Aktualności
Monika Borzym

Harmonogram koncertów

Rafał Sarnecki Quintet

Rafał Sarnecki - gitara, Gao Taihang - saksofon altowy, Michał Ciesielski - fortepian, Zhang Ke/Wang Chen Huai - bas, Anthony Vanacore/Xu Zitong - perkusja

14.09 Chengdu, Konsulat Generalny RP w Chengdu
15.09 Chongqing, Jiefangbei Guotai Arts Centre
16.09 Xi
an, Meeting Jazz Festival
17.09 Chengdu, Fang Suo Commune
18.09 Chengdu, Sichuan Conservatory of Music
, warsztaty
18.09 Chengdu, TG House
20.09 Pekin, Western Academy of Beijing, warsztaty
21.09 Zhengzhou, MJ Club
22.09 Jincheng, Cultural Palace
23.09 Taizhou, Culture Center
24.09 Taizhou, Culture Center
27.09 Pekin, DDC
28.09 Pekin, East Shore
30.09 Harbin, Grand Theatre

EABS

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe, syntezatory, wokal; Marcin Rak - perkusja; Vojto Monteur - gitara elektryczna; Paweł Stachowiak - gitara basowa; Spisek Jednego - gramofony; Olaf Węgier - saksofon; Jakub Kurek -  trąbka

12.10 Kanton, JZ Club
13
.10 Shenzhen, Lavo
16.10 Xiamen, Real Live Festival
17.10 Xiamen, Real Live Festival, warsztaty

Tomasz Chyła Quintet

Tomasz Chyła - skrzypce; Piotr Chęcki - saksofon; Szymon Burnos - fortepian, Krzysztof Słomkowski - gitara basowa; Sławek Koryzno  - perkusja

06.10 Harbin, Grand Theatre
13
.10 Pekin, Nine Gates Festival, 9-Theatre
16.10 Pekin, Midi School of Music
, warsztaty
19.10 Changchun, Jilin University of Arts, warsztaty
20.10 Changchun, Jilin University of Arts

Paweł Kaczmarczyk Quartet

Paweł Kaczmarczyk - fortepian; Mr Krime (Wojciech Długosz) - gramofony; Michał Barański - kontrabas; Tomasz Torres - perkusja

13.10 Jarasum Jazz Festival (Korea)
14.10 GangNeung (Korea)
17.10 Kanton, JZ Club
18.10 Shenzhen, Lavo

High Definition Quartet

Piotr Orzechowski - fortepian; Mateusz Śliwa - saksofon tenorowy; Alan Wykpisz - kontrabas; Grzegorz Pałka - perkusja

18.10 Pekin, Nine Gates Festival, DDC
19.10 Changchun, Jilin University of Arts, warsztaty
20.10 Changchun, Jilin University of Arts
21.10 Pekin, tba

Monika Borzym Quintet + Fusion Strings Quartet (OAB)

Monika Borzym - wokal; Joanna Duda - fortepian, instrumenty elektroniczne; Maksymilian Mucha - bas; Krzysztof Kawałko - gitara; Patryk Dobosz - perkusja

+ Paweł Futyma - I skrzypce; Anna Górecka - II skrzypce; Paweł Rychlik - altówka; Michał Świstak - wiolonczela

26.10 Pekin, Good Bait
28.10 Harbin,
Grand Theatre
30.10 Nanjing, Academy of Arts, warsztaty
31.10 Nanjing, Academy of Arts
01.11 Szanghaj, JZ Club
03.11 Szanghaj, Dar Młodzieży
04.11 Hangzhou, Bloom Festival





Jazz Po Polsku w Chinach i Korei

Jakub Krzeszowski



Sześć polskich zespołów na trasie koncertowej w Azji, od września do listopada 2018.

Od września do listopada na trasie koncertowej w Azji wystąpi sześć polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia. W ramach projektu Jazz Po Polsku w Chinach i Korei zagrają: Monika Borzym Quintet w towarzystwie muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Tomasz Chyła Quintet, EABS, High Definition Quartet, Paweł Kaczmarczyk Quartet i Rafał Sarnecki Quintet. Koncerty wzbogacą światowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artyści zaprezentują repertuar autorski, jak również inspirowany twórczością Adama Mickiewicza, Krzysztofa Komedy, Henryka Warsa czy Bronisława Kapera. Czołówka młodej polskiej sceny jazzowej wystąpi m.in. w Chengdu, Chongqing, Hangzhou, Harbinie, Jarasum, Kantonie, Pekinie i Shenzhenie. Kulminacją trasy będzie koncert specjalny zorganizowany na fregacie „Dar Młodzieży”, która zawita do Szanghaju podczas rejsu dookoła świata. Koncerty odbędą się w ramach projektu Jazz Po Polsku, promującego niezależną polską muzykę improwizowaną poza granicami kraju. Tournée potrwa od 14 września do 4 listopada.

Trasa koncertowa Jazz Po Polsku rozpoczęła się od występów Kwintetu Rafała Sarneckiego w dwóch miastach prowincji Sichuan, 15 września w Chongqing oraz 17-tego w Chengdu. Repertuar, który Sarnecki zaprezentował tym razem chińskiej publiczności, to autorskie kompozycje z najnowszej płyty „Climbing Trees”, jak również utwory zaliczające się do „kanonów polskiego jazzu”, w tym utwory inspirowane twórczością Bronisława Kapera i Zbigniewa Namysłowskiego. Kolejne występy formacji złożonej z polskich i chińskich muzyków w Jincheng, Pekinie i Xi’anie. Ostatni koncert odbędzie się 30 września w Harbinie, mieście które w ubiegłym stuleciu budowała i zamieszkiwała liczna polska społeczność.

Następnie 13 października na festiwalu Nine Gates w Pekinie zagra Tomasz Chyła Quintet promując najnowszy album „Circlesongs”. Tego samego dnia na Jarasum Jazz Festival w Korei wystąpi Paweł Kaczmarczyk Quartet z programem „Vars & Kaper: DeconstructiON”.

Album „Vars & Kaper: DeconstructiON” poświęcony jest wybitnym polskim kompozytorom Złotej Epoki Hollywood: Bronisławowi Kaperowi i Henrykowi Warsowi. Ich kompozycje zabrzmiały w ponad dwustu amerykańskich filmach, które powstawały w okresie lat 30. do 60. ubiegłego wieku. Fani Milesa Davisa i Johna Coltrane’a mogą być zaskoczeni, słynne jazzowe standardy „On Green Dolphin Street” i „Invitation” napisał właśnie Bronisław Kaper - opisuje najnowszy program Paweł Kaczmarczyk

Na festiwalu w Pekinie zaprezentuje się także formacja High Definition Quartet. Wielokrotnie nagradzana krakowska grupa wykona program specjalny „Dziady”, dedykowany wybitnemu dziełu jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki romantyzmu, Adama Mickiewicza. Muzycy podejmują w nim próbę muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu obcowania z duszami zmarłych. Zespół wystąpi m.in. 18 i 21 października w Pekinie oraz 20 października w Changchun.

Chińska publiczność miała już okazję zapoznać się z „Dziadami” Adama Mickiewicza w wersji literackiej – było to pierwsze zagraniczne dzieło, którego fragmenty przetłumaczone zostały na język chiński po zakończeniu rewolucji kulturalnej. W 2015 r. natomiast pekińska publiczność po raz pierwszy obejrzała teatralną wersję „Dziadów” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego we Wrocławiu. W tym samym czasie na półki księgarni trafiło też wznowienie chińskojęzycznego tłumaczenia dramatu Mickiewicza, tym razem w całości.

W Państwie Środka zagra również wrocławski kolektyw Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS), z repertuarem poświęconym twórczości Krzysztofa Komedy. Debiutancki krążek „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” zawiera analizę twórczości artysty z lat 1962-1967. Muzycy wzięli na warsztat muzykę filmową z klasycznych dla polskiego kina filmów „Niekochana”, „Bariera”, „Perły i Dukaty”, „Pingwin”. Zespół wystąpi m.in. w Kantonie i Shenzhenie (12-13 października), oraz w Xiamen (16 października).

Trasę koncertową zakończą koncerty kwintetu Moniki Borzym w towarzystwie Fusion Strings Quartet (muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej), z poruszającymi tekstami poetki Powstania Warszawskiego, Anny Świrszczyńskiej. Repertuar „Jestem Przestrzeń” nagrany z Johnem Scofieldem, Chrisem Potterem i Randym Breckerem uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty. Grupa wystąpi m.in. 28 października w Harbinie, 3 listopada w Szanghaju, oraz dzień później w Hangzhou.

Jazz Po Polsku pierwszy raz zawitał do Azji w 2014 roku, kiedy to w trzech chińskich miastach wystąpił warszawski zespół Imagination Quartet. Z roku na rok zespołów przybywało, a trasy koncertowe wydłużały się. Do tej pory w ramach projektu polscy artyści zaprezentowali się ponad dwieście razy w siedmiu azjatyckich krajach. W 2018 r. na kontynencie azjatyckim wystąpiły już zespoły Grzegorza Karnasa i Stanisława Słowińskiego, a Rafał Sarnecki prowadził warsztaty w ramach CEEC Summer Jazz Camp. „Celem Jazz Po Polsku jest promocja polskiej muzyki improwizowanej poza granicami kraju, jako gatunku samego w sobie, z wieloletnimi tradycjami i historią. Projekt pomaga również w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowisko artystów z wielu państw”– mówi Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku.

Koncerty organizowane są przez Fundację Plateaux w ramach projektu Jazz Po Polsku „Live in China 2018”. Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Występy organizowane są we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych (CJA) i wspierane przez Instytut Polski - Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, Konsulaty Generalne RP Chengdu, Kantonie i Szanghaju.

Więcej informacji o projekcie Jazz Po Polsku:

www.jazzpopolsku.pl

Więcej informacji o zespołach:
http://monikaborzym.pl
www.pawelkaczmarczyk.com
www.eabs.pl
www.facebook.com/TomaszChylaQuintet
www.facebook.com/highdefinitionquartet

http://fusionstrings.pl/





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm