Aktualności
Marcin Wasilewski Trio
fot. Jan RolkeJAZZOWE FRYDERYKI 2009

JFPianista Marcin Wasilewski odebrał Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a jego zespół, Marcin Wasilewski Trio – w kategorii Jazzowy Album Roku za album „January”, wydany przez wytwórnię ECM.

Za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku (kategoria wpwowadzona po raz pierwszy) uhonorowany został puzonista Grzegorz Nagórski za album „Dedication” (BCD Records).

Złotego Fryderyka otrzymał Zbigniew Namysłowski, który miał zaszczyt odbierać tę nagrodę tuż po Krzysztofie Pendereckim
(trzeci z laureatów, Henryk Mikołaj Górecki, nie był na gali obecny). Statuetki wręczał minister kultury Bogdan Zdrojewski („sam jestem zaszczycony mogąc zaszczycać innych”).

Maestro Penderecki dziękując Akademii Fonograficznej powiedział: „Jestem przyzwyczajony do nagród. Cieszę się, że po tylu latach tak ważną nagrodę dostaję w domu. Po kilku Grammy Awards ta domowa nagroda cieszy najbardziej. I cieszę się, że nie jest to nagroda post mortem, bo czuję się dobrze i mam nadzieję jeszcze coś w swym życiu zrobić”.

Dłuższą mowę dziękczynną wygłosił Namysłowski: „W przeciwieństwie do mistrza Pendereckiego nie jestem przyzwyczajony do nagród, ale podobnie jak mistrz Penderecki jeszcze żyję i też mam nadzieję, że jeszcze wiele zrobię. Jest to nagroda za całokształt, a więc chciałbym podziękować przede wszystkim tym, którzy ze mną przez te wszystkie lata współpracowali –  wśród nich jest wielu już nie żyjących, a pośród tych, co żyją, chciałbym podziękować zwłaszcza muzykom młodym, również swojemu synowi, Jackowi i córce Marysi, której życzę wiele sukcesów – jeszcze o niej usłyszymy. Dziękuję także żonie Małgorzacie”.

Marcin Wasilewski przypomniał, że nie jest to jego i jego zespołu pierwszy Fryderyk. Wcześniej byli honorowani za płyty nagrywane z Kwartetem Tomasza Stańki („Soul Of Things”, „Suspended Night”, „Lontano”) i trzy lata temu za swój ECM-owski debiut pod własnym szyldem za album „Trio” – ale wówczas o nagrodzie dowiedział się za pośrednictwem... Internetu.

Tym razem ceremonia miała formę okazałej gali i odbywała się w Bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze (poniedziałek, 20 kwietnia). Marcin Wasilewski Trio stawiło się w komplecie z kontrabasistą Sławomirem Kurkiewiczem i perkusistą Michałem Miśkiewiczem, uświetniając galę mini-koncertem trzech utworów: Roxana’s Song Karola Szymanowskiego i Shine Wasilewskiego (z albumu „Trio”) oraz The Young and Cinema (z albumu „January”).

Muzyczną oprawę gali była muzyka wykonywana przez Chór i Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej z Białegostoku  pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesołowskiego oraz Violetty Bieleckiej.

Twórców  muzyki poważnej i jazzowej uhonorowano w Bazylice oo. Salezjanów, zaś artyści rozrywkowi bawili się tradycyjnie w Fabryce Trzciny.

Była to 15. edycja nagród polskiego środowiska muzycznego przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Tegoroczne Fryderyki zostały przyznane w 32 kategoriach.
Galę zorganizowała agencja STX Records/STX Jamboree

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm