Aktualności
Jazzonalia 2019 w Koninie

Robert KucińskiMożdżer, Jopek i Orzechowski oraz Młynarski i Masecki – to gwiazdy tegorocznego festiwalu w Koninie, 22-26 maja

Podczas majowego święta jazzu w Koninie nie zabraknie zatem pianistyki i wokalistyki na najwyższym poziomie, a także brzmienia big bandów. Festiwal wystartuje 22 maja i potrwa pięć dni. Już niebawem ruszy sprzedaż biletów.

Twórcy jazzowego festiwalu w Koninie od ponad ćwierćwiecza z wielkim powodzeniem jednoczą w jego programie klasykę z nowoczesnością i eksperymentem oraz doświadczenie gwiazd polskiej sceny jazzowej z młodzieńczym entuzjazmem muzykującej młodzieży. W 26. edycji imprezy nie zabraknie zatem głośnych nazwisk, gorących projektów muzycznych i utworów pochodzących z  najnowszych wydawnictw płytowych, a także ciekawych przedsięwzięć koncertowych konfrontujących lokalne środowisko muzyczne z dorobkiem wybitnych osobowości polskiego jazzu.

Szczególnie mocna i intersująca w tym roku wydaje się być reprezentacja polskiej pianistyki jazzowej – począwszy od wirtuoza klawiatury – Leszka Możdżera, przez twórczego interpretatora jazzowej tradycji - Marcina Maseckiego i samozwańczego „chuligana” fortepianu – Piotra Orzechowskiego, po niezwykle czułego „akompaniatora”, Krzysztofa Herdzina, w zespole towarzyszącym jednej z najbardziej znanych wokalistek jazzowych – Annie Marii Jopek. Listę wyjątkowych gości dopełniają: jeden z najlepszych polskich puzonistów jazzowych – Grzegorz Nagórski oraz utalentowany wokalista i perkusista – Jan Emil Młynarski, syn znakomitego, zmarłego dwa lata temu, twórcy piosenek.

Tylko Leszek Możdżer i Piotr Orzechowski zaprezentują się w solowych projektach. Pozostali liderzy przywożą ze sobą znakomitych muzycznych partnerów, takich jak wspomniany Krzysztof Herdzin, ale też intrygujący perkusista Jerzy Rogiewicz, jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych Jarosław Bothur czy wysoce ceniony kontrabasista Sławomir Kurkiewicz.

Dwukrotnie podczas festiwalu na scenie zagoszczą liczniejsze formacje – jazz band Młynarski-Masecki oraz big band konińskiej szkoły muzycznej.

Nie zabraknie również stałych przedsięwzięć edukacyjnych, takich jak warsztaty, jazzowa bitwa szkół czy Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej.

Ze względu na trwający w Domu Kultury „Oskard” remont festiwal odbywał się będzie w gościnnych wnętrzach Państwowej Szkoły Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Karnety, obejmujące koncerty 24 i 25 maja, kupić można on-line na www.ckis.konin.pl oraz w kasie CKiS przy Okólnej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard.

22 maja 2019 (środa), godz. 10.00
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie

Makroregionalny konkurs improwizacji jazzowej
Adresowany do uczniów szkół muzycznych II stopnia konkurs jest integralną częścią konińskiego święta jazzowego i cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży niemal z całej Polski. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. Jazzowe prezentacje i improwizacje rozbrzmiewają od samego rana w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, a koncert laureatów rozpoczyna się o godzinie 18.00.

Komu zostaną przyznane nagrody, w tym roku zadecyduje jury w składzie:
– Grzegorz Nagórski, Akademia Muzyczna w Katowicach
– Wojciech Olszewski, Akademia Muzyczna w Poznaniu
– Maurycy Wójciński, Akademia Muzyczna we Wrocławiu
– Paweł Zielak, Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Warto w środę, 22 maja,odwiedzić konińską szkołę muzyczną i zarazić się jazzową energią młodych instrumentalistów, bowiem zarówno na konkursowe przesłuchania, jak i na koncert laureatów wstęp jest wolny.

23 maja 2019 (czwartek), godz. 18.00 
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie

Jazzowa bitwa szkół
Muzyczna szermierka na stałe weszła do programu Jazzonaliów. To wyjątkowo ekscytująca „rywalizacja” dwóch szkół muzycznych – konińskiej i zaproszonej do wspólnego koncertu szkoły z innego miasta lub kraju. Tym razem do Konina przyjadą reprezentanci – uczniowie i nauczyciele – poznańskiej szkoły z ulicy Głogowskiej, by nie tylko zaprezentować swoje jazzowe brzmienie, ale także – w finale – wykonać wspólnie z gospodarzami jeden utwór. Na bitwę zapraszamy w czwartek, 23 maja, o godzinie 18.00, oczywiście do sali koncertowej PSM przy ul. 3 maja.

24 maja 2019 (piątek), godz. 19.00 
Aula im. Jana A.P. Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie

Leszek Możdżer soloJest wybitnym pianistą i kompozytorem, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Jazz Band Młynarski-MaseckiWybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie brakuje też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w chwili osiągnięcia sukcesu musieli uciekać, walczyć, ginąć lub emigrować, osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Maseckiego i głos Młynarskiego nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

25 maja 2018 (sobota), godz. 19.00
Aula im. Jana A.P. Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie.

Piotr Orzechowski Pianohooligan soloPianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Ceniony za indywidualny, rozpoznawalny styl, będący wynikiem poruszania się na pograniczu gatunków – nowoczesnej muzyki improwizowanej i współczesnej, sięgania do tradycji romantyzmu czy impresjonizmu, czerpania z nurtu sonorystycznego, a z drugiej strony odważnych muzycznych reinterpretacji. Jesienią 2017 roku nakładem Decca/Universal ukazała się trzecia solowa płyta Piotra Orzechowskiego pt. „24 Preludes & Improvisations”, będąca próbą analizy idiomu improwizacji. Dwupłytowe wydawnictwo stanowi podsumowanie dotychczasowej działalności artysty.

Anna Maria Jopek – Koncert PrezydenckiMultiinstrumentalizm, wirtuozeria, erudycja, pasja improwizacji i radość bycia razem — tak najkrócej można opisać zespół AMJ. To team frontmanów i postaci pierwszoligowych na scenie jazzowej w naszym kraju. Muzycy żonglują z łatwością kolorami, formami i stylem. Muzyka AMJ – zawsze w tonacji polskiej melancholii, ale i zadziornej taneczności – stanowi punkt startowy dla barwnej improwizowanej narracji tej drużyny na scenie. Ciekawość świata, otwartość i wszechstronność czyni zespół niezawodnym we wszystkich punktach globu.

Jesienią 2018 roku ukazała się najnowsza płyta z Branfordem Marsalistem zatytułowana „Ulotne”, która ma już status złoty. 

26.05.2019 (niedziela), godz. 18.00
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie 

Grzegorz Nagórski & Big Band PSM I i II stopnia w Koninie
Koncertowe spotkania Big Bandu PSM w Koninie ze znanymi wokalistami, instrumentalistami, kompozytorami i aranżerami to piękna tradycja Jazzonaliów. W niedzielne majowe popołudnie konińscy muzycy zagrają w towarzystwie Grzegorza Nagórskiego, puzonisty, kompozytora, wykładowcy Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm