Aktualności
Jazz Zdrój Festiwal

Grzegorz TraczykFestiwal jazzu tradycyjnego, 14 i 15 lipca w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie

Jazz Zdrój Festiwal poświęcony jest pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga. W amfiteatrze zabrzmi klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska.

W altanie przy Hugonówce odbędą się także pokazy i warsztaty tańca w wykonaniu szkoły Shim Sham (niedziela, godz. 13), a także jazzowa parada parkowymi alejkami i tradycyjne, wieczorne jam session (sobota, godz. 21). W tym roku na scenie amfiteatru wystąpią różnorodne zespoły z całego kraju. Festiwal rozpocznie się w sobotę, 14 lipca o godz. 16. Na konstancińskiej scenie wystąpią różnorodne zespoły z całego kraju.Sobota 14 lipca

16.00 The Warsaw Dixielanders
Zespół powstał w 2007 roku z inicjatywy puzonisty Mariusza Wnuka i grupy warszawskich, doświadczonych jazzmanów, znanych z pracy w takich zespołach jak Vistula River Brass Band, Blues Fellows, Old Timers, HAGAW, Gold Washboard i innych. Jest jednym z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujących się w interpretacji standardów jazzowych z Nowego Orleanu i Chicago, a także szlagierów polskiej muzyki z lat 30. i 40. ubiegłego wieku.

17.30 Tomasz Bielski Jazz Orchester
Zespół występował w renomowanych klubach jazzowych w Niemczech, Skandynawii i Holandii. Brał udział w wielu festiwalach zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Jego założycielem jest Tomasz Bielski – instrumentalista, aranżer i kompozytor. Już na początku swojej kariery artystycznej współpracował z wieloma orkiestrami, big bandami i muzykami jazzowymi. To właśnie te doświadczenia pozwoliły mu na założenie zespołu jazzowego, z którym może realizować autorskie wizje muzyczne. Od początku kariery artysta cieszy się dużą popularnością i uznaniem zarówno słuchaczy, jak i krytyków za swój profesjonalizm, ogromną wrażliwość muzyczną, elastyczność i swobodę w posługiwania się różnymi stylami. Z łatwością i finezją gra na flecie i saksofonie. Wieloletnie doświadczenie, nieprzeciętny talent sprawiają, że jego aranżacje doskonale potrafią pogodzić możliwości orkiestry ze swobodą wypowiedzi muzyków jazzowych.


19.00 Leliwa Jazz Band
Zespół został założony w 1978 roku przez bandżystę Edwarda Wnęka. Powstał w Tarnowie, stąd nazwa „Leliwa”, nawiązująca do herbu założycieli miasta. Początkowo zespół preferował ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotej Tarki 2005 na  XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006).  Zespół koncertuje w wielu krajach Europy, niezmiennie zachwycając fanów jazzu.

Niedziela 15 lipca

13.00 Warsztaty tańca szkoły Shim Sham przy muzyce The Warsaw Dixielanders (altana)
Koncert zespołu The Warsaw Dixielanders uatrakcyjni występ tancerzy ze szkoły Shim Sham. Poprowadzą oni także otwarte, bezpłatne warsztaty taneczne. Każdy będzie mógł spróbować swoich sil na parkiecie. Shim Sham to założone w 2011 roku studio tańca prowadzi w Warszawie kursy Lindy Hop, Charleston i Authentic Jazz. Organizuje również warsztaty taneczne, potańcówki i koncerty, propagując taniec, muzykę i kulturę lat przedwojennych. Podczas koncertu zobaczymy dwie pary taneczne.16.00 Dixie Warsaw Jazzmen
Słuchaczom koncertów zespołu zapewniamy możliwość zapomnienia o trudach dnia codziennego, oderwania się od hałaśliwej współczesnej muzyki płynącej z radia i programów telewizyjnych. Muzyka, którą uprawiamy, każdego wprowadza w dobry nastrój, napawa  optymizmem i niesie ze sobą wiele radości i przyjemnych doznań, a popisy wokalne dodają występom dodatkowego waloru. Zespół stanowi czterech znanych i cenionych, o bogatym doświadczeniu „weteranów” starego dobrego jazzu – jazzu tradycyjnego. DWJ prezentuje tzw. biały dixieland (lata 20. – 40.) z jego światowymi standardami (w tym bluesy, ballady, stompy itp.). W korzeniach tej muzyki słuchający odnajdą najżywsze i najprawdziwsze związki z kolebką muzyki jazzowej – Nowym Orleanem i Chicago. Gramy także muzykę przedwojennej Warszawy w stylu Dixie. Muzycy przed laty byli członkami znakomitych zespołów warszawskich m. in. takich jak: Hagaw, Vistula River Brass Band, Gold Washboard czy Blues Fellows. Występowali na festiwalach w kraju i zagranicą, uczestniczyli w nagraniach płytowych.

17.30 Sami Swoi
Jedna z najbardziej popularnych polskich orchestr jazzowych. Założył ją w 1968 r. Julian Kurzawa, a od 1990 r. liderem jest puzonista Jan Młynarczyk. Zaczynali od tradycyjnego jazzu, aby po latach stać się orkiestrą swingową. W ich repertuarze znajdują się utwory zespołów Glenna Millera, Tommy’ego Dorseya, Benny’ego Goldmana, Duke’a Ellingtona, Counta Basie’ego, Woody’ego Hermana, a także te pochodzące z późniejszych inspiracji zespołu – be-bop, cool jazz, mainstream, funk i jazz rock. Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach w towarzystwie gwiazd światowego jazzu, zdobywając uznanie publiczności i krytyków.

Jeden z największych krytyków i propagatorów jazzu z rozgłośni Voice of America Willis Conover, zachwycony grą Samych Swoich powiedział: “I had never heard such not numerous band to reach so wonderful big band sound in my entire life” (Nigdy w swoim życiu nie słyszałem, żeby taki mały zespół osiągnął tak wspaniałe bigbandowe brzmienie).

W swoim dorobku mają liczne nagrody: Jazz nad Odrą – pierwsze miejsce, Prerov, Czechosłowacja – tytuł zespołu Ekstra Klasy Europejskiej, Kromieryż – Czechosłowacja – Złoty Medal, San Sebastian, Hiszpania – zostali uznani najlepszym zespołem jazzu tradycyjnego, Munchengladbach, RFN–  nagroda publiczności. Uhonorowaniem wieloletniej działalności było przyznanie za wkład w rozwój polskiego jazzu w 1998 i 2008 r. Samym Swoim najbardziej prestiżowej nagrody – Honorowej Złotej Tarki. SAMI SWOI nagrali dla wytwórni fonograficznych 11albumów LP i CD. W swoim dorobku maja też kilkanaście programów telewizyjnych.

Długą listę solistów współpracujących z orchestrą otwierają: Betty Dorsey, Bill Ramsey, Andrew Thomas, Jenny Evans, Helena Vondrackova oraz Wayne Bartlett. Z Samymi Swoimi rozpoczynała karierę Hanna Banaszak. Współpracowali również z Markiem Tarnowskim, Janem Izbą – Izbińskim, Andrzejem Rosiewiczem, Izą Zając, Małgorzatą Jabłońską, Leszkiem Dranickim oraz z legendarnym amerykańskim saksofonistą Buddy Johnsonem.

21.00 Jam Session (altana przy Hugonówce)
W sobotni wieczór zapraszamy wszystkich na niepowtarzalne Jam Session. Muzyczne improwizacje i spontaniczne aranżacje doskonałych jazzmanów będą powstawały na żywo.  Prawdziwe jazzowe święto odbędzie się w wyjątkowej scenerii parkowej altany znajdującej się przy Hugonówce. Jak niegdyś w letnisku zabrzmią największe jazzowe szlagiery. Nie zabraknie również autorskich utworów i oryginalnych aranżacji. Prawdziwa uczta dla duszy i doskonała zabawa i to nie tylko dla melomanów.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm