Aktualności
Jazzowa zima w BeskidachPat Metheny Artystą Rezydentem Bielskiej Zadymki Jazzowej, wśród gwiazd również Branford Marsalis i Tom Harrell.
Zimą Beskidy przyciągają nie tylko miłośników białego szaleństwa. Regularnie od dwudziestu lat do Bielska-Białej ściągają z Polski, Europy i wielu odległych zakątków świata fani muzyki improwizowanej. Powód jest zawsze ten sam – LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa, impreza mająca od początku status kultowej, która co roku zamienia miasto w prawdziwą stolicę muzyki na najwyższym poziomie. Dosłownie i w przenośni. Magnesem stają się zarówno nazwiska gwiazd jazzu, jak i miejsca koncertów – jeden z nich odbywa się ponad 1000 metrów n.p.m., w Schronisku na Szyndzielni. Jakie atrakcje czekają nas w tym roku?

OSTATNI DZIEŃ KARNAWAŁU – PIERWSZY DZIEŃ ZADYMKI


Branford Marsalis Quartet

21. BZJ rozpocznie się 2 marca w Klubie Klimat. Wystąpi tam Branford Marsalis, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, genialny saksofonista, kompozytor, aranżer, lider, od ponad trzech dekad uważany za najbardziej wpływowego artystę światowej sceny jazzu. Zapowiada się wielkie wydarzenie.


Three Fall

Pierwszy dzień Zadymki to jednocześnie ostatni dzień karnawału. Na tę okazję organizatorzy przygotowali coś specjalnego. W Klubie Klimat zagra wystrzałowa formacja Three Fall z kongijską wokalistką Melane Nkounkolo; wieczór, a raczej noc, zakończy set holenderskiego didżeja Martijna Barkhuisa, znanego jako DJ Maestro.

PAT METHENY REZYDENTEM ARTYSTYCZNYM FESTIWALU


Pat Metheny

Rozpoczynając swoje trzecie dziesięciolecie, Bielska Zadymka Jazzowa wzbogaciła się o nowy element – funkcję Artist-in-Residence. W 2019 będzie ją pełnić Pat Metheny, amerykański gitarzysta, kompozytor, lider, zdobywca 20 nagród Grammy. Jako centralna postać Festiwalu, Rezydent wystąpi w dwóch koncertach: Pat Metheny Trio (8 marca w Bielsku-Białej), oraz na finał – Pat Metheny & Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (10 marca w Sali NOSPR w Katowicach). Artist-in-Residence będzie gościem konferencji prasowej w bielskim Ratuszu i poprowadzi mistrzowskie warsztaty gitarowe w Zespole Szkół Muzycznych (6 marca).

DZIEŃ OTWARTY
Zadymka przyzwyczaiła już mieszkańców Bielska-Białej oraz goszczących tu turystów i fanów do koncertów, na które wstęp jest bezpłatny. Nowością tegorocznej edycji będzie Dzień Otwarty – w niedzielę 3 marca organizatorzy Festiwalu, wraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych i Władzami Miasta, zapraszają na całodniowy program muzycznych wydarzeń.


Piotr Schmidt

Dzień Otwarty rozpocznie się Porankiem Muzycznym w sali koncertowej ZPSM, gdzie zagra Big Band uczniów i absolwentów Szkoły pod dyrekcją Tomasza Janusza. Od godziny 16:30 w tej samej sali będą odbywać się przesłuchania finalistów, biorących udział w festiwalowym Konkursie. Wieczorem w Klubie Klimat swój najnowszy projekt zaprezentuje Piotr Schmidt Quartet. Program tego koncertu będzie poświęcony Tomaszowi Stańce, wybitnemu, zmarłemu w ubiegłym roku artyście, postaci bliskiej sercom bielszczan.

Dzień Otwarty zakończy koncert Kasi Pietrzko, bielskiej pianistki i kompozytorki jazzowej, laureatki Nagrody Ikara 2018, który odbędzie się w festiwalowy jazzclubie Metrum.

PROJEKTY SPECJALNE
Kolejną nowością LOTOS Jazz Festival 21. Bielskiej Zadymki Jazzowej będą premiery projektów zamówionych przez organizatorów  na tegoroczną edycję. Wydarzeniem na skalę światową będzie „Beyond The Missouri Sky And More” – w sali koncertowej NOSPR w Katowicach wysłuchamy kompozycji zarejestrowanych w 1996 przez duet Metheny-Haden na płycie „Beyond the Missouri Sky”. Repertuar z albumu zostanie wzbogacony o najsłynniejsze utwory gitarzysty z okresu Pat Metheny Group. Nie będzie to jednak „rekonstrukcja historyczna”, lecz zupełnie nowa odsłona tego znakomitego materiału w wersji na solistów i orkiestrę symfoniczną. Metheny’emu partnerować będzie Dariusz Oleszkiewicz, wybitny polski kontrabasista niezwykle ceniony za Oceanem, a 

Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi doświadczony maestro Alexander Humala


Michał Urbaniak

Równie wysoką rangę będzie mieć premierowy projekt „Urbanator Śląski”, którego autorem jest światowej sławy skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor Michał Urbaniak. Projekt powstał przy współudziale Grzegorza Płonki – muzyka, wokalisty i cenionego popularyzatora śląskiej kultury. Prawykonanie „Urbanatora Śląskiego” odbędzie się w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią.

Kolejnym premierowym wydarzeniem 21. Zadymki będzie Projekt Specjalny przygotowany przez Henryka i Dorotę Miśkiewicz na Galę Polskiego Jazzu z Teatrze Polskim (4 marca). Artystom towarzyszyć będą znakomici goście: Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Marek Napiórkowski.


Wojtek Mazolewski

Projekt Specjalny przedstawi także Wojciech Mazolewski i jego Kwintet. Artysta tym razem zaprosił do współpracy młodych muzyków z Czech i Słowacji – całość będzie festiwalową atrakcją w schronisku na Szyndzielni (9 marca).

Od 2 do 10 marca, przez dziewięć festiwalowych dni i nocy w Bielsku-Białej, Zabrzu i Katowicach odbędzie się w sumie kilkadziesiąt wydarzeń: koncertów, konkursów, wystaw, jam sessions.

Szczegółowy program festiwalu i informacje o biletach: www.zadymka.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm