Aktualności




Jazztival 2018



22 i 23 czerwca w Ustroniu oraz 24 czerwca w Goleszowie odbędzie się druga edycja festiwalu ethno-jazzu

Program koncertów:

Piątek, 22 czerwca 2018, godz. 19:00
Ustroń, Angel’s Steak & Pub
Matusik & Ghostman – Ustroń, Angel’s Steak & Pub

Grzegorz Lulek i Piotr Matusik to artyści, którzy wspólną pracę rozpoczęli w 2013. Grzegorz jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym. Swoją podróż muzyczną rozpoczynał od gry na saksofonie, aby po 20 latach odkryć swój niepowtarzalny talent wokalny. Śpiewając, posługuje się językiem brzmiącym jak mieszanka dialektów z różnych stron świata, choć w rzeczywistości nie zna żadnego z nich. Traktuje to jako dar, możliwość wyrażania przeróżnych emocji. Brak ograniczeń słowem czy wyuczonym tekstem pozwala mu na ogromną wolność ekspresji. W swojej muzyce łączy elementy jazzu oraz afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej muzyki ludowej. Ghostman podczas każdego występu eksperymentuje, odkrywając wciąż nowe środki ekspresji.

Piotr, utalentowany pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu w klasie prof. Wojciecha Niedzieli. W 2014 roku wydał debiutancki album „Tribute to Chick Corea”, który otrzymał wiele znakomitych recenzji. Projekt współtworzyli Dariusz Ziółek (bas), Adam Buczek (perkusja) i Jakub Chojnacki (saksofon). W 2016 roku Piotr zwyciężył w konkursie kompozytorskim organizowanym w Belgii w ramach B-Jazz 2016 International Contest. Spośród 73 zgłoszeń to właśnie kompozycja zatytułowana Eternal July spotkała się z największym uznaniem jury konkursu.

Koncerty duetu Ghostmana i Matusika przepełnione są emocjami, można podczas nich usłyszeć inspiracje muzyką artystów takich jak Richard Bona, Chick Corea, Sting, Bobby McFerrin czy Leszek Możdżer oraz wielu innych, jednak program koncertów to wyłącznie autorskie kompozycje duetu.

Sobota, 23 czerwca 2018, godz. 19.00
Amfiteatr Ustroń
Mysteries Lab oraz Grzech Piotrowski „One World” feat. Mustapha El Boudani

Mysteries Lab – ich muzyka to niezwykła mieszanka tego, co w jazzie i fusion najlepsze, a sami jako swoje inspiracje przedstawiają tak wielkie nazwiska jak Hiromi Uehara, Vijay Iyer, Now vs Now, czy Nerve. Zespół wystąpi w składzie: Aleksander Zabłocki - piano / Jan Wierzbicki - bass / Tomasz Mądzielewski - drums.

Grzech Piotrowski – kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saxofonu. Twórca World Orchestra Grzech Piotrowski.

Projekt One World jest kameralną odsłoną World Orchestra. Prezentuje muzyczne inspiracje artysty, których doświadcza podczas swoich podróży. Wyszukuje wybitne osobowości muzyczne i zaprasza do wspólnej improwizacji. Wkrótce na rynku pojawi się drugie wydanie płyty „One World II”.

Gościem specjalnym Grzecha Piotrowskiego, tym razem będzie Mustapha El Boudani, muzyk urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary i wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni, wodzie. W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny strój Nomadów.

Koncert rozpocznie występ zespołu Mysteries Lab – nowoczesne brzmienia w klasycznych formach. Zespół łączy style muzyczne takie jak glitch, jazz, ambient, djent. Każdy utwór to inna opowieść, próba pobudzenia wyobraźni słuchacza w kierunkach dotąd nieznanych, nieodwiedzanych. Kolejne segment kompozycji ujawniają nowe kolory, które łącząc się ze sobą, dają niecodzienną mieszankę emocji. Utwory przybierają formę wieloczęściowych sonat, w trakcie których można usłyszeć różne improwizacje. Zespół występuje w składzie: Aleksander Zabłocki - klawisze, Jan Wierzbicki - bas, Tomasz Mądzielewski – perkusja.

Niedziela, 24 czerwca 2018, godz. 19.00
Goleszów Etno-Chata Topolej  
Skład Niearchaiczny

Artyści tworzący ten projekt mówią o nim: muzyka Beskidu Żywieckiego zagrana na nowo. W skład zespołu wchodzą: Marta Matuszna-Wejchenig - skrzypce, śpiew, Stanisław Bafia - altówka, śpiew, Przemysław Ficek - dudy, piszczałki, Rafał Bałaś  kontrabas, śpiew.







  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm