shenzhen, Oct-Loft Festival, B-10 Live Club | 20:00
North side of C2 Building, OCT-LOFT, Overseas Chinese Town, Shenzhen

18.10 Kanton, Opera House | 19:00
1 Zhujiang West Road, Zhujiang New Town, Tianhe District, Guangzhou

Jazz Po Polsku w Chinach

Jakub KrzeszowskiNa jedenastu koncertach w Chinach wystąpią w październiku zespoły Pink Freud i Jazzpospolita.

W październiku na startuje kolejna edycja Jazz Po Polsku On Tour. Na jedenastu koncertach w Chinach wystąpią Pink Freud z charyzmatycznym Wojtkiem Mazolewskim, i Jazzpospolita, jedna z najciekawszych formacji polskiej sceny alternatywnej. Polacy zagrają w Hong Kongu, Kantonie, Nankinie, Pekinie, Shenzhen, Xiamen, Zhongshan i Zhuhai. Koncerty odbędą się w ramach kolejnej edycji Jazz Po Polsku On Tour.

Polskie zespoły zaprezentują się na największych festiwalach jazzowych na północy i południu Chin. 9 października trasę otworzy Jazzpospolita koncertem na Nine Gates Festival w Pekinie. Pink Freud będzie gwiazdą OCT-Loft Festival w Shenzhen, gdzie obie grupy zagrają 17 października. Formacje wystąpią również na lokalnych festiwalach w Kantonie oraz Zhongshan, a także w klubach muzycznych w Hong Kongu, Nankinie, Xiamen i Zhuhai. 

„Jazz Po Polsku powraca do Chin po zeszłorocznym sukcesie Imagination Quartet. W październiku 2014 r. kwartet zagrał trzy koncerty na południu kraju, w tym rekordowy pod względem frekwencji koncert w Shenzhen. W tym roku chińska publiczność będzie miała okazję poznać kolejnych polskich artystów. Obie grupy oscylują gatunkowo wokół jazzu, jednak czerpią inspiracje również ze sceny elektronicznej, post-rockowej, a nawet dub-step” - mówi Jakub Krzeszowski, twórca i organizator projektu.

OCT-Loft Festival w Shenzhen, odbędzie się po raz piąty i jest najdłuższym festiwalem jazzowym w Chinach. W tym roku potrwa od 8 do 22 października. Pink Freud zapowiadany jest przez organizatorów jako headliner imprezy. Główna scena to klub B-10, położony w centrum OCT-Loft, industrialnej dzielnicy miasta, skupiającej przedsiębiorców „przemysłu kreatywnego”. Formacja Wojtka Mazolewskiego zagra również trzy inne koncerty w prowincji Guangdong. 15 października wystąpi w jej stolicy - Kantonie (T-union), 16 października na 760 Jazz Festival w Zhongshan i dzień później w Hong Kongu (9 O’clock).

Jazzpospolita zagra 9 października na inauguracji jubileuszowej 10 edycji Nine Gates Festival. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Biblioteki Narodowej w Pekinie. Dwa dni później muzycy poprowadzą warsztaty dla studentów Akademii Muzycznej (eng. Beijing Contemporary Music Academy). 12 października wystąpią w Nankinie (Zebra Livehouse), dawnej stolicy Chin, położonej we wschodniej części kraju nad rzeką Jangcy. Następnie pojadą do Xiamen (Real Live), miasta portowego nad Cieśnina Tajwańską. 15 października zagrają na 760 Jazz Festival w Zhongshan, a dzień później w Zhuhai (JHC Livehouse). W sobotę 17 października zaprezentują się również w Shenzhen, na OCT-Loft Festival. Trasę koncertową zakończą 18 października w operze w Kantonie (eng. Guangzhou Opera House).Pink Freud posiada własne, niepowtarzalne brzmienie, będące połączeniem jazzu i rockowej energii. Grupa uznawana jest za jedną z najoryginalniejszych we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród m.in. płytę roku 2010 według Programu 3 Polskiego Radia za albumu "Monster of Jazz” (Universal Music); trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny oraz Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani. W skład grupy wchodzą Wojtek Mazolewski (bas), Adam Milwiw-Baron (trąbka), Karol Gola (saksofon) i Rafał Klimczuk (perkusja). Kwartet występował m.in. w Argentynie, Brazylii, Chile, Japonii, Maroko, Meksyku, Kolumbii, Korei, Peru, Portugalii, Ukrainie, Wenezueli. Formacja zagrała koncert transmitowany w Południowo Koreańskiej telewizji oraz wydała płytę w Japonii (This Time Records). W Polsce wystąpili m.in. na Przystanku Woodstock, Open’er Festival czy Red Bull Music Academy. Przed wylotem do Chin zespół zagra dwutygodniową trasę koncertową w Kolumbii, gdzie wystąpi na jedynym z największych południowo-amerykańskich festiwali Jazz al Parque.

Siłę Jazzpospolitej stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące grupę na styku jazzu, postrocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że formacja zjednuje sobie zwolenników z różnych kręgów. W Chinach zagrają utwory z najnowszej, wydanej w październiku zeszłego roku, płyty „Jazzpo!”, uznanej przez krytyków za najlepszą w karierze. Od chwili debiutu w 2008 r., zespół nieustannie koncertuje, grając z powodzeniem m.in. w Belgii, Bułgarii, Czechach, Danii, Niemczech, Rumunii, Rosji, i Wielkiej Brytanii. Uznanie dla występów JAZZPO na żywo wyraziła redakcja Programu 3 Polskiego Radia, uznając zespół odkryciem koncertowym roku 2011. Zespół tworzą Stefan Nowakowski (bas), Michał Przerwa-Tetmajer (gitara), Michał Załęski (keyboard) i Wojtek Oleksiak (perkusja).

Jazz Po Polsku prezentuje szerokie spektrum możliwości polskich artystów na arenie międzynarodowej. Pomaga również w nawiązywaniu współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Projekt funkcjonuje jako festiwal i dni polskiego jazzu (JPP Festival), niezależny promotor (JPP ON TOUR) oraz wydawnictwo płytowe (JPP RECORDS). Tegoroczne koncerty obu zespołów w Chinach odbywają się w ramach kolejnej odsłony Jazz Po Polsku On Tour. Festiwal Jazz Po Polsku dotychczas pojawił się na Copenhagen Jazz Festival 2012 (Dania); JazzFest Berlin 2013 i Jazzmeile Thüringen 2014 (Niemcy) oraz Edinburgh Jazz & Blues Festival 2015 (Szkocja). Edycję ON TOUR zainaugurowała trasa Imagination Quartet w Chinach w 2014 r. oraz Michał Milczarek Trio w Niemczech w 2015 r. Natomiast pierwszą płytą wydawnictwa jest album Imagination Quartet „Live in China”. Dwie najbliższe festiwalowe edycje projektu odbędą się w ramach festiwali Jazzmeile Thüringen (6-8 listopada, Niemcy) oraz JazzBez (4-12 grudnia, Ukraina).


Jazzpospolita fot. Maciej Głowiński


Sądząc po reakcji widzów, był to bardzo udany koncert. Sala pękała w szwach. Zaczęło się spokojnie, ale pod koniec przypominało to koncert rockowy. Publiczność tańczyła i klaskała w rytm muzyki, a gitarzysta skakał po scenie bez koszulki - ocenił w lokalny dziennikarz i krytyk muzyczny Josef Ho po występie Imagination Quartet w Shenzhen w ramach festiwlau OCT-LOFT, dodając, że koncert polskiej formacji był dla niego bardziej inspirujący niż wiele amerykańskich koncertów jazzowych, które widział. IQ zagrał 17 października 2014 r. dla ok. 500 widzów, bijąc tym samym rekord frekwencji tegorocznej edycji festiwalu. Koncerty polskich artystów na południu Chin należą do rzadkości.
Andrzej Borowiak, PAP, Chiny

Aktualny polski jazz w Berlinie tworzy mosty pomiędzy Polską a Niemcami – lekkie, zwiewne konstrukcje muzyczne, które pozwalają tonom swobodnie je oplatać. Jazz z Polski ma charakterystyczne brzmienie. Jest to brzmienie wolności, poszukiwania nowych dróg oraz wytyczania nowych szlaków. Polski jazz od momentu wyjścia z podziemia w latach 50tych odznaczył się swoim innowacyjnym piętnem na całym gatunku. Muzycy jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Zbigniew Seifert mieli niebagatelny wkład we wzbogacenie europejskiej sceny kulturowej. Ruch yassowy wywołał konstruktywne i inspirujące zaniepokojenie w środowiskach muzycznych. A teraz zawitają u nas młodzi muzycy, którzy czują brzemię/czują się odpowiedzialni wobec swojego muzycznego spadku, ale jednocześnie wkraczają na scenę z niekonwencjonalnymi pomysłami i wielkim zapałem.
Bert Noglik, Dyrektor JazzFest Berlin

Muzyka z byłego bloku wschodniego ma w sobie przyszłość, energię i potencjał, który już wkrótce pokażemy na Copenhagen Jazz Festival. Wielu zaangażowanych artystów posiada międzynarodowe doświadczenie, inni natomiast zostaną dopiero odkryci poza granicami Polski. „Jazz po polsku” jest doskonałą okazją, aby na żywo zapoznać się z twórczością polskich artystów na arenie międzynarodowej.
Jakob Thordkild, szef Huste-KBH/Copenhagen Jazz Festival

Leszek Możdżer i dziewięć młodych polskich zespołów wystąpiło na Copenhagen Jazz Festival pod hasłem „Jazz po polsku”. To największa zagraniczna prezentacja w historii polskiego jazzu. Zainteresowanie naszymi muzykami nie przyszło nagle. Młodzi jazzmani z Polski od lat studiują na tamtejszych uczelniach i razem z duńskimi rówieśnikami tworzą zespoły koncertujące i zdobywające laury w konkursach.
Marek Dusza, dziennikarz muzyczny, Rzeczpospolita

Jazz Po Polsku On Tour „Live in China”, realizowany jest we współpracy z Fundacją Plateaux i Culture.pl oraz przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pekinie, Chińskiego Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych i OCT-Loft Festival.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm