Aktualności

5TH JAZZTOPAD FESTIVAL NEW YORK (24 -27 września 2019)

Soup & sound
24 września 2019, wtorek

Aga Derlak Quintet
25 września 2019, środa
Dizzy’s Club, JALC

Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet – premiera
27 września 2019, piątek
David Rubenstein Atrium at Lincoln Center

JAZZTOPAD FESTIVAL PRESENTS (28 - 29 września 2019)


Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet
28 września 2019, sobota
Hyde Park Jazz Festival, Chicago

Mike Reed, Wacław Zimpel, Ksawery Wójciński
29 września 2019, niedziela
Constellation, Chicago
Jazztopad Festival w USAPo raz piąty wrocławski festiwal zawita do Ameryki z koncertami w Nowym Jorku i Chicago

Po raz kolejny specjalna edycja wrocławskiego Jazztopad Festival odbędzie się w Stanach Zjednoczonych (we wrześniu) i Kanadzie (w czerwcu), we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Do tej pory festiwal zaprezentował na świecie takich artystów i zespoły, jak: Marcin Wasilewski Trio, Marcin Masecki, Maciej Obara Quartet, Piotr Damasiewicz Quintet, Piotr Orzechowski, Kuba Więcek Trio, Wójciński/Szmańda Quartet i Lutosławski Quartet.

W tym roku zaprezentują się formacje: Aga Derlak Quintet (25.09 Dizzy’s Club, JALC, NYC), Amir Elsaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet – premiera David Rubenstein (27.09 Atrium at Lincoln Center. NYC), Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet (28.09Hyde Park Jazz Festival, Chicago),

Mike Reed, Wacław Zimpel, Ksawery Wójciński (29.09 Constellation, Chicago).

O ARTYSTACH:
Muzyka Aga Derlak Quintet (w składzieAga Derlak - fortepian, Alonzo Demetrius - trąbka, Luke Norris - saksofon tenorowy, Aaron Holthus - kontrabas, Connor Kent - perkusja) jest wynikiem doświadczenia łączenia dwóch kultur, polskiej i amerykańskiej, które czasem dopełniają się, a czasem sobie przeczą. Zespół charakteryzuje odwaga oraz szalona pasja połączona z polskim liryzmem i melancholią. Liderka zespołu jest młodą pianistką i kompozytorką. Od 2013 r. występuje także w prowadzonym przez siebie Aga Derlak Trio, z którym w 2016 r. zdobyła najważniejszą polską nagrodę muzyczną – Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku” (za płytę „First Thought”).

Jazztopad zaprezentuje amerykańską premierę Ahwaal, utworu Amira ElSaffara skomponowanego dla Lutosławski Quartet, Wacława Zimpla i Ksawerego Wójcińskiego. Autor również weźmie udział w koncercie – wykona partie na trąbce i na santurze oraz partię wokalną. Zamówiony przez Jazztopad Festival utwór miał swoje prawykonanie podczas edycji festiwalu w 2018 r. Pojęcie ahwaal to ważna idea sufizmu oznaczająca „stany świadomości” i opisująca drogę człowieka ku boskości. Poszczególne stany, etapy tej drogi, pojawiają się i znikają szybko jak błyskawice. Kompozycja ma charakter medytacyjny, składa się zarówno z fragmentów zapisanych, jak i improwizowanych. Odwołuje się do tradycyjnej arabskiej melodyki maqam, subtelnie nawiązuje także do późnych kwartetów Beethovena. Premierę Ahwaal poprzedzi solowy występ Wacława Zimpla.

Wacław Zimpel jest multiinstrumentalistą, kompozytorem i producentem, który inspirując się jazzem, elektroniką, minimalizmem i muzyką świata, tworzy własny, całkowicie nowy język muzyczny. Kontynuuje imponującą karierę solową, a jednocześnie angażuje się w projekt Saagara, z sukcesem łączący stylistyki pozornie niedające się połączyć: zachodni jazz i hinduską ragę. Zimpel występuje także w triu LAM, wypełniającym lukę między minimalizmem a trance’em. Współpracuje ponadto z Kubą Ziołkiem, z którym wystąpił na londyńskim festiwalu Rocket Recordings 20.

Ksawery Wójciński to kontrabasista zajmujący zarówno jazzem, jak i awangardą, a nawet polską muzyką etniczną. Współpracował z takimi artystami, jak: Uri Caine, Charles Gayle, Michael Zerang, Hamid Drake, Nicole Mitchell i Marco Eneidi. Aktualnie występuje w Wójciński/Szmańda Quartet.

Lutosławski Quartet (w składzie: Robert Kwiatkowski - I skrzypce, Marcin Markowicz - II skrzypce, Artur Rozmysłowicz - altówka, Maciej Młodawski - wiolonczela) jest zespołem działającym w ramach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, jednym z czołowych kwartetów smyczkowych w Polsce. Zespół koncertował z wybitnymi artystami muzyki poważnej i jazzowej, takimi jak: Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Eugen Indjic, Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer i Charles Lloyd; współpracował również z paryskim IRCAM. Nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX, CD Accord i NFM. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI w., wiele uwagi poświęca popularyzacji polskiej twórczości.

Jazztopad Festival odbywa się od 15 lat pod patronatem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jego cechą charakterystyczną jest prezentacja projektów specjalnych i światowych premier utworów komponowanych na zamówienie festiwalu, a także stwarzanie młodym artystom platformy do przedstawiania swojej twórczości przed międzynarodową publicznością. Jako jedyny polski festiwal Jazztopad zbudował relacje z najważniejszymi ośrodkami jazzowymi na świecie. Dzięki temu od wielu lat wspiera promocję polskiej muzyki improwizowanej i wymianę kulturową. Do tej pory miał swoje odsłony m.in. w Japonii, Turcji, Korei Południowej, Meksyku oraz Izraelu. Festiwal współpracuje z takimi partnerami, jak: Jarasum International Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Akbank Jazz Festival, TD Vancouver International Jazz Festival, a w ostatnich pięciu latach – z Jazz at Lincoln Center, The Jazz Gallery, Joe’s Pub i National Sawdust w Nowym Jorku, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie oraz Hyde Park Jazz Festival w Chicago.

Jazztopad Festival to najważniejsze wydarzenie tego rodzaju w Polsce.
Nate Chinen („The New York Times”)

Jazztopad jest festiwalem o międzynarodowej renomie, z jasno zdefiniowanym etosem, łączącym duży szacunek dla tradycji i korzeni tej muzyki z progresywną wizją, która stanowi platformę dla tego, co współczesne i innowacyjne.
Ian Patterson (All About Jazz)

5th Jazztopad Festival New York jest organizowany przez: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm