Aktualności

Jazz w Akwarium
skwer Hoovera
Krakowskie Przedmieście 60A
Warszawa

26.11.2019 (wtorek), godz. 19.30
Dawid Lubowicz Inside

27.11.2019 (środa), godz. 19.30
Quantum Trio

Bilety: 30 zł


Jazz w AkwariumW warszawskim klubie zagrają –  we wtorek 26.11 Dawid Lubowicz Quartet, w środę 27.11 Quantum Trio

26 listopada, wtorek

Dawid Lubowicz Inside

Debiut płytowy to złożona materia. Autorski album jest przedstawieniem się publiczności, a jak wiemy, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Niektórym, mimo braku doświadczenia, udaje się zachwycić słuchaczy i krytyków, inni często wpadają w którąś z wielu pułapek, choćby udziwnionych kompozycji czy niekończących się fajerwerków strzelających z instrumentu lidera wprost do ucha odbiorcy. Młodzi artyści mają poczucie, że wraz z wejściem na rynek fonograficzny mają niepowtarzalną okazję, aby udowodnić swoją techniczną biegłość. Dawid Lubowicz niczego nikomu udowadniać nie musi. Rozpoczyna płytową karierę w charakterze lidera, ale ciężko nazwać go przecież debiutantem. Nawet ci, którzy śledzą polską scenę jazzową od niechcenia, powinni doskonale zdawać sobie sprawę z talentu i dotychczasowych dokonań skrzypka. Do tej pory jego barwę, lekkość improwizacji, a także zdolności aranżacyjne i  kompozytorskie mogliśmy usłyszeć w projektach plasujących się na styku gatunków muzycznych oraz w przedsięwzięciach związanych z warszawskimi teatrami. Jednak bez wątpienia najistotniejszym składem, w jakim gra, jest Atom String Quartet. Współtworząc już od ośmiu lat tę super grupę złożoną z „czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu!” (jak celnie określił smyczkową formację Jan Ptaszyn Wróblewski) zdobył szerokie uznanie publiczności. Na autorski krążek Lubowicza czekaliśmy długo, zapowiedzi krążyły już przynajmniej od trzech lat, a fragmenty materiału wybrzmiewały na kilku koncertach, jakie skrzypek grał ze zmiennymi składami. Bardzo zapracowany

muzyk w wakacje zeszłego roku, między udziałem w nagraniach dla innych zespołów, próbami do premiery musicalu, do którego skomponował muzykę, a koncertami smyczkowego kwartetu, znalazł wreszcie chwilę na rejestrację autorskiego albumu. Dosłownie chwilę, bo sesja trwała zaledwie półtora dnia. Polska wiolinistyka jazzowa jest dyscypliną piekielnie mocną – wiemy to nie od dziś. Siłą rzeczy fani jazzowych skrzypiec w naszym kraju stają się odbiorcami coraz bardziej świadomymi i wymagającymi. Właśnie ta publiczność będzie zagorzałym adwokatem i surowym sędzią poniższego nagrania. Jego różnorodność sugeruje jednak, że odbiorcą powinien być fan muzyki jako takiej, a nie ortodoksyjny wyznawca jej wybranego nurtu. Mam nadzieję, że debiut fonograficzny w roli lidera przyniesie Lubowiczowi jeszcze więcej uznania niż zdobyte do tej pory Fryderyki, Mateusze Trójki, Złote Gęśle, czy wysokie pozycje w ankietach magazynów jazzowych.

Jasne, że płyta Inside nie została wydana dla nagród, a dla satysfakcji, zarówno artysty jak i odbiorców tego albumu. Chęć stworzenia autorskiej muzyki przez Dawida Lubowicza po  trzydziestu latach gry na skrzypcach właśnie się zmaterializowała. Jego równie duże pragnienie podzielenia się tą muzyką z publicznością spełni się w momencie umieszczenia krążka w Waszych odtwarzaczach. Płyta dostępna w sprzedaży na stronie https://jazzshop.eu a także w sieciach Empik.

Skład:
Dawid Lubowicz - skrzypce, skrzypce 5-strunowe
Krzysztof Herdzin - fortepian, akordeon, flet
Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa, gitara tenorowa
Łukasz Żyta - perkusja / drums
Feat.
Jacek Kotlarski - wokal / vocal
Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe / keyboards27 listopada, środa

QUANTUM TRIO
Polsko-chilijskie jazzcore’owe trio w składzie:
Michał Jan Ciesielski - saksofony
Kamil Zawiślak - fortepian
Luis Mora Matus - perkusja

Funkcjonują między Rotterdamem a Gdańskiem, gdzie pracują i tworzą. Z obu tych miejsc czerpią inspiracje, oba są miastami portowymi, gdzie krzyżują się kultury, rodzą nowe pomysły, skąd wieje wiatr świeżości. Zespół wydał trzy studyjne płyty: „Gravity” (For-Tune, 2015), która otrzymała tytuł „Debiut Roku 2015” wg. Polish Jazz oraz podwójny album „Duality: Particles & Waves” (Nei Gong Music, 2017) doceniany przez publiczność i krytykę w Polsce i za granicą. „Quality Studio Live” to pierwszy album nagrany przez zespół na żywo z publicznością w warszawskim studio Quality. W grudniu 2017 roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce. Najnowszy, trzeci studyjny album pt. “Red Fog” (Emme Record Label, 2019), nagrany został w okolicach Rzymu. Jest to synteza eklektycznego stylu grupy. Kompozycje są bardzo skupione, pełne energii, ale także głębokiej refleksji. Grupa połączyła swoje poprzednie znaki rozpoznawcze w nowoczesne i ciężkie, jazzcore’owe brzmienie. Tematem przewodnim albumu jest symbolizm natury ludzkiej - to, co podświadome, ukryte i pierwotne, tkwiące w każdym człowieku.

Michał Jan Ciesielski - jest saksofonistą, kompozytorem, producentem muzycznym i realizatorem dźwięku. Absolwent gdańskiej aMuz, studiował również w konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Wchodzi w skład zespołów Tymona Tymańskiego (MU, The Transistors, Yasstet/ Yass Ensemble), Marcina Świetlickiego (Zgniłość), Sławka Jaskułke (Komeda Recomposed), Orange Trane, Sun DRA, Pył i wielu innych.

Kamil Zawiślak - to nie tylko kompozytor i pianista, ale też wokalista i producent. Ukończył fortepian jazzowy na holenderskiej uczelni Codarts Rotterdam. Jego drugą twarzą jest Wishlake – projekt osadzony w popowej alternatywie z domieszką wielu innych inspiracji. Współpracuje też z holenderskim zespołem TEMKO, będącym mieszanką współczesnej kameralistyki, minimalizmu, improwizacji i ambientu.

Luis Mora Matus - urodził się w Santiago de Chile, gdzie stawiał pierwsze kroki jako perkusista. W wieku 18 lat wyjechał do Sao Paulo w Brazylii, gdzie oprócz nauki w Berklee / Souza Lima, zgłębiał tajniki rytmu w szkole samby Vai Vai. Ostatecznie przeprowadził się do Holandii, gdzie ukończył konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Współtworzy zespoły: Igi Kres / Ofelii, Koreańczyka Jun Hyung An oraz Cypryjczyka Ermisa Michail, kolumbijskiej wokalistki, a prywatnie żony, Juliany MarZny.

„Red Fog jest kolejnym elektryzującym dowodem bezdennej wyobraźni Quantum Trio na temat swoich możliwości. ”
Geno Thackara, All About Jazz

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm