Aktualności
Jazz w Sztokholmie13 koncertów w cyklu Fasching In Bloom odbędzie się w stolicy Szwecji w dn. 8 lipca - 13 sierpnia

Wiele lat minęło od czasu, kiedy każdego lata w połowie lipca ściągały do Sztokholmu największe gwiazdy jazzu i bluesa, a na Skeppsholmen, małej wysepce sztokholmskiego archipelagu, przez tydzień od wczesnego popołudnia do późnej nocy rozbrzmiewała wspaniała muzyka. Trwało to dwie dekady (1980-2000), a Stockholm Jazz & Blues Festival był w największym festiwalem jazzowym w Szwecji. Niestety poważne problemy organizacyjne i finansowe doprowadziły do zawieszenia działalności a późniejsze próby reaktywowania festiwalu zakończyły się fiaskiem. I tym samym stolica Szwecji na ponad 20 lat stała się latem jazzową pustynią.

Tym bardziej może cieszyć fakt, że prawie dokładnie w tym samym miejscu co niegdyś, w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będzie miał miejsce tego lata w Sztokholmie cykl koncertów jazzowych na świeżym powietrzu. Fasching In Bloom, bo tak nazywa się ta impreza, odbędzie się w dniach 8 lipca - 13 sierpnia i obejmie 13 koncertów. Tym razem formuła będzie odrobinę inna: jeden koncert – jeden artysta (zespół).  Towarzystwo będzie jednak, jak za dawnych czasów, doborowe – wśród zaproszonych artystów, oprócz szwedzkiej czołówki jazzowej, pojawią się takie sławy jak Cécile McLorin Salvant (14 lipca), Charles Lloyd z Billem Frisellem (21 lipca), czy John Scofield z projektem „Yankee Go Home” (22 lipca). Fasching In Bloom zamknie 18 sierpnia koncert tria Avishai Cohena.

Fasching In Bloom odbędzie się pod egidą sztokholmskiego klubu jazzowego Fasching.

Więcej informacji na temat programu i biletów można znaleźć na stronie klubu Fasching: https://www.fasching.se/samling/in-bloom/

Marek Piechnat

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm