Aktualności
Jazzowa Jesień w Bielsku-BiałejW programie festiwalu m.in. Maciej Obara, Dominik Wania, AUKSO, Marcin Masecki, Skalpel, 19 - 22 listopada

Wyłącznie polski program zaprezentuje w tym roku Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej. 18. edycja festiwalu odbędzie się w dn. 19-22 listopada. Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Sali Bielskiego Centrum Kultury, początek koncertów o godz. 18.00

19 listopada 2020 (czwartek)
DOMINIK WANIA piano solo
Ten pochodzący z Sanoka pianista zyskał uznanie największych artystów. Rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie  od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś, i wraz z którym wydał dwa albumy w ECM Records. Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano powstał jego pierwszy solowy album dla tej wytwórni – „Lonely Shadows”. Premiera miała miejsce we wrześniu tego roku.

ORKIESTRA AUKSO
Inspired by ECM New Series
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia
Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia sięgnie do wyboru kompozycji kompozytorów, którzy są w ECM New Series. W programie znajdą się:  M. Wajnberg – Koncert fletowy z solistą, M.  Wajnberg – Concertino na skrzypce i orkiestrę  z solistą - Janusz Wawrowski, D.  Szostakowicz - Symfonia op. 110 bis na same smyczki.

20 listopada 2020 (piątek)
ORKIESTRA AUKSO – MUZYKA MACIEJA OBARY
Maciej Obara – saksofonista, kompozytor i improwizator. Na tegorocznym festiwalu przedstawi dwie odsłony swojej muzyki. Pierwsza odsłona to koncert napisany przez Obarę na Orkiestrę, saksofon i fortepian. Orkiestrowe aranżacje przygotował Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor i aranżer.

MACIEJ OBARA
Projekt specjalny „Euforila”
Specjalnie na zamówienie Jazzowej Jesieni Maciej Obara stworzy wyjątkowe wieloosobowe Ensemble jazzowe, do którego zaprosi muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej.

21 listopada 2020 (sobota) 
MARCIN MASECKI: ARVO PÄRT
Marcin Masecki i Marcin Markowicz
Marcin Masecki i Marcin Markowicz z towarzyszeniem Roksany Kwaśnikowskiej, Pawła Czarnego, Grzegorza Tarwida, Tomasza Pokrzywińskiego i Pawła Szamburskiego wykonają swoje interpretacje utworów jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów – Arvo Pärta.

SKALPEL + JAZZ QUARTET FEAT. PIOTR DAMASIEWICZ
Piotr Damasiewicz - trąbka
Skalpel (Igor Pudło, Marcin Cichy) - elektronika
+ wibrafon, kontrabas, trąbka, perkusja
Music for S
Electro-akustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko
Słynny duet elektroniczny Skalpel (Marcin Cichy i Igor Pudło) oraz kwartet muzyków jazzowych (w którym zagra m.in. trębacz Piotr Damasiewicz) przedstawią własny hołd „Music for S” dla giganta polskiego jazzu i wieloletniego kuratora bielskiego festiwalu Tomasza Stańki.

Kuratorką bielskiego festiwalu jest Ania Stańko.

22 listopada 2020 (niedziela)
JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
NOWA PŁYTA
Jazz Band Młynarski-Masecki

W tym roku Jazz Band Młynarski-Masecki wracają do Bielska-Białej ze swoją drugą płytą. Tym razem artyści postanowili pójść o krok dalej i spełnić swoje wielkie marzenie  o prawdziwej jazzowej orkiestrze. Do podstawowego składu, który liczył 7 osób, dodali sekcję skrzypiec oraz trąbki i puzony. W ten sposób powstał 17-osobowy zespół o dużo szerszej brzmieniowej palecie.

Tytuł „Płyta z zadrą w sercu” to tytuł jednej z piosenek jednego z największych polskich tekściarzy XX wieku – Mariana Hemara. Polski przekład amerykańskiego standardu Cliffa Friend’a, Charlie’ego Tobiasa i Boyda Buncha robił furorę w jednej z rewii warszawskiego teatru Cyrulik Warszawski w roku 1938. Muzycy zapatrzeni w stare fotografie i zasłuchani  w orkiestry polskie i amerykańskie, postanowili stworzyć świat, w którym II Wojna Światowa nie miała miejsca, a jazzbandy taneczne w Polsce nie przestają istnieć i grają czerpiąc ze wszelkich dobrodziejstw nowoczesności.

Zakończenie: Film, 17 min.
„Tomasz Stańko, Koncert solo”, 1980, reżyseria Krzysztof Bukowski
Patronat: Prezydent miasta Bielska-Białej  Jarosław Klimaszewski

Opieka programowa: ECM
Kurator festiwalu: Ania Stańko
Miejsce koncertów: 
Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury
Bielsko-Biała
ul. Słowackiego 27

Bilety:
Rezerwacja i sprzedaż biletów pod numerami
tel. +48 33/8281645 i +48 33/8281655
Bielskie Centrum Kulturye-mail: bck@bck.bielsko.pl
Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku od g. 8.00 do 15.00
Konto: 68 1240 4142 1111 0000 4823 7109


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm