Aktualności

Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa
Premiera
PRELUDIUM do 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych
25.10.2018 (czwartek), godz. 18.00
Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa

Maciej SteppaPremiera albumu Andrzeja Wasylewskiego 25 października w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na premierę albumu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”.

25 października (czwartek) o godz. 18.00 w Piwnicy pod Barnami
– PRELUDIUM do 63. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

Udział wezmą:
Andrzej Wasylewski - autor
Tomasz Handzlik - panelista
Prowadzenie - Antoni Krupa

Spotkanie uświetni koncert zespołu jazzowego w składzie:
Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski - wokal, saksofonyWielogłosowa opowieść o polskim jazzie największych twórców muzyki tego gatunku, m.in. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Romana Dyląga, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Zbyszka Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Tomasza Stańko, Włodzimierza Nahornego… Z muzykami rozmawiał reżyser i operator filmowy Andrzej Wasylewski, który całość uzupełnił zdjęciami z żartobliwym komentarzem Wojciecha Karolaka oraz czterema krążkami DVD z filmem „Jazzowe dzieje Polski”, koncertem Jarka Śmietany i muzycznym filmem biograficznym – Andrzejowi Trzaskowskiemu pro memoria.

Jak pisze autor we wstępie (...): Zaduszki Jazzowe w nocy z 1 na 2 listopada 1958 r. w Krakowie przy ulicy Bogatki 3. To nie było niestety wejście smoka, raczej zajączka, wejście małego zajączka, Karolaka. Chociaż nie wiem, jak bym się starał, żeby z tego, co mówię, nie wyzierała nostalgia za tymi czasami, to jednak przebija się ona w sposób nie unikniony. W domu jestem za to bardzo krytykowany i słusznie, bo nie po win no się żyć przeszłością. Ale nic na to nie poradzę, każdy normalny człowiek wspomina z największym sentymentem lata, kiedy miał ich dwadzieścia czy dwadzieścia parę. Są też pewne niezmienne upodobania, można mieć takie. Jestem jednym z tych upartych ludzi, którzy uwielbiają sytuacje z tam tej epoki, np. kocham sposób ubierania się z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nic te go nie przebije. Kobiety były wtedy najpiękniejsze, bo chodziły w szpilkach, w spódnicach na sztywnych halkach, były najbardziej  kobiece.  Do tych  czasów  tęsknię.  Nie  wiem,  czy  to fizjologia, ale już ni gdy potem bez tak nie pachniał jak wtedy. Nie mam żadnych skłonności do pisania wierszy, nie należy mnie podejrzewać, że bym leciał jakąś banalną literaturą. Po prostu pamiętam  zapach  Plant  krakowskich  na wiosnę w tam tych latach. I nigdy już potem nic tak nie pachniało. (...)

(...) Dobrze mieć przyjaciela, który spoglądając na twoje książki gdzieś pod sufitem, dostrzeże zmęczone pękate tekturowe teczki, i najlepiej gdyby w nich były jakieś notatki, maszynopisy odłożone tam przed laty, po które sięgnie ktoś słusznego wzrostu, jak Mikołaj Ł. Lipowski. – Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa?!... Teczki 26 wybitnych artystów, ludzi jazzu, dzieje gotowe... a to stąd, że często przed filmowymi zdjęciami zapisywałem lub nagrywałem rozmowy z nimi – bohaterami moich jazzowych filmów i programów telewizyjnych robionych w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zachowane na setkach stron maszynopisu rozmowy po wielu latach leżakowania skupiły moją uwagę. Przeczytane na nowo, najsmaczniejsze, nieco udramatyzowane, ułożone w ciągu historycznym, tylko nieliczne – później uzupełnione, już bez moich pytań i komentarzy jawią się jak monolog jednego wzorcowego polskiego człowieka jazzu. Dziś opatrzyłem je niezbędnymi przypisami i biogramami.

 Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Patroni medialni wydawnictwa: Polskie Radio Dwójka, TVP Historia, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, JAZZ FORUM, Muzeum Jazzu, Magazyn Filmowy, Fundacja Jazz Jamboree, RadioJAZZ.FM, JazzPRESS, YMCA Polska 

Partner premiery: Piwnica pod Baranami 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm