Aktualności

Jazztopad Festival Presents Joanna Dudua
Joanna Duda solo | Joanna Duda Trio 
23 - 27 czerwca 2019

Joanna Duda solo 
23 czerwca 2019, niedziela, 13:00
Something Else! Festival, Hamilton

Joanna Duda Trio
5 czerwca 2019, wtorek, 19:30
Edmonton International Jazz Jestival

27 czerwca 2019, czwartek, 13:30
Vancouver International Jazz Festival

Jazztopad Festival Presents Joanna DudaNasza pianistka wystąpi pod koniec czerwca na festiwalach w Kanadzie – solo w Hamilton, z triem w Edmonton i Vancouver

Po raz kolejny specjalna edycja wrocławskiego Jazztopad Festival odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Do tej pory festiwal zaprezentował na świecie takich artystów i zespoły, jak: Marcin Wasilewski Trio, Marcin Masecki, Maciej Obara Quartet, Piotr Damasiewicz Quintet, Piotr Orzechowski, Kuba Więcek Trio, Wójciński/Szmańda Quartet i Lutosławski Quartet.

23 czerwca 2019 roku podczas Something Else! Festival w Hamilton swój solowy projekt zaprezentuje Joanna Duda. Natomiast trio w składzie Joanna Duda, Maksymilian Mucha i Michał Bryndal wystąpi 25 czerwca podczas TD Edmonton International Jazz Festival oraz  27 czerwca na TD Vancouver International Jazz Festival.

JOANNA DUDA
W tym roku wydała swój drugi album akustyczno-elektroniczny „Keen” – materiał ten w całości został skomponowany, nagrany i wyprodukowany przez artystkę. Po płycie „The Best Of” Joanna Duda sięga po dźwiękowe zasoby złożone z długo dojrzewających warstw preparowanej akustyki, co sprawia, że granica między tym, co elektroniczne i akustyczne, się zatraca. Tworzy wielowarstwową narrację wykorzystującą nieoczywiste środki i zwroty akcji.

Joanna Duda jest artystką wszechstronną, udzielającą się na polu muzycznym (kompozycja, produkcja, improwizacja) i wizualnym (instalacja, wideo-art). Jej głównymi środkami przekazu są fortepian i układy scalone – w twórczości solowej porusza się na pograniczu elektroniki i akustyki, zarówno improwizując na fortepianie, jak i operując starannie przygotowanymi samplami. Nie stroni od czarnej taśmy i pozornej brzydoty brzmieniowej zdezelowanych instrumentów. Jako zwolenniczka syntezy różnych dziedzin sztuki i nauki konstruuje także instalacje i zajmuje się sztuką wideo. W jej projektach wyczuwalne jest poszukiwanie absolutu, jeśli chodzi o komunikację muzyczną i wzajemne oddziaływanie na siebie wykonawców podczas prowadzenia muzycznej narracji.

Artystka była wielokrotnie laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza. Była też nominowana do wielu nagród, takich jak Gwarancje Kultury TVP Kultura (2011) , Plus Grand Prix Jazz Meloman (2010) czy Galiony Gdyńskie (2019). Wraz z zespołem AuAuA Joanna Duda zdobyła nagrodę w konkursie o „Klucz do Kariery”, odbywającym się w ramach Gorzów Jazz Celebrations (2008). Jest członkiem rady programowej Stowarzyszenia Halo Kultura w Gdyni, w którym działa jako kuratorka wydarzeń artystycznych.

Joanna Duda powołała do życia wiele projektów artystycznych, takich jak Super Extra Trio, AuAuA, J=J czy 3D. Jej najnowszym projektem jest Joanna Duda Trio – po raz pierwszy zespół ten wystąpił na Jazzahead! 2018 w Bremie w ramach Polish Night. W trio grają obecnie Max Mucha (kontrabas) i Michał Bryndal (bębny), co daje miksturę, w której obecne są brzmienia akustyczne tradycyjnego składu jazzowego i nieodłączna już elektronika liderki. Muzyka grupy jest oparta na świadomości zbiorowej uformowanej przez improwizację.

Od 2008 r. Joanna Duda jest członkiem popularnego polskiego zespołu jazzowego Wojtek Mazolewski Quintet (WMQ). Zespół ten zdobył złotą płytę za album „Chaos pełen idei” i platynową płytę za album Polka, który był jednym z pięciu najlepszych albumów 2018 r. według „Down Beat Magazine” i zwrócił uwagę międzynarodowego świata jazzu. WMQ zagrał setki koncertów w kraju i za granicą – występował m.in. w Tokio, Londynie, Stambule, Berlinie, Tallinie, Oslo, Moskwie, Rzymie, na Lofoten Island, w Delhi, Budapeszcie i Bukareszcie.

Joanna Duda współpracuje również z Teatrem Amareya, zespołem tańca fizycznego oraz tańca butoh. Grupa realizuje liczne projekty w ramach współpracy polsko-japońskiej; Joanna Duda występowała z nią w Japonii, Turcji oraz na Grenlandii.

Artystka jest także aktywna na współczesnej scenie klasycznej: wraz z Lutosławski Piano Duo i Mischą Kozłowskim nagrała płytę „Unchained”  z utworami Juliusa Eastmana (amerykańskiego kompozytora minimalisty). Z tym repertuarem muzycy koncertowali m.in. podczas Unsound Festival. Album został wyróżniony nagrodą Supersonic magazynu „Pizzicato”.

Max Mucha urodził się w Częstochowie. Studiował na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także w Jazz-Institut Berlin. Występuje głównie jako basista jazzowy, ale interesuje się wieloma różnymi gatunkami muzycznymi, które stara się przyswoić w jak największym stopniu i zaadaptować na gruncie własnej twórczości. Gra, a czasem także śpiewa z takimi artystami, jak Christian Scott, Adam Strug, Greg Osby czy Piotr Wyleżoł.

Michał Bryndal jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu (2007) i Instytutu Jazzu na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2009). Od 2011 r. gra z VooVoo – jednym z najbardziej znanych w Polsce zespołów powstałych na początku lat 80., który łączy rocka z folkiem różnych kultur i dużą ilością improwizacji. W 2014 r. grupa ta wystąpiła z Esperanzą Spalding podczas Solidarity of Arts. Ponadto Michał Bryndal współpracuje z pianistą, kompozytorem i aranżerem Nikolą Kołodziejczykiem, z którym wraz z basistą Maciejem Szczycińskim współtworzą trio Stryjo (zespół grał m.in. na Jarasum International Jazz Festival w Korei Południowej w 2013 r.). Jest również członkiem Nikola Kołodziejczyk Orchestra, z którą nagrał album „Chord Nation” (nagrodzony Fryderykiem 2015). Artysta współtworzy także formację bigbandową Konglomerat. Zespół ten nagrał album „Albo inaczej”, na którym wystąpił m.in. ze Zbigniewem Wodeckim i Wojciechem Gąsowskim; krążek cieszył się ogromnym zainteresowaniem – już miesiąc po premierze zdobył status złotej płyty. Michał Bryndal współpracuje m.in. z zespołami AuAuA i Wojtek Mazolewski Quintet, a także z Mariuszem Lubomskim i Mietkiem Szcześniakiem. Jest także grafikiem – zajmuje się m.in. tworzeniem plakatów i okładek płyt CD. 

KRYTYCY O JOANNIE DUDZIE

„Barok XXI wieku. Klawiszowy, elektroniczny, kosmiczny. Jest menuet, jest fuga, jest choinka. Ilość wariacji nieograniczona. A przy tym wszystkim najważniejszy jest tu plan, zamysł całości. I’m keen on it!”.
Przemysław Psikuta, Program II Polskiego Radia

 „Jest pupilką sztuki i zarazem jej właścicielką, od razu wyklucza niespodzianki. Duda dekonstruuje klawiaturę i przekształca ją w czysty dźwięk, przenosząc w przestrzeń, prowadząc z powrotem do nieba. To dzikość z takiej głębi, że nawet nie widzisz, gdzie pozostawiła linię faulu. Miłośnicy sztuki to pokochają”.
Chris Spector, Midwest Record

„Wykorzystuje technologię w niesamowity sposób. Jej muzyka jest jednocześnie cyfrowa i analogowa, akustyczna i elektroniczna, improwizowana i oparta na zapisie. Rezultatem tych krzyżówek jest muzyka, która nie mieści się w żadnym znanym świecie, ale tworzy swój własny świat”.
S. Victor Aaron, Something Else

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm