Aktualności
Jazzowy SPATiFW warszawskim klubie zagrają 6.02 Rafał Gorzycki The Tuners, 8.02 Joanna Duda solo

SPATiF w alejach Ujazdowskich stał się ostatnimi czasy jazzowym epicentrum improwizowanych wydarzeń Warszawy. Rok temu Karolina Szewc zainaugurowała tam scenę JazzState, która funkcjonuje regularnie w każdą środę. Oprócz koncertów odbywają się również  jamy do wczesnych godzin porannych, na które licznie przybywa młoda polska scena improwizowana.

Dodatkowo sam klub w ramach codziennego funkcjonowania coraz częściej decyduje się na koncerty jazzowe.

W najbliższą środę odbędzie się koncert Rafał Gorzycki – The Tuners, projektu przygotowanego specjalnie na JazzState.

The Tuners to projekt powołany specjalnie na koncert w warszawskim SPATiFie. To synteza 2 najnowszych triów Rafała Gorzyckiego: Ensemble Tuning, który wydał najnowszą płytę dwa miesiące temu oraz Trio X, które właśnie buduje repertuar. „Ideą przedsięwzięcia – mówi Rafał Gorzycki – jest próba odpowiedzi na pytanie: Kiedy jest jazz, a kiedy już go nie ma? Jesteśmy zatem skazani na porażkę...”

Rafał Gorzycki ma 44 lata i pochodzi z Bydgoszczy. Jest uznawany za jednego z najciekawszych i najbardziej twórczych polskich muzyków jazzowych. Nagrał 23 autorskie albumy. Współtworzone przez niego zespoły Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, Dziki Jazz, Akineton zostały okrzyknięte muzycznymi odkryciami ostatniej dekady (Polityka, Onet, Gazeta Wyborcza). Rafał Gorzycki gra na scenach i festiwalach całej Europy, Azji i USA. Największy na świecie amerykański portal jazzowy All About Jazz przyznał Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere” 2007 za jego autorski album „Realium”. W roku 2012 amerykańska wytwórnia płytowa Moon in June, wydająca legendarne Soft Machine, wyróżniła Rafała Gorzyckiego zapraszając go jako jedynego Polaka do udziału w albumie-kompilacji z najciekawszą muzyką jazzową roku 2012 z całego świata.

W 2011 roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego - Dziki Jazz został laureatem konkursu Programu Trzeciego Polskiego Radia "Nagrody Polskich Melomanów" w kategorii Free Jazz. Z kolei Program Drugi Polskiego Radia jest patronem albumu „Rafał Gorzycki Trio – Playing” i prezentowało go w ekskluzywnym paśmie: Dwójka Poleca.


8 lutego na scenie SPATiFu zaprezentuje się Joanna Duda z materiałem nowej solowej płyty „KEEN”. To akustyczno-elektroniczny kolaż złożony z długo dojrzewających warstw preparowanej akustyki, z której powstało instrumentarium o dystynktywnym, integralnym brzmieniu. Jest to baza materiałowa jaką Joanna Duda posługuje się także podczas swoich improwizacji na żywo.

Joanna Duda – artystka wszechstronna, udzielająca się na muzycznym (kompozycja, produkcja, improwizacja) i wizualnym (instalacja, video – art) polu. Jej głównymi środkami przekazu są fortepian i układy scalone – w twórczości solowej artystka porusza się na pograniczu elektroniki i akustyki, improwizując na fortepianie jak i operując starannie przygotowanymi samplami. Nie stroni od czarnej taśmy i pozornej brzydoty zdezelowanych instrumentów.

Joanna Duda jest twórczynią cyklu instalacji TRACK(S), video Flow (ostatnio prezentowanego w Hamburger Bahnhof), serii video "Pamięć Wody" (polsko - japońska kooperacja) oraz instalacji o tym samym tytule. Występowała między innymi w Tokio, Kaliningradzie, Pekinie, Singapurze, Delhi, Szanghaju, Istambule, Bukareszcie, Budapeszcie, Berlinie, Weimarze, Londynie, Dublinie, Oslo, a nawet na Grenlandii.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm