Aktualności
Jazztopad Festival 2021W dn. 21-21 listopada wystąpią we Wrocławiu m.in. Charles Lloyd, Kris Davis, Sylvie Courvoisier, Obara, Wania…

Po ubiegłorocznej, realizowanej w formule online, skróconej edycji Jazztopad Festival powraca z koncertami do wnętrz Narodowego Forum Muzyki i zaprzyjaźnionych wrocławskich lokalizacji.

Na festiwalu wraz ze swoim kwartetem pojawi się ponownie Charles Lloyd – niezwykła osobowość w historii gatunku i jeden z ostatnich jazzowych gigantów, który wyznaczył kierunek rozwoju muzyki przełomu wieków, stając się inspiracją dla wielu pokoleń artystów. Do Wrocławia przyjedzie po raz piąty.

Joel Ross, znakomity wibrafonista nagrywający dla Blue Note Records i współpracujący m.in. z Makayą McCravenem, zadebiutuje na festiwalu ze swoim kwartetem Good Vibes.

Mocny będzie „głos” kobiet – z przygotowanym wspólnie premierowym programem przyjadą pianistki Kris Davis (Kanada) i Sylvie Courvoisier (Szwajcaria), znane z ambitnych improwizacji z pogranicza nowoczesnego jazzu i muzyki współczesnej. Z projektem „Speak Low II” będącym muzycznym hołdem dla jazzowych diw pojawi się obdarzona czystym, melancholijnym i hipnotycznym głosem Lucia Cadotsch. Na festiwalowej estradzie wystąpią także Amalia Obrębowska ze swoim kwartetem, Kanadyjka Cat Toren w duecie z amerykańskim kontrabasistą Michaelem Batesem i współpracująca m.in. z Wadadą Leo Smithem improwizatorka i edukatorka Angelica Sanchez.

Stolica Niemiec od zawsze była mekką dla muzyków jazzowych. Atmosferę wieczornych koncertów w dzielnicy Charlottenburg czy kultowego Zig Zag przybliżą artyści na co dzień tworzący i rezydujący w Berlinie: Y-OTIS i Training. Wystąpią w Mleczarni, która tradycyjnie już będzie klubem festiwalowym.

W czasie festiwalu zagra również Petter Eldh wraz z Koma Saxo i przeprowadzi nas przez świat szwedzkiego folku, hip-hopu, klasyki i nieposkromionej improwizacji. Po raz kolejny odbędzie się Dzień medytacji, podczas którego zrelaksujemy się przy organowej improwizacji współpracującego z ECM brytyjskiego organisty i improwizatora Kita Downesa.

Będą premiery, które są znakiem rozpoznawczym festiwalu. Usłyszymy ich aż trzy – nowe utwory zagrają Kris Davis i Sylvie Courvoisier, kompozycje na zamówienie festiwalu stworzył także amerykański saksofonista James Brandon Lewis, który prawykona swój utwór wraz z Lutosławski Quartet, a podczas zamykającego tę edycję koncertu znakomite trio Maciej Obara, Louis Sclavis i Dominik Wania zaprezentuje nowy muzyczny projekt.

Nie zabraknie także pełnego spontanicznej improwizacji projektu Melting Pot Made in Wrocław, wyczekiwanych przez publiczność koncertów w mieszkaniach, spotkań z artystami, poranków jazzowych dla najmłodszych w kinie Nowe Horyzonty oraz wieczornych Jazztopad improv sessions w Mleczarni.

Przed nami festiwal tak zróżnicowany, jak wielobarwna jest dzisiejsza scena jazzu i muzyki improwizowanej. Do zobaczenia w listopadzie we Wrocławiu!

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm