Aktualności
Włodzimierz Nahorny ze Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”Jego Portret – nie tylko muzycznyRelacja z jubileuszowego koncertu, którego bohaterem był Włodzimierz Nahorny

Wybitny muzyk i wspaniały, skromny człowiek – to zestawienie dominowało podczas wieczoru. Koncert „Jego Portret” zorganizowany 7 listopada z okazji 80. urodzin Włodzimierza Nahornego był okazją do gratulacji i podziękowań, ale też do przypomnienia twórczości artysty.

Na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wybrzmiały najpiękniejsze utwory w wykonaniu przyjaciół solenizanta.


Włodzimierz Nahorny i  MC Tomasz Tłuczkiewicz 

Ten wyjątkowy koncert był przypomnienie dorobku artystycznego Włodzimierza Nahornego, wybitnego muzyka, kompozytora i aranżera. Do udziału w wydarzeniu zaproszenie przyjęło wielu wybitnych artystów: Magda Umer, Lora Szafran, Joanna Trzepiecińska, Dorota Miśkiewicz, Nula Stankiewicz, Anna Sroka Hryń, Anna Serafińska czy Janusz Strobel, Grzegorz Turnau, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom i wielu innych. Koncert uświetniła Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Wieczór otworzyło trzema utworami Nahorny Trio, które tworzą oczywiście Włodzimierz Nahorny - fortepian, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas i Piotr Biskupski - perkusja. A potem już do końca koncertu wybrzmiewały utwory skomponowane przez solenizanta, w aranżacji jego artystycznych przyjaciół. Nie mogło zabraknąć „Jej portretu”, w wykonaniu Grzegorza Turnaua.


Janusz Strobel i Magda Umer 

 – Jeszcze nigdy nie widziałam na scenie tylu wybitnych, genialnych muzyków, którzy są tu dla Ciebie. To jest twoje wielkie zasłużone święto. Jestem szczęśliwa, że mogę tu być – powiedziała podczas koncertu Maga Umer, która wraz z Januszem Stroblem zaśpiewała „Czas rozpalić piec”.

Jubileuszowy wieczór to był moment na wiele podziękowań i życzeń. O Włodzimierzu Nahornym Paweł Brodowski – redaktor naczelny Jazz Forum - powiedział: – Dzisiaj, gdy stuknęła Ci już osiemdziesiątka, myślę, że możemy powiedzieć, że jesteś Wernyhorą polskiego jazzu, jesteś prorokiem, wieszczem, skarbem narodowym.


Dorota Miśkiewicz 

Włodzimierz Nahorny to także uznany pedagog – od wielu lat dzieli się swoim talentem, doświadczeniem ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku. –Spotykać Pana Profesora w murach naszej uczelni jest bardzo miło, nie tylko dlatego, że jest wybitną postacią światowego jazzu i polskiej kultury, ale również dlatego, jak to było wspomniane, że jest niezwykle ciepłym, serdecznym i skromnym człowiekiem. No i obdarza nas tym dyskretnym, nieco tajemniczym uśmiechem – na tyle zagadkowym, że natychmiast przypomina się fraza: „naprawdę jaki jesteś nie wie nikt – mówił podczas koncertu prof. dr hab. Wojciech Szlachcikowski z gdańskiej uczelni

Tadeusz Deszkiewicz – prezes Polskiego Radia RDC i społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy – podkreślał, że Nahorny to wybitny muzyk, który potrafi „ujazzowić” muzykę Chopina, Szymanowskiego czy Karłowicza w cudownie doskonały sposób z jednoczesnym szacunkiem dla geniuszy muzyki.

–  Za to chciałem Ci bardzo podziękować. Proszę Państwa poza tym, że Włodzimierz Nahorny jest wiekiem muzykiem, jest również wielkim człowiekiem. Obserwując go od wielu lat widzę, że jest człowiekiem pełnym empatii, jest człowiekiem niezwykle sympatycznym, niezwykle dobrym – mówił podczas koncertu Tadeusz Deszkiewicz, który odczytał także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy: –  Proszę przyjąć moje serdeczne życzenia i najszczersze gratulacje w dniu Pana 80. urodzin. Z tej okazji chce wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi jakie położył Pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce  – napisał w liście Prezydent RP.


Grzegorz Turnau i Włodzimierz Nahorny

Podczas wieczoru Włodzimierz Nahorny został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. – Droga Pańskiej kariery, mająca swój początek w Radzyniu Podlaskim, którego jest Pan Honorowym Obywatelem, biegła przez Sopot, Wrocław, Hamburg, Kopenhagę, Wiedeń – gdzie Edward Kennedy „Duke” Ellington wręczał Panu I indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazzowym — aż po największe światowe estrady, wytwórnie muzyczne i sceny – list gratulacyjny od prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał i w jego imieniu wręczył odznaczenie wiceminister Jarosław Sellin.

Włodzimierz Nahorny otrzymał także nagrodę stulecia ZAiKSu, którą wręczył podczas koncertu Janusz Fogler – prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


Jubilat Włodzimierz Nahorny (z prawej) oraz bohaterowie koncertu: soliści i Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina.

Koncert „Jego Portret” przygotowali przyjaciele Włodzimierza Nahornego, którzy z nim współpracują, doceniają jego twórczości, ale też podkreślają jak ważne było spotkanie z nim – mistrzem, człowiekiem, przyjaciele.  –  Pomysł na koncert narodził się w sercu Pana przyjaciół Janusza Strobla i Nuli Stankiewicz. My tylko pomogliśmy to zorganizować. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy Pana i  Ci artyści, o których mówiła Magda Umer sprawili Panu wielką radość. Dla naszej fundacji jest to wielki zaszczyt, że mogliśmy być producentami i uczestnikami tego wieczoru – mówił Piotr Duda -  prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która wyprodukowała koncert „Jego Portret” i na koniec dodał – Jako producent, który ma szansę uczestniczyć w takich wydarzeniach i pracować dla tak wspaniałych artystów, mogę powiedzieć, że gdyby media transmitowały codziennie taką muzykę bylibyśmy piękniejsi i lepsi.

Organizator koncertu – Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Związek Artystów Wykonawców STOART wsparł organizację koncertu.

Patroni koncertu: Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Legalna Kultura

Patroni Medialni koncertu: TVP Kultura,  „Jedynka” – Program 1 Polskiego Radia, Jazz Forum, JazzPress


Fotografował: Jarek Wierzbicki
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm