Aktualności
Jazzowe Radio w Chinach1 grudnia br. ruszyło pierwsze polskie, jazzowe radio internetowe w Chinach.

Inicjatorem radia jest Jakub Krzeszowski, twórca projektu Jazz Po Polsku. Celem projektu jest danie możliwości lokalnym odbiorcom zapoznania się z aktualną sceną jazzową z Polski, przede wszystkim z muzyką zespołów, które w Państwie Środka koncertowały. Na antenie Radia będzie można także posłuchać koncertów zarejestrowanych podczas chińskich festiwali, takich jak: Nine Gates Jazz Festival w Pekinie czy Oct-Loft Jazz Festival w Shenzhen, gdzie wielokrotnie koncertowali polscy artyści. Ramówka jest jednak otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby, aby ich muzyka była w radiu prezentowana.

„Planujemy rejestrację nowych koncertów studyjnych w Polsce na potrzeby tego projektu. Obecnie chiński odbiorca ma utrudnioną możliwość, aby bez przeszkód technicznych posłuchać polskiego jazzu. Wszystkie znane nam kanały muzyczne i media społecznościowe są tam niedostępne.

Radio Jazz Po Polsku jest pierwszym dedykowanym, niezależnym i niekomercyjnym, polskim kanałem muzycznym, działającym bez przeszkód w Chinach. W długofalowej perspektywie wierzę, że otworzy ono nowe możliwości przede wszystkim polskim artystom, których muzyki wreszcie będzie można tam po prostu posłuchać” – mówi Jakub Krzeszowski, który objął funkcje redaktora naczelnego.

W ramach projektu Jazz Po Polsku odbyło się w Chinach w latach 2014-2019 ponad dwieście wydarzeń, wzięło w niej udział ponad stu polskich artystów. Radio jest dostępne pod adresem www.radiojazzpopolsku.cn, jest darmowe i skierowane do chińskiego odbiorcy. Ma charakter niekomercyjny i powstało w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Sportu, a jego celem jest promocja polskiej muzyki jazzowej i improwizowanej w Chinach.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm