Aktualności

Łukasz Ojdana solo
19.02.2021 (piątek), godz. 19.00
Jazz w Świcie
Dom Kultury Świt
ul. Wysockiego 11
Warszawa

Bilety  :
Seniorzy BUTW – 20 zł
Seniorzy – 30 zł
Normalne – 50 zł.

KUP BILET

Jazz w Świcie – Łukasz OjdanaWarszawska premiera „Kurpian Songs & Meditations” w piątek 19 lutego w Domie Kultury Świt

Powracają koncerty na żywo z udziałem publiczności! W warszawskim Domie Kultury Świt swoją premierę będzie miał solowy album Łukasza Ojdany.

Łukasz Ojdana – pianista i kompozytor znany jazzowej publiczności przede wszystkim ze znakomitego trio RGG z którym nagrywa i koncertuje od 2013 roku, choć to oczywiście tylko część jego artystycznej aktywności. Ojdana przez trzy lata był członkiem ostatniego kwartetu Tomasza Stańko, obecnie współtworzy także kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego dotychczasowa dyskografia liczy 10 wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych albumów. Sam artysta jest również laureatem wielu prestiżowych konkursów.

„Kurpian Songs & Meditations” to pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: „Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju”.

Wybór takiej właśnie tematyki – choć może wydawać się dość oczywisty – nie był pozbawiony wyzwań. „W pieśniach kurpiowskich zainteresowało mnie to, że z racji ograniczonego stroju mojego instrumentu nie mogę ich w pełni odwzorować. Tradycyjny sposób wykonania tych melodii wykorzystuje skale zbudowane z ćwierćtonów, które są niemożliwe do uzyskania przy konwencjonalnie nastrojonym fortepianie... Aura tej muzyki, wynikająca z bardzo wyrafinowanego materiału źródłowego, a jednocześnie spora podatność na jej połączenie z moim językiem harmonicznym, spotęgowała u mnie fascynację tym właśnie obszarem” kontynuuje pianista.

Efektem tych poszukiwań jest płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. „Nie umiem grać muzyki w chłodny, wykalkulowany sposób. Do każdego albumu podchodzę z jednakową ekscytacją i dyscypliną, starając się przy tym osiągnąć jak najlepszy efekt. W przypadku solowej płyty bardzo zależało mi na uwiecznieniu chwili, będąc w pełni świadomym tego jaki jestem. Energia i emocje jakie miałem w sobie tamtego dnia zaowocowały takim właśnie albumem”podsumowuje Łukasz Ojdana.

Utwory Song I-X oraz Ending to interpretacje tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Meditation I-X to autorskie kompozycje i improwizacje Łukasza Ojdany inspirowane muzyką Kurpiów. W utworze Song IV gościnnie zaśpiewała Maria Ojdana.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm