Aktualności

Jazz w Bazylice
18.08.2017 (piątek), godz. 20:15
Maciej Sikała, Bogusław Grabowski, Schola Cantorum Thoruniensis
Bazylika Mariacka
Podkramarska 5
80-834 Gdańsk
Bilety w cenie 15/25 zł do nabycia na godzinę przed koncertem





Jazz w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Sebastian Wilczewski



Maciej Sikała, Bogusław Grabowski, Schola Cantorum Thoruniensis –  wyjątkowy koncert 18 sierpnia


W wykonaniu Scholi Cantorum Thoruniensis pod dyrekcją Pawła Głowińskiego usłyszymy tradycyjny chorał gregoriański przeplatany zjawiskowymi improwizacjami jazzowymi w wykonaniu znakomitych artystów Macieja Sikały (saksofon) i Bogusława Grabowskiego (organy).

Wystąpią:
Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski /Gdańsk/ - organy
Schola Cantorum Thoruniensis
dyr. Paweł Głowiński
ks. Piotr Mizera – Kantor


Bogusław Grabowski & Maciej Sikała
rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD „The Colours of Space – Improvisations for organ & saxophone”  –pierwszej wspólnej płycie – zarejestrowanej w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Maciej Sikała ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem,  Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy, jak m.in.  Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski.

Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody Fryderyka. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Rosja, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Kanada, Izrael, Austria, Ukraina, Belgia, Indie, Anglia.

W ankiecie ,Jazz Top' magazynu „Jazz Forum” zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.


Bogusław Grabowski
urodził się w 1955 roku w Sopocie. Organista,  kompozytor,  Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku na której  wykłada m. in. grę na organach, harmonię praktyczną, akompaniament liturgiczny, improwizację organową, a także budowę organów z akustyką muzyczną. Założyciel i wieloletni kierownik Katedry Muzyki Kościelnej Gdańskiej Akademii Muzycznej.  Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym.

Jest specjalistą w dziedzinie projektowania, budowy i konserwacji organów. Współpracuje z wieloma firmami organmistrzowskimi w zakresie doradztwa i ekspertyz. Według autorskich projektów powstały m.in. instrument Katedry Muzyki Kościelnej (Akademii Muzycznej w Gdańsku), Instrument Sanktuarium Miłosierdzia  Bożego w Gdańsku.

Od 1985 Główny Organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku a wcześniej  członek w komitetu budowy organów w tej świątyni. (Podczas odbioru technicznego instrumentu przewodniczący polskiej strony w ramach międzynarodowej komisji zatwierdzającej wykonanie instrumentu).

Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 1000 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów (m.in. Mariackie Wieczory Organowe, Muzyka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku).

Dyrektor odbywającego się rokrocznie w  Gdańskiej Bazylice Mariackiej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami.


Schola Cantorum Thoruniensis
– działający w Toruniu zespół śpiewaków istniejący od 2010 roku, utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dzień dzisiejszy.

Nadrzędnym celem działalności zespołu jest propagowanie muzyki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej, oraz muzyki współczesnej.

Oprócz działalności koncertowej, zespół wielokrotnie włącza się w przygotowanie oprawy muzycznej uroczystych liturgii katedralnych w Toruniu. Uczestniczy także w życiu kulturalnym miasta Torunia.

W 2014 roku zespół dokonał nagrania swojej pierwszej płyty CD Sławomir Czarnecki Choral Works, na której znalazł się m.in. „Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II” –  utwór napisany przez kompozytora specjalnie dla zespołu.

Schola występowała m. in. na festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne i festiwalu Musica Vera, koncertowała w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Warsztat wykonawczy Schola Cantorum Thoruniensis wyróżnia przede wszystkim głębia przekazu dzieła oparta o szczegółową interpretację słowa i tekstu muzycznego, a także charakterystyczne brzmienie będące kompilacją różnorodnych barw śpiewaków.

Koncert odbywa się w ramach 40-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017.

Więcej informacji:
http://bazylikamariacka.gdansk.pl
https://www.facebook.com/bazylikamariacka






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm